REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podcasty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dariusz Grabowski: przedsiębiorcy i pracownicy to jedna wspólnota, a polityka próbuje nas dzielić [PODCAST]

Zorganizujmy się przeciw niekorzystnym zmianom dla przedsiębiorców i stwórzmy strategię dla polskich przedsiębiorstw – apeluje Dariusz Grabowski. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Marcin Parzyszek: nic tak nie osłodzi trudnych czasów jak zdrowa czekolada [PODCAST]

To z pewnością najsłodszy odcinek podcastu Obiektywnie o biznesie. Marcin Parzyszek z Manufaktury Czekolady wyjaśnia jaka jest kondycja branży i czy naprawdę w czasie pandemii jemy więcej czekolady? Czy na święta firmy będą robić prezenty świąteczne dla pracowników czy jednak z nich zrezygnują? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Aleksander Pawlak: Jest cała grupa inwestorów, którzy dorobili się na WIG-COVID [PODCAST]

Gospodarka cyfrowa to z pewnością wygrany 2020 r. a kryptowaluty mają w tym swój udział. Tylko od początku roku do połowy listopada br. bitcoin podrożał o 128%, w tym czasie złoto tylko o 24,5%. Zapraszamy do posłuchania podcastu.

Benedykt Wiśniewski: Przez COVID-19 na GPW można sporo stracić, ale i zarobić [PODCAST]

Czy firmy, które dziś inwestują na giełdzie mogą czuć się bezpieczne? Kto dziś inwestuje w obligacje? Jakie dostępne środki mogą wesprzeć przedsiębiorców w czasie pandemii? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

REKLAMA

Rafał Cebula: branża meblarska musi być przygotowana na zmianę [PODCAST]

W jakiej kondycji jest obecnie branża meblarska i jakie są oczekiwania przedsiębiorców? Czy dziś eko-trend się sprzedaje? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Jacek Czauderna: to politycy a nie eksperci zamykają gastronomię [PODCAST]

Polska gastronomia to prawie 80.000 przedsiębiorców zatrudniających ponad milion pracowników. Milion miejsc pracy to milion polskich rodzin. Branże można ochronić przed upadłością tylko przez natychmiastowe programy pomocowe. A jak to wygląda w praktyce? Jaki plan ratunkowy przygotowali przedsiębiorcy? Czy prowadzone są rozmowy z rządem? Zapraszamy do wysłuchania podcastu

Sędzia Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek: Dopóki politycy nie zawłaszczą sądów, jest nadzieja [PODCAST]

Co dziś najbardziej niepokoi sędziów? Czy sędzia który zabiera publicznie głos, może być traktowany jako wolny od poglądów politycznych? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Marcin Mandryk: Dezinformacja na rynku nie pomaga firmom przetrwać kryzysu [PODCAST]

Wiosenny lockdown spowodował, że wiele firm zawiesiło lub zamknęło swoją działalność. Nikt nie zdążył się przygotować na pandemię. Jak sytuacja wygląda teraz? Czy firmy, po wcześniejszych perturbacjach są już bardziej doświadczone? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

REKLAMA

Skoczylas: „Menadżer to nadane stanowisko, a lider to osoba, za którą pójdzie cały zespół” [PODCAST]

Jak dziś wygląda rynek pracodawcy i pracownika? Czy wynagrodzenie to nadal najsilniejszy motywator? Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Anną Skoczylas, która zdradza tajniki swojej pracy i opowiada o niedoskonałościach ludzi, którzy kierują zespołami w firmach.

Zielone rozwiązania w magazynach [PODCAST]

Ekologia staje się częścią rynku powierzchni magazynowych. Magazynów oraz fabryk przybywa w szybkim tempie i coraz częściej wpisują się one w trend rozwoju zrównoważonego budownictwa, kładącego szczególny nacisk na ochronę środowiska. Zapraszamy do wysłuchania podcastu o zielonych rozwiązaniach w magazynach.

Pakiet mobilności – czy przewoźnicy stracą na nowych przepisach? [PODCAST]

Przepisy pakietu mobilności już zaczęły obowiązywać, tym samym wywołując liczne zmiany w przypadku firm transportowych. Nowe zasady przedsiębiorcy muszą wcielić w życie, a okazuje się to nie takie proste.

50 wpływowych kobiet, czyli jak kobiety zmieniają oblicze biznesu [PODCAST]

Beata Tadla, Irena Eris, Justyna Steczkowska, Edyta Pazura czy Ewa Minge - to kobiety, których historie inspirują do podejmowania wyzwań w biznesie. To bohaterki najnowszej edycji książki „50 wpływowych kobiet biznesu”, która swoją premierę będzie miała 24 września br. W tym odcinku podcastu poznajemy kulisy powstawania książki. Zapraszamy do słuchania.

Rynek dzieł sztuki opiera się kryzysowi [PODCAST]

Kiedy jedni tracą w pandemii, inni szybko się bogacą. Statystyki nie kłamią – nadeszły dobre czasy dla rynku dzieł sztuki. Marek Kozubal wyjaśnia, dlaczego firmy z nadwyżkami finansowymi i inwestorzy prywatni nie tracą czasu i w dziełach sztuki bezpiecznie lokują kapitał. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Biura przyszłości – jak zaprojektować miejsce pracy w kontekście pracy zdalnej? [PODCAST]

Kto może pracować z domu, a kto powinien z biura? Gościem podcastu jest Karolina Dudek, która odkrywa tajemnice biur przyszłości. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Czy rynek książki przetrwa uderzenie koronawirusa? [PODCAST]

Kwarantanna, odwołane imprezy targowe i festiwale literackie. Wydawnictwa przesuwają premiery, a drukarze tracą zamówienia. Jak w dobie pandemii wygląda rynek książki w Polsce? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Branża Beauty ma pomysł jak ocalić 45 tys. miejsc pracy [PODCAST]

Branża Beauty apeluje o 8% VAT na zabiegi kosmetyczne, co pozwoli na ocalenie 45 tysięcy miejsc pracy w Polsce. W tym celu została opracowana specjalna Tarcza Beauty, która ma być receptą na wychodzenie z kryzysu. Zapraszamy do słuchania podcastu.

Globalizacja rynku pracy w czasach pandemii [PODCAST]

Jak zmienił się rynek pracy przez pandemię i w którym kierunku będzie się rozwijał? Joanna Torbé w rozmowie z Agnieszką Gorczycą (INFOR.pl) wyjaśnia m.in. jakich rozwiązań potrzebuje teraz rynek pracy z punktu widzenia relacji pracownik – pracodawca i na jakie zawody warto postawić w tym momencie. Zapraszamy do słuchania podcastu.

Czy przedsiębiorcy muszą sami sfinansować wychodzenie z kryzysu? [PODCAST]

Czy to na przedsiębiorcy leży cały ciężar wychodzenia z kryzysu? Dariusz Grabowski w rozmowie z Agnieszką Gorczycą (INFOR.pl) analizuje działania, jakie powinny podjąć firmy, aby utrzymać się na rynku. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Czy inwestycje w nieruchomości podczas pandemii są opłacalne? [PODCAST]

Jak zmienił się rynek nieruchomości pod wpływem pandemii? W co zainwestować milion złotych, a w co 100 tysięcy? Koronawirus namieszał nieco na rynku, ale czy te zmiany nie są szansą dla inwestorów? Gościem odcinka jest Kuba Karliński, ekspert od inwestowania na rynku nieruchomości. Zapraszamy do słuchania podcastu.

Jak powinien działać lider w warunkach transformacji cyfrowej? [PODCAST]

Pandemia COVID-19 wymusiła na wielu firmach proces transformacji cyfrowej. Co to w praktyce oznacza dla przedsiębiorstwa? Jak zmienia się sposób zarządzania firmą? Czym jest "cyfrowy bliźniak" i czy warto tworzyć długoterminowe plany? Na te pytania odpowie Dr Piotr Kaczmarek-Kurczak - adiunkt w Katedrze Przedsiębiorczości Akademii Leona Koźmińskiego, ekspert ds. innowacji Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Kiedy wydatki na organizację firmowej imprezy integracyjnej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu [PODCAST]

Wielu pracodawców regularnie organizuje swoim pracownikom, zleceniobiorcom, a nawet kontrahentom różnego rodzaju imprezy integracyjne. Są to np. spotkania z okazji świąt (zwłaszcza spotkania opłatkowe z okazji Bożego Narodzenia, czy „jajeczko” z okazji Wielkanocy), jubileuszy firmowych, tzw. wyjścia na piwo, pikniki rodzinne, wycieczki, bale karnawałowe, koncerty i różne inne. Podstawowym problemem firm organizujących takie imprezy jest to, czy wydatki poniesione w tym celu będzie można zaliczyć do kosztów podatkowych w podatkach dochodowych. Z uwagi na różnorodność stanów faktycznych takich imprez, a także z uwagi na odmienne interpretacje organów podatkowych i sądów administracyjnych - odpowiedź na to pytanie czasem nie jest łatwa. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Zakres odpowiedzialności biura rachunkowego – wskazówki dla przedsiębiorcy [PODCAST]

Problematyka odpowiedzialności za księgi rachunkowe firmy prowadzone przez biuro rachunkowe nie należy do łatwych i wciąż budzi liczne wątpliwości. Przedsiębiorcy, którzy powierzają prowadzenie ksiąg na zewnątrz, powinni być świadomi jaki jest zakres tej odpowiedzialności po obu stronach, by nie narazić się na straty finansowe. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Pakiet Przyjazne Prawo 2020: Rozszerzenie definicji rzemieślnika [PODCAST]

1 stycznia 2020 r. wszedł w życie tak zwany Pakiet Przyjazne Prawo, który wprowadził wiele ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jedną z zawartych w nim zmian jest rozszerzenie definicji rzemieślnika. Co to oznacza dla przedsiębiorców-rzemieślników? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Elektroniczny KRS od 1 marca 2021 r. [PODCAST]

1 marca 2020 r. miały wejść w życie przepisy o elektronicznym Krajowym Rejestrze Sądowym. Tak się jednak nie stało. W 2020 roku wnioski o wpis do KRSu nadal będą składane w formie papierowej. Nie oznacza to jednak, że ustawodawca zrezygnował z informatyzacji postępowania rejestrowego. Ustawą z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw przesunął ją jedynie w czasie - równo o rok. Oznacza to, że elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy ma funkcjonować od 1 marca 2021 roku. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Odliczanie darowizn w rocznym zeznaniu podatkowym PIT [PODCAST]

Prawo podatkowe sprzyja podatnikom, którzy przekazują darowizny na szczytne cele. Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym także przedsiębiorcy) opodatkowani według skali podatkowej, mogą w rocznym zeznaniu podatkowym (konkretnie w PIT-37 i PIT-36) odliczyć od dochodu (przed opodatkowaniem) udzielone przez siebie darowizny na cele pożytku publicznego, kultu religijnego lub z tytułu honorowego krwiodawstwa. Prawo do odliczania darowizn na te cele mają także przedsiębiorcy płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych (tzw. ryczałt ewidencjonowany) – rozliczający się na formularzu PIT-28. W przypadku ryczałtowców darowizny odlicza się oczywiście od przychodu. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

PPP 2020: Indywidualni przedsiębiorcy z ochroną przysługującą konsumentom [PODCAST]

Od 1 czerwca 2020 r. indywidualni przedsiębiorcy skorzystają z ochrony, jaka przysługuje konsumentom. Jest to jedna z istotnych zmian wprowadzonych przez Pakiet Przyjazne Prawo. Co to oznacza w praktyce?

Ułatwienia w sukcesji przedsiębiorstw od 2020 r. [PODCAST]

Od 1 stycznia 2020 r. zaczną obowiązywać ułatwienia dla przedsiębiorców dotyczące sukcesji, zawarte w ramach Pakietu Przyjazne Prawo. Jak przenieść decyzję administracyjną na następcę prawnego przedsiębiorcy? Na czym polega nowa instytucja zarządcy tymczasowego spadkiem po małżonku? Zapraszamy do posłuchania podcastu.

Mały podatnik w 2020 r. – w podatkach dochodowych i VAT [PODCAST]

Ustawodawca podwyższył limit przychodów decydujący o statusie małego podatnika w podatkach dochodowych PIT i CIT - w roku 2020 będzie on wynosił 2 mln euro. Natomiast w podatku VAT limit pozostaje na dotychczasowym poziomie, czyli 1,2 mln euro. Warto też zwrócić uwagę, że od 1 listopada 2019 r. zmianie uległy przepisy ustawy o VAT dotyczące prawa do składania kwartalnych deklaracji VAT przez małych podatników. W efekcie część podatników już od początku 2020 r. będzie musiała przejść na deklaracje miesięczne. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Egzekucja administracyjna należności pieniężnych - zajęcie rachunku bankowego [PODCAST]

Egzekucja administracyjna należności pieniężnych, to (jak każda egzekucja) oczywiście nic przyjemnego. Jednak wbrew temu co się sądzi, zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego w świetle przepisów ustawy o postępowania egzekucyjnym w administracji stanowi jeden z mniej uciążliwych środków egzekucyjnych. W przypadku prowadzenia takiej egzekucji osoba, której konto bankowe zostaje zajęte (tzw. zobowiązany) zostaje ograniczony w prawie dysponowania pieniędzmi na tym koncie ale oczywiście tylko do wysokości należności, która podlega egzekucji. Co do zasady rachunek bankowy pozostaje więc otwarty, a zobowiązany może dysponować swobodnie nadwyżką ponad zajętą kwotę. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Jak założyć prostą spółkę akcyjną? [PODCAST]

Prosta spółka akcyjna to nowe rozwiązanie dla biznesu. Już 1 marca 2020 r. zaczną obowiązywać przepisy dotyczące prostej spółki akcyjnej. Jak sama nazwa wskazuje ma być prościej. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Nowa matryca stawek VAT 2019/2020 – jak przygotować firmę do zmian? [PODCAST]

W 2020 r. przedsiębiorców czekają rewolucyjne zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Zmianie ulegnie przede wszystkim sposób klasyfikacji towarów i usług. Obok tego ustawodawca wprowadza modyfikacje również w samych stawkach VAT. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy – krok po kroku [PODCAST]

Aby legalnie zatrudnić pracownika z Ukrainy na podstawie umowy o pracę czy zlecenia, należy uprzednio dopełnić dodatkowych formalności. Najprostszym sposobem na zatrudnienie obywateli Ukrainy jest oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Jak zrobić to krok po kroku? Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Nowa matryca stawek VAT 2019/2020 – konsekwencje dla przedsiębiorców [PODCAST]

Ustawodawca wprowadza szereg istotnych dla przedsiębiorców zmian w podatku od towarów i usług. Dotyczą one w zdecydowanej większości stosowania obniżonych stawek VAT (tzw. nowa matryca stawek VAT). Pojawi się również zupełnie nowy system klasyfikacji towarów i usług na potrzeby tego podatku. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Prawo do błędu przez pierwszy rok działalności gospodarczej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców od 2020 r. [PODCAST]

1 stycznia 2020 r. wszedł w życie tzw. Pakiet Przyjazne Prawo. Zawiera on szereg regulacji ułatwiających mikro, małym i średnim przedsiębiorcom prowadzenie działalności. Wśród nich jest prawo do błędu. Zapraszamy do posłuchania podcastu o tym na czym będzie polegać to prawo oraz kto i na jakich zasadach będzie mógł z niego skorzystać.

Ulga na złe długi w PIT i CIT od 2020 roku [PODCAST]

Ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych, która wchodzi w życie 1 stycznia 2020 roku wśród licznych zmian wprowadza w podatkach dochodowych tzw. ulgę na złe długi. Zapraszamy do posłuchania podcastu dot. tej ulgi.

Centrum Usług Wspólnych rozwiązaniem dla biznesu [PODCAST]

Głównym celem założenia Centrum Usług Wspólnych jest ograniczenie kosztów poprzez eliminację powielanych czynności przez pracowników przedsiębiorstw. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Elektroniczne fakturowanie w zamówieniach publicznych [PODCAST]

W praktyce obowiązek przyjmowania elektronicznych faktur ustrukturyzowanych dotyczy instytucji publicznych. Od 18 kwietnia 2019 r. zamawiający nie ma prawa odmówić przyjęcia od wykonawcy ustrukturyzowanej faktury elektronicznej wystawianej w ramach realizacji zamówienia publicznego. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Nowelizacja KPC 2019: postępowanie w sprawach gospodarczych [PODCAST]

Powrót postępowania w sprawach gospodarczych to ważna zmiana, jaka czeka niebawem przedsiębiorców w sądach. Już 7 listopada 2019 r. wejdą w życie kolejne przepisy nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego (KPC). Szczegóły w naszym podcaście.

VAT 2019/2020 - wiążąca informacja stawkowa (WIS) [PODCAST]

Od 1 listopada 2019 r. podatnicy będą mogli korzystać z nowej instytucji w podatku od towarów i usług, czyli wiążącej informacji stawkowej (WIS). Będzie to nowy rodzaj decyzji podatkowej, stanowiącej potwierdzenie prawidłowości stosowanej stawki podatku VAT. Oprócz WIS ustawodawca wprowadza również liczne zmiany w samych stawkach VAT, które w większości będą obowiązywały od 1 kwietnia 2020 r. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

PKWiU 2015 do celów podatkowych od 2020 roku [PODCAST]

W resorcie finansów kontynuowane są prace nad nowelizacją trzech ustaw podatkowych. Ustawy o PIT, ustawy o CIT oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nowelizacja ta ma na celu zmianę od 1 stycznia 2020 roku stosowanej w tych ustawach klasyfikacji statystycznej PKWiU 2008 na nową klasyfikację PKWiU 2015. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Wyższe składki ZUS przedsiębiorców w 2020 roku [PODCAST]

Od 1 stycznia 2020 r. wzrośnie wysokość składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców opłacających pełny ZUS, preferencyjny ZUS (dla nowych firm) oraz mały ZUS. Sprawdź, ile wyniesie składka emerytalna, rentowa, chorobowa, wypadkowa i fundusz pracy - szczegóły w podcaście.

Koszty uzyskania przychodów i niższy PIT - zmiany 2019/2020 [PODCAST]

Od 1 października 2019 r. pracownicze koszty uzyskania przychodów będą wyższe, czyli pracownik otrzyma większy zwrot za wydatki na dojazd do pracy i zapłaci niższy PIT. Niektóre zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Ile zatem wyniosą nowe, pracownicze koszty uzyskania przychodów - zapraszamy do odsłuchania podcastu.

REKLAMA