reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > PPP 2020: Indywidualni przedsiębiorcy z ochroną przysługującą konsumentom [PODCAST]

PPP 2020: Indywidualni przedsiębiorcy z ochroną przysługującą konsumentom [PODCAST]

Od 1 czerwca 2020 r. indywidualni przedsiębiorcy skorzystają z ochrony, jaka przysługuje konsumentom. Jest to jedna z istotnych zmian wprowadzonych przez Pakiet Przyjazne Prawo. Co to oznacza w praktyce?

Termin wejścia w życie rozwiązań prawnych dotyczących zrównania pozycji prawnej drobnych przedsiębiorców i konsumentów został przesunięty z 1 czerwca 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. na mocy ustawy z dnia 31marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 568).

Kogo obejmie ochrona konsumencka?

Ochrona konsumencka będzie przysługiwała przedsiębiorcom wpisanym do CEIDG.

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (obecnie Ministerstwo Rozwoju), które było pomysłodawcą przedmiotowego projektu, zmiany obejmą prawie 2 800 000 przedsiębiorców wpisanych do CEIDG (według stanu na dzień 21 listopada 2018 r.).

Słuchaj podcastów DGPtalk: Obiektywnie o Biznesie:
Spotify http://prawna.pl/spotify
iTunes Podcast http://prawna.pl/itunes
Google Podcast http://prawna.pl/google
Strona DGPtalk https://podcast.gazetaprawna.pl

Zmiany będą dotyczyły jedynie przedsiębiorców wpisanych do CEIDG. Oznacza to, iż z regulacji tych nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie spółek prawa handlowego.

Jakie uprawnienia uzyskają przedsiębiorcy?

Osoba fizyczna, zawierająca umowę bezpośrednio związaną ze swoją działalnością gospodarczą zostanie objęta ochroną przysługującą konsumentom, jeżeli z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla niej charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Ochrona będzie dotyczyła klauzul niedozwolonych, prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa. Obejmie również znaczną część przepisów o rękojmi za wady.

Podstawa prawna:

Ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1495).

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 01.04.2020

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od 1 czerwca 2020 r. indywidualni przedsiębiorcy skorzystają z ochrony, jaka przysługuje konsumentom./Fot. Shutterstock
Od 1 czerwca 2020 r. indywidualni przedsiębiorcy skorzystają z ochrony, jaka przysługuje konsumentom./Fot. Shutterstock

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama