reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Najem okazjonalny odmianą najmu tradycyjnego

Najem okazjonalny odmianą najmu tradycyjnego

Najem okazjonalny jako odmiana najmu tradycyjnego wprowadzony został do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów. Celem najmu okazjonalnego jest wprowadzenie skuteczniejszej ochrony praw właścicieli nieruchomości przed lokatorami, którzy nadużywają swoich praw.

Zgodnie z art. 19a ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie ustawy Kodeks cywilny umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu służącego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.

Najem okazjonalny

Najem okazjonalny stanowi odmianę tradycyjnego najmu. Wspomniana ustawa wprowadza jednak szereg ograniczeń. Prawo do najmu okazjonalnego dotyczy bowiem wyłącznie lokali, które służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Nie jest przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Tylko osoby fizyczne mogą z niego skorzystać. Czas trwania umowy najmu okazjonalnego jest oznaczony i wynosi maksymalnie 10 lat. Okres ten może zostać następnie przedłużony. Regulacja ta dotyczy więc relacji pomiędzy osobami fizycznymi.

Umowy najmu okazjonalnego nie można podpisać m.in. ze wspólnotą mieszkaniową czy właścicielem, którym jest spółka akcyjna.

Umowa

Fakt zawarcia umowy najmu okazjonalnego musi zostać zgłoszony naczelnikowi urzędu skarbowego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania właściciela. Wynajmujący ma na to 14 dni od chwili zawarcia umowy. Brak takiego zgłoszenia skutkuje uznaniem zawartej umowy za regulującą zwykły, tradycyjny najem. Najemca może żądać od właściciela okazania zgłoszenia. Umowa musi zostać sporządzana w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Umowa powinna być uzupełniona o odpowiednie załączniki. Należą do nich: oświadczenie najemcy (w formie aktu notarialnego), w którym poddał się on egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu; wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu; oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym. Dopiero tak zawarta umowa jest skuteczna – wywiera skutki prawne i wyłącza szeroką ochronę praw lokatorskich.

Koszty

Sporządzenie umowy najmu okazjonalnego niesie za sobą określone koszty. Wymaga ona bowiem sporządzenia aktu notarialnego, zawierającego oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu do opróżnienia mieszkania. W/w ustawa wprowadza maksymalne stawki wynagrodzenia notariusza za dokonanie tej czynności. Może ono wynosić maksymalnie 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2013 r. jest to kwota 160 zł netto (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 września 2012 r, minimalne wynagrodzenie za pracę w roku 2013 wynosi 1600 zł), w 2014 roku – 168 zł netto (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 września 2012 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. będzie ono wynosić 1680 zł netto).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci prawa kanoniczego, prawo wyznaniowego oraz prawo rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama