| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Prawa człowieka > Jak niepełnosprawny radzi sobie na poczcie

Jak niepełnosprawny radzi sobie na poczcie

„Ludzie listy piszą”. Piszący to także osoby niepełnosprawne. Jednak wysłanie listu przez osobę niepełnosprawną jest znacznie trudniejsze. Dlatego prawo wprowadza wiele udogodnień w placówkach dla niepełnosprawnych.

Osoba niepełnosprawna ma uprzywilejowaną pozycję w urzędzie pocztowym. Placówki pocztowe muszą być dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych poruszających się za pomocą wózka inwalidzkiego. Dostosowanie placówek w szczególności polega na wydzieleniu przez operatora odpowiednio oznakowanych stanowisk obsługi osób niepełnosprawnych.

Skrzynki nadawcze umieszczane są w miejscu umożliwiającym korzystanie z nich osobie niepełnosprawnej, poruszającej się za pomocą wózka inwalidzkiego.
Udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych jest usługa doręczania bezpośrednio do domu przesyłek listowych, przesyłek rejestrowanych z pominięciem oddawczej skrzynki pocztowej oraz bez konieczności odbierania przesyłki w placówce operatora. Z takiego uprawnienia mogą skorzystać osoby z uszkodzeniem narządu ruchu powodującym konieczność korzystania z wózka inwalidzkiego oraz osoby niewidome lub ociemniałe.

Osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do budynków świadczących usługi pocztowe.

Usługi te świadczone są bez pobierania dodatkowych opłat.

Zgodnie ze zmianami prawa, niepełnosprawni mogą wejść wraz z psem asystującym do budynków świadczących usługi pocztowe.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 12 czerwca 2003 r. Prawo pocztowe (Dz.U. Nr 130, poz. 1188 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »