Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu rachunek bankowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące rachunek bankowy.
Egzekucja z rachunku wspólnego małżonków
Aktualizacja: 17.11.2014
Egzekucja z rachunku wspólnego małżonków jest - na gruncie kodeksu postępowania cywilnego - możliwa, gdy małżonków łączy system wspólności majątkowej. Jak bronić się przed egzekucją ze wspólnego rachunku bankowego, jakie środki są zwolnione z takiego zajęcia? »
Aktualizacja: 03.04.2014
Zajęcie rachunku bankowego, nazywane również zablokowaniem konta bankowego, dopuszczalne jest na gruncie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy Prawo bankowe. Z rachunku bankowego nie może zostać zajęta kwota wolna od zajęć, która wynosi w 2014 roku 11 469,96 zł. »
Polecenie zapłaty, czyli samo opłacanie rachunków
Aktualizacja: 27.03.2014
Polecenie zapłaty to wygodny sposób opłacenia rachunków m.in. za prąd czy wodę. Pozwala na terminowe płatności, oszczędność czasu a często także liczne dodatkowe bonusy. Polecenie zapłaty stanowi alternatywne rozwiązanie dla comiesięcznego pamiętania o dokonaniu przelewu lub oczekiwania w kolejce do bankowej kasy. »
Aktualizacja: 19.11.2012
Posiadacz rachunku bankowego może polecić bankowi dokonanie wypłaty po swojej śmierci określonej osobie. Taka dyspozycja wkładem na wypadek śmierci jest jednak obwarowana kilkoma wymogami formalnymi. »
Wspólne konto bankowe małżonków w Niemczech
Aktualizacja: 26.06.2012
W Niemczech wyróżniamy dwa rodzaje wspólnego konta małżonków. Czym się różnią? »
Umowa rachunku bankowego - WZÓR UMOWY
Aktualizacja: 18.10.2011
Przez umowę rachunku bankowego bank zobowiązuje się względem posiadacza rachunku, na czas oznaczony lub nieoznaczony, do przechowywania jego środków pieniężnych oraz, jeżeli umowa tak stanowi, do przeprowadzania na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych. »
Umowa o prowadzenie rachunku bieżącego - WZÓR
Aktualizacja: 18.10.2011
Bank zobowiązuje się do otwarcia i prowadzenia rachunku bankowego bieżącego oraz do przechowywania jego środków pieniężnych i przeprowadzania rozliczeń pieniężnych na jego zlecenie. »
Usługi bankowości elektronicznej
Aktualizacja: 13.12.2011
Na podstawie umowy o usługi bankowości elektronicznej bank zobowiązuje się do zapewnienia dostępu do środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku za pośrednictwem urządzeń łączności przewodowej lub bezprzewodowej wykorzystywanych przez posiadacza, a także do wykonywania operacji lub innych czynności zleconych przez posiadacza, natomiast posiadacz upoważnia bank do obciążania jego rachunku kwotą dokonanych operacji oraz należnymi bankowi opłatami i prowizjami albo zobowiązuje się do zapłaty należności na rachunek wskazany przez bank, w określonych terminach. »
Aktualizacja: 13.12.2011
Śmierć posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej rodzi dla banku określone w ustawie obowiązki. »
Aktualizacja: 14.12.2011
Rachunki bankowe oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz rachunki terminowych lokat oszczędnościowych to rodzaje rachunków prowadzone przez banki. Mogą być prowadzone wyłącznie dla: 1) osób fizycznych, 2) szkolnych kas oszczędnościowych, 3) pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych. »
Rachunki papierów wartościowych
Aktualizacja: 14.12.2011
Przez rachunki papierów wartościowych należy rozumieć rachunki, na których zapisywane są zdematerializowane papiery wartościowe. »
Aktualizacja: 14.12.2011
Rachunek bankowy może być prowadzony dla kilku osób fizycznych albo kilku jednostek samorządu terytorialnego. »
Aktualizacja: 15.12.2011
Karta debetowa to rodzaj karty płatniczej, która jest z reguły wydawana posiadaczowi rachunku bankowego (rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego – ROR). Kwota dokonanych za pomocą karty transakcji jest potrącana z konta najpóźniej w kilka dni po ich dokonaniu. »
Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców
Aktualizacja: 14.12.2011
Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców to jeden z państwowych funduszy celowych, który został utworzony z przychodów uzyskanych z prywatyzacji. »
Aktualizacja: 14.12.2011
Fundusz celowy to fundusz powołany na mocy ustawy, którego przychody pochodzą ze środków publicznych, a koszty są ponoszone na realizację wyodrębnionych zadań państwowych. Państwowy fundusz celowy stanowi wyodrębniony rachunek bankowy, którym dysponuje minister wskazany w ustawie tworzącej fundusz albo inny organ wskazany w tej ustawie. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie