| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Miejsce spełnienia świadczenia

Miejsce spełnienia świadczenia

Strony nie zawsze w umowie określają miejsce spełnienia świadczenia. Często tę kwestię pozostawiają nieuregulowaną. Wtedy też mają zastosowanie przepisy zawarte w kodeksie cywilnym.  

Jeżeli miejsce spełnienia świadczenia nie jest oznaczone wtedy patrzy się co wynika z właściwości zobowiązania. Jeżeli również biorąc pod uwagę właściwość zobowiązania nie daje się określić miejsca spełnienia świadczenia wtedy należy zastosować art. 453 kodeksu cywilnego

Stanowi on mianowicie, że gdy strony nie ustaliły miejsca spełnienia świadczenia wtedy powinno być ono spełnione w miejscu gdzie w chwili powstania zobowiązania dłużnik zamieszkiwał lub miał siedzibę.

Oznacza to, że wierzytelność powinna być spełniona w miejscu zamieszkiwania dłużnika. Jeżeli zatem dłużnik mieszka w Krakowie a wierzyciel w Bochni, wtedy miejscem spełnienia roszczenia będzie Kraków.

Jeżeli zaś mamy do czynienia ze zobowiązaniami pieniężnymi, wtedy powinno być ono spełnione w siedzibie lub miejscu zamieszkania wierzyciela. Istotna jest w tym wypadku chwila powstania zobowiązania.

Jeżeli natomiast wierzyciel zmienił miejsce zamieszkania lub siedzibę (jeżeli wierzyciel jest osobą prawną) wtedy ponosi on odpowiedzialność nadwyżkę kosztów przesłania.

W sytuacji natomiast gdy dług związany jest z prowadzonym przez dłużnika lub wierzyciela przedsiębiorstwem wtedy nie patrzy się na miejsce zamieszkania (siedzibą) ale na siedzibę przedsiębiorstwa.

Miejsce spełnienia świadczenia istotne jest na przykład przy ustalaniu właściwości miejscowej sądu. Zgodnie z przepisami k.p.c. powództwo o ustalenie istnienia umowy, o jej rozwiązanie lub unieważnienie powództwo można wytoczyć przed sąd miejsca wykonania umowy.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK