reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Prawa człowieka > Pies asystujący dla osoby niepełnosprawnej

Pies asystujący dla osoby niepełnosprawnej

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Na pewno słowa te potwierdzą osoby niepełnosprawne korzystające z pomocy psów asystujących.

Pies asystujący to wyszkolony i specjalnie oznaczony pies. Najczęściej psy asystujące pomagają osobom niewidomym lub niedowidzącym. Są również asystentami osoby niepełnosprawnej ruchowo. Ułatwiają one osobie niepełnosprawnej aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. Bez wątpienia pies asystujący pomaga niepełnosprawnym usamodzielnić się i uniezależnić od najbliższych.

Wykonywanie prostych czynności, jak zapinanie koszuli, sznurowanie butów, schowanie klucza do kieszeni nie stanowią dla osoby sprawnej żadnego problemu. Dla osób niepełnosprawnych te proste z pozoru czynności mogą okazać się niewykonalne lub okupione ogromnym wysiłkiem. W wielu przypadkach wybawieniem dla niepełnosprawnych może okazać się posiadanie psa asystującego. Taki pies staje się nie tylko pomocnikiem, ale przede wszystkim towarzyszem i przyjacielem niepełnosprawnego.

Dodatkowo zadbano o niepełnosprawnych i ich czworonożnych przyjaciół. Osoba niepełnosprawna może wejść wraz z psem do restauracji, szkoły, sądu, banku, pociągu i nie zostanie poproszona o pozostawienie psa na zewnątrz. Taka zmiana prawa bardzo cieszy osoby niepełnosprawne. Jeszcze więcej czynności będą mogli wykonać sami, bez proszenia o pomoc innych. Da im to poczucie większej niż dotychczas samodzielności, która wpływa pozytywnie na ich samopoczucie. Mogą się poczuć tak jak w pełni sprawni.

Dodatkowym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych jest zwolnienie ich z opłaty za posiadanie psa.

Status psa asystującego potwierdza certyfikat wydawany po odbyciu odpowiedniego szkolenia.

Podstawa prawna: Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama