REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, Najem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy wynajmujący może nie zwrócić kaucji?

Kaucja, czyli zabezpieczenie pieniężne roszczeń wynajmującego podlega – co do zasady – zwrotowi w ciągu miesiąca od zakończenia stosunku najmu. Ustawodawca zastrzega jednak przypadki, w których wynajmujący może nie zwrócić kaucji, jako przykład wskazać można uszkodzenie lokalu powstałe z winy najemcy.

Podatek przy sprzedaży nieruchomości – jak go nie płacić?

Jak uniknąć podatku przy sprzedaży nieruchomości? Są na to trzy sposoby: 1) sprzedaż nieruchomości po upływie 5 lat od zakupu, 2) sprawdzenie dochodu ze sprzedaży nieruchomości po upływie 5 lat, lub 3) skorzystanie ze zwolnienia przewidzianego przepisami.

Jak zmienić formę opodatkowania w trakcie roku?

Przedsiębiorca, który staje przed obowiązkiem określenia formy opodatkowania, często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak w ciągu roku można zmodyfikować podjętą decyzję w tym zakresie.

PIT i CIT - Senat uchwalił zmiany

Nowe przepisy o PIT i CIT mają zwalczać szkodliwą konkurencję ze strony tzw. rajów podatkowych. Nowelizacją zajmie się teraz Sejm.

REKLAMA

Ulgi podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych

W Polsce istnieje 14 specjalnych stref ekonomicznych, które mają na celu tworzenie nowych miejsc pracy i inwestycji. Zaletą SSE są preferencyjne warunki prowadzenia tam działalności w postaci ulg podatkowych.

Nowa klauzula generalna przeciwko unikaniu opodatkowania

Wprowadzenie klauzuli generalnej przeciwko unikaniu opodatkowania zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, który skierowany został do konsultacji społecznych.

Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń dla pracowników jest zgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o PIT mówiące o opodatkowaniu nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników są zgodne z ustawą zasadniczą. Z pewnością nie uchroni to podatników od kolejnych - często sprzecznych ze sobą wyroków sądów administracyjnych i decyzji podatkowych.

NIK skontrolował przestrzeganie prawa podatkowego

Mimo nieprzejrzystych przepisów prawo podatkowe w Polsce w większości przypadków jest przestrzegane – tak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK) o przestrzeganiu praw podatników. Podatnicy coraz częściej odwołują się od decyzji podejmowanych przez organy podatkowe. Czas trwania postępowań odwoławczych prowadzonych przez izby skarbowe objęte kontrolą NIK w połowie przypadków przekracza ustawowy limit. A odsetek decyzji uchylanych w postępowaniu odwoławczym przez izby skarbowe nadal jest wysoki.

REKLAMA

Generator materiałów biurowych dla doradców podatkowych

Generator materiałów biurowych dla doradców podatkowych, który powstał z inicjatywy Komisji Rozwoju i Promocji Zawodu KRDP w panelu Doradca, to mechanizm umożliwiający każdemu doradcy podatkowemu tworzenie materiałów biurowych zgodnych z Księgą Wizualizacji KIDP.

Obowiązki podatkowe zakładających działalność gospodarczą

Osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mają kilka możliwych form rozliczania podatków. Forma opodatkowania zależy od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej i jej skali. Jakie obowiązki podatkowe wiążą się z poszczególnymi rodzajami opodatkowania?

MF interesuje lepsza ściągalność podatków i walka z szarą strefą

O negatywnych skutkach szarej strefy dla budżetu państwa oraz konieczności przekonania Polaków do zasadności płacenia podatków mówił minister finansów Mateusz Szczurek podczas konferencji zorganizowanej 30 czerwca br. w Warszawie przez Business Center Club.

Przepisy o podatku węglowodorowym już w 2015 r. Pobór podatku w 2020 r.

W Sejmie trwają prace nad trzema ustawami regulującymi opodatkowanie wydobycia węglowodorów. Nowe przepisy o podatkach miałyby zacząć obowiązywać już w 2015 r., natomiast same podatki będą pobierane dopiero od 2020 r.

Prezydent opowiada się za podatkami w rolnictwie

Prezydent jest za wprowadzeniem podatków rynkowych w rolnictwie. Bronisław Komorowski uważa, że w ślad za utowarowieniem gospodarstw i wzrostem produkcji w tym sektorze gospodarki, powinny iść zmiany w systemie podatkowym.

Polski system podatkowy w opinii ekspertów

Polski system podatkowy po 25 latach od odzyskania niepodległości jest zrównoważony i praworządny - tak uważają eksperci firmy doradczej EY, którzy przygotowali raport pt. System stworzony od podstaw - czyli prawdziwa historia 25-lecia polskich podatków.

Nowe dyrektywy podatkowe UE

Dyrektywa w sprawie wspólnego systemu opodatkowania spółek dominujących i zależnych, Kodeks postępowania w zakresie opodatkowania przedsiębiorstw, dyrektywa dotycząca opodatkowania produktów energetycznych, dyrektywa w sprawie standardowej deklaracji VAT - to niektóre tematy poruszone przez ministrów finansów krajów UE podczas posiedzenia Rady ECOFIN 20 czerwca 2014 r. w Luksemburgu.

Prezydent za niższymi podatkami dla rodzin

Bronisław Komorowski ponownie zaapelował o wprowadzenie niższych podatków dla rodzin. Jego zdaniem konieczne jest wprowadzenie mechanizmu podatkowego, który by zachęcał, czy stwarzał dodatkowe szanse, dla młodych małżeństw, które podejmują decyzje o posiadaniu dzieci.

Planowane zmiany w podatkach niekorzystne dla przedsiębiorców

Zmiany w prawie podatkowym planowane w przyszłym roku będą korzystne dla budżetu państwa, ale nie dla przedsiębiorców. W ich przypadku zmiany oznaczają dodatkowe obowiązki i koszty a to wiąże się z możliwym odpływem inwestycji z Polski.

Zwrot opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych

Czy istnieje podstawa prawna umożliwiająca zwrot części wniesionej opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przedsiębiorcy, którego zezwolenie straciło ważność przed upływem okresu, na który zostało udzielone wskutek wygaszenia (bez względu na przesłanki tej czynności) bądź cofnięcia? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła RIO w Opolu.

Opodatkowanie służebności przesyłu w 2015 r.

Na chwilę obecną trwają zintensyfikowane prace nad zmianami w podatku dochodowym. Podatnicy mogą liczyć na nowe rozwiązania, które umożliwią im zmniejszenie obciążeń podatkowych. Projekt do znowelizowanych ustaw podatkowych zakłada m.in. zwolnienie z opodatkowania uzyskanych przychodów z tytułu służebności przesyłu.

Stawki akcyzy bez zmian

Stawki akcyzy w przyszłym roku bez zmian. Resort finansów nie przewiduje żadnych zmian w tym zakresie - powiedział wiceminister finansów, szef Służby Celnej.

Uprawnienia doradcy podatkowego

Około 9000 osób wykonuje w Polsce zawód doradcy podatkowego, zawód ten jest stosunkowo młody, ponieważ został powołany ustawą o doradztwie podatkowym z 1996 r.

Wymagane dokumenty by zostać doradcą podatkowym

Wykonywanie czynności z zakresu uprawnień doradcy podatkowego wymaga przejścia przez proces kwalifikacyjny, obejmujący egzamin, składający się z dwóch części, spełnieniu licznych wymagań oraz złożeniu odpowiedniej ilości oświadczeń i dokumentów.

Niższy zwrot podatku z Holandii w 2014 r.

W 2014 r. zwrot podatku z Holandii utrzymał się na niższym poziomie. Zmieniły się bowiem regulacje dotyczące kalkulowania podstawy do opodatkowania. Zniesiono kwotę wolną od opodatkowania. Co to oznacza praktyce?

Bezpieczny wynajem to weryfikacja najemców

Własne mieszkanie warto powierzyć pewnym najemcom. Szczegółowe sprawdzenie przyszłych lokatorów należy do praw właścicieli mieszkań, ale nie zawsze jest wykorzystywane. W Polsce brakuje jeszcze baz danych ułatwiających bezpieczny wynajem. Jak sprawdzić, czy oddajesz mieszkanie w dobre ręce?

Wynajem nieruchomości obcokrajowcom – wskazówki dla właścicieli mieszkań

Im większa grupa klientów, tym większe szanse na korzystny, szybki wynajem. Obcokrajowcy szukają pracy i tym samym mieszkań w Polsce, a ofert specjalnie dla nich ciągle brakuje. Czy wynajem obcokrajowcom to prosta sprawa? Dowiedz się więcej na ten temat.

Najemcy z zagranicy – jak wynajmować mieszkanie na odległość?

Obcokrajowcy, którzy zaczynają pracę w Polsce, chcą od razu przyjechać do konkretnego mieszkania. Wynajem na odległość jest nowym wyzwaniem dla wynajmujących i pośredników. Czy można bezpiecznie wynająć własne mieszkanie bez osobistego spotkania?

Co można odliczać od podatku? Rodzaje ulg obowiązujących w 2014 r.

W 2014 roku nadal można uzyskać ulgę remontową – chociaż na ściśle określonych zasadach, ulgę internetową – na zaostrzonych warunkach oraz ulgę rehabilitacyjną, która pozostaje bez zmian. Dodatkowo warto wiedzieć, że zwiększona została ulga prorodzinna. Kto i kiedy może uzyskać odliczenie od podatku? Jaki PIT należy wypełnić aby otrzymać zwrot podatku?

Na czym polega coworking?

Coworking, czyli wspólne wynajmowanie większej powierzchni biurowej to rozwiązanie praktykowane coraz częściej. Coworking cieszy się zainteresowaniem głównie wśród wykonawców wolnych zawodów, właścicieli małych firm oraz świeżo upieczonych rodziców. Co właściwie oznacza i na czym polega coworking?

Wspólne rozliczenie z dzieckiem do 30 kwietnia szansą na pomniejszenie podatku

Rodzice samotnie wychowujący dzieci mają możliwość wspólnego rozliczenia się z nimi z podatku dochodowego przed Urzędem Skarbowym. Działanie takie umożliwia pomniejszenie ich podatku. Wspólne rozliczenie z dzieckiem jest możliwe już tylko do 30 kwietnia.

Zarządzanie najmem – kto może zarządzać najmowanym mieszkaniem?

Nowością w Polsce jest usługa zarządzania najmem. To dobra alternatywa dla tych, którzy chcą wynająć mieszkanie, ale nie mają czasu aby się nim zajmować. Firmy oferujące profesjonalne zarządzanie najmem nie tylko przygotowują dobrą ofertę wynajmu, lecz także mogą na przykład pobierać czynsz od najemcy. Często także firmy zarządzające najmem zapewniają sprawdzonych i wypłacalnych najemców. Jaki zakres obowiązków mają zarządcy najmem? Z jakim kosztem wiąże się wynajęcie tego typu firm?

Wydatki na cele mieszkaniowe pozwalają uniknąć PIT od przychodów ze sprzedaży nieruchomości

Przeznaczenie w przeciągu dwóch lat kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości na zakup działki budowlanej w celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb mieszkaniowych powoduje zwolnienie od obowiązku opłacenia z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie ma tu znaczenia ile nieruchomości już posiada podatnik. Tak uznał w indywidualnej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Dodatkowe opłaty za wywóz odpadów nie stanowią wynagrodzenia za usługi opodatkowane VAT

Niektóre gminy wprowadzają opłaty za dodatkowe usługi związane z wywozem odpadów na podstawie art. 6r ust. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i próbują opodatkować swoje świadczenia VAT. Jest to zrozumiałe jeżeli dotyczy rzeczywiście dodatkowych, obiektywnie odrębnych czynności. Wątpliwości pojawiają się natomiast, gdy gminy na tej właśnie podstawie próbują opodatkować VAT sam wywóz odpadów w ilości przekraczającej określone uchwałą normy.

Wydatki na wytworzenie lub ulepszenie nieruchomości gminnej a VAT

W jaki sposób należy oceniać wydatki związane z nabyciem/wytworzeniem nieruchomości, w tym np. modernizacją i rewitalizacją budynku urzędu gminy? Obowiązujący od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 86 ust. 7b ustawy o VAT wprowadza szczególny tryb odliczeń podatku naliczonego w przypadku nieruchomości i nakłada obowiązek określenia wysokości udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość została lub zostanie wykorzystana do celów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Jakie obowiązki ma najemca mieszkania?

Do podstawowych obowiązków najemcy należy płacenie czynszu zgodnie z wyznaczonym w umowie terminem i regulowanie innych opłat dodatkowych. Oprócz tego najemca powinien użytkować mieszkanie zgodnie z umową i tym samym zgodnie z jego przeznaczeniem.

Jakie obowiązki ma osoba wynajmująca mieszkanie?

Osoba wynajmująca mieszkanie to osoba udostępniająca przedmiot najmu najemcy. Do głównych obowiązków wynajmującego należy wydanie mieszkania i utrzymania mieszkania w stanie przydatnym, do ustalonego z najemcą użytku przez cały okres trwania najmu. Jakie jeszcze obowiązki ciążą na osobie wynajmującej mieszkanie?

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie. Poradnik

Wynajem mieszkania wydaje się być dobrym sposobem na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Warto jednak mieć na uwadze, że wynajem wiąże się także z pewnymi problemami, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie podpiszemy umowy najmu lub nie dopełnimy innych formalności związanych z wynajęciem lokalu. W jaki sposób bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu. Poradnik

Lokatorowi, który od kilku miesięcy nie płaci czynszu możemy wypowiedzieć stosunek najmu z powodu zwłoki z opłatami. Samo wypowiedzenie często jednak nie wystarcza do tego, aby lokator przestał użytkować wynajmowany mu wcześniej lokal. Jak wobec tego skutecznie pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu?

Najem okazjonalny – eksmisja lokatora

Najem okazjonalny to instytucja wprowadzona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów. Jest to szczególny rodzaj najmu. Wprowadza on skuteczniejszą ochronę praw właścicieli lokali przed lokatorami nadużywającymi swojej pozycji. Jak skutecznie eksmitować niesubordynowanego lokatora zgodnie z regulacją dot. najmu okazjonalnego?

Najem okazjonalny odmianą najmu tradycyjnego

Najem okazjonalny jako odmiana najmu tradycyjnego wprowadzony został do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów. Celem najmu okazjonalnego jest wprowadzenie skuteczniejszej ochrony praw właścicieli nieruchomości przed lokatorami, którzy nadużywają swoich praw.

Podatek od nieruchomości za garaż - zmiany

Podatek od nieruchomości za garaż ma wzrosnąć. Zmiany proponuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Prawa i obowiązki podatnika – wszystko o czym podatnik wiedzieć powinien

Jako podatnicy często nie wiemy jakie prawa nam przysługują i o jakich obowiązkach względem urzędów skarbowych powinniśmy pamiętać. Znajomość podstawowych praw i obowiązków podatnika sprawia, że bez problemu możemy się wywiązywać ze zobowiązań podatkowych. Sprawdź, jakie są prawa i obowiązki każdego podatnika.

Kiedy sprzedaż powinna być opodatkowana?

W sytuacji gdy podatnik sprzedaje ruchomość o znacznej wartości w okresie do pół roku od jej nabycia, powinien zachować dowody zakupu i sprzedaży tej ruchomości i rozliczyć ją w formularzu PIT. Zachowanie dowodów zakupu i sprzedaży nieruchomości jest o tyle istotne, że wówczas łatwo możemy udowodnić prawdziwość zeznania podatkowego.

Odpowiedzialność gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego

Gmina ma obowiązek dostarczenia lokalu socjalnego osobom, które zostały eksmitowane z dotychczas zajmowanego mieszkania. Jeśli jednak nawet po wezwaniu komornika do wskazania innego lokalu socjalnego gmina nie dopełni tego obowiązku, poniesie ona odpowiedzialność za tego typu postępowanie. W jaki sposób gmina może odpowiedzieć za niedostarczenie lokalu socjalnego?

Zatrudniałeś pracowników? Pamiętaj o złożeniu PIT-8AR i PIT-4R

Zawieranie umów o pracę, umów cywilnoprawnych oraz innych umów wymagających odprowadzenia podatku dochodowego za kogoś wymaga dopełnienia obowiązków wobec fiskusa. Jednym z najważniejszych, który trzeba dopełnić do 31 stycznia, jest złożenie formularzy PIT-8AR i PIT-4R, na których wykazuje się m.in. podatek dochodowy zapłacony w związku z umowami. O czym pamiętać przed złożeniem tych formularzy?

Rozliczanie podatku dochodowego on-line w 2014 roku

Rewolucja w składaniu PIT-ów. Na konferencji minister finansów zapowiedział zmiany w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego. Od lipca 2014 będzie można zapłacić podatek przez Internet, a także zobaczyć historię złożonych deklaracji.

Jak wynajmować mieszkanie z głową?

Gdy zastanawiamy się co zrobić ze starym mieszkaniem, często przechodzi nam przez myśl aby je wynająć. Wynajem pozwala na osiągnięcie dodatkowych dochodów, dzięki niemu nie musimy się również martwić utrzymaniem samego mieszkania – przeważnie to lokatorzy dzielą się rachunkami. Warto jednak pamiętać, że w stosunku do lokatorów warto kierować się tak zwanym ograniczonym zaufaniem. W jaki sposób wynajmować mieszkanie z głową?

Użytkowanie wieczyste a VAT w 2014 r.

W 2014 r. czynności związane z użytkowaniem wieczystym opodatkowane są VAT na zasadach zbliżonych do wcześniej obowiązujących. Od 1 stycznia 2014 r. w przypadku zbycia prawa użytkowania wieczystego, obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, a więc w dacie dostawy towaru (wydania nieruchomości) lub otrzymania przedpłaty.

Rozbiórka budynku a podatek od nieruchomości

Każdy właściciel budynku jest zmuszony do opłacania podatku od nieruchomości dopóki dana nieruchomość posiada przymioty budynku. W jaki sposób rozbiórka budynku wpływa na podatek od nieruchomości? Kiedy można przestać płacić podatek od nieruchomości? Czy zły stan techniczny budynku zwalnia od płacenia podatku od nieruchomości?

Koszty z umów cywilnoprawnych i praw autorskich

Koszty uzyskania przychodów z zawieranych umów cywilnoprawnych oraz z praw autorskich zostały określone w art. 22 ust. 9 updof. Z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami, koszty potrąca się w wysokości 50% uzyskanego przychodu.

Nowe zasady obliczania podatku rolnego

Zmiany w zakresie naliczania podatku rolnego zmniejszają wpływy gmin. To kolejna, przyjęta przez parlament zmiana przepisów, która uszczupla dochody własne samorządów bez zapewnienia im z tego tytułu rekompensaty.

REKLAMA