REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka cywilna, Walne zgromadzenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiana składu osobowego wspólników spółki cywilnej, a własność samochodu będącego składnikiem majątku spółki

Jedną z zasad, na których opiera się konstrukcja spółki cywilnej, jest zasada stałości składu osobowego spółki, jako stosunku prawnego opartego na wzajemnym zaufaniu, lojalności i ścisłej współpracy wspólników.

Udział wspólników w zyskach i stratach spółki

Każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach spółki, i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu.

Podejmowanie uchwał w spółce cywilnej

Zasadniczo wspólnicy w spółce cywilnej podejmują swoje decyzje w sposób kolegialny, czyli w drodze uchwał. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Jakie to wyjątki?

Na czym polega prowadzenie spraw spółki cywilnej?

Jednym z uprawnień, a zarazem jednym z obowiązków wspólników spółki cywilnej jest prowadzenie spraw spółki. Pod tym pojęciem kryje się podejmowanie decyzji we wszystkich sprawach związanych z realizacją wspólnego celu gospodarczego spółki.

REKLAMA

Spółka cywilna jako pracodawca

Pomimo tego, że spółka cywilna nie jest podmiotem gospodarczym i nie ma podmiotowości prawnej to w niektórych dziedzinach prawa nadal traktowana jest jako samodzielny podmiot prawny.

Działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej

Spółka cywilna jest to prawno-organizacyjna forma współdziałania gospodarczego dwóch lub więcej podmiotów. Można powiedzieć, że jest to jedna z najprostszych form takiego współdziałania.

Jak zaskarżyć uchwałę walnego zgromadzenia?

Walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej - jest organem właścicielskim spółki. Nie oznacza to jednak, że może on podejmować dowolne decyzje. Zainteresowanemu przysługują dwie metody pozbawienia uchwały mocy: powództwo o uchylenie uchwały, o którym mowa w art. 422 Kodeksu spółek handlowych (KSH) oraz powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały sprzecznej z prawem, o którym mowa w art. 425 KSH.

Likwidacja spółki cywilnej a odpowiedzialność jej wspólników za zobowiązania podatkowe

Powstanie spółki cywilnej, rodzi daleko idące konsekwencje dotyczące zobowiązań podatkowych z tytułu podatku od towarów i usług, jak i dla ewentualnego postępowania podatkowego. Związane jest to z faktem, że zdolność procesowa spółki cywilnej w postępowaniu podatkowym prowadzonym na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej uzależniona jest przede wszystkim od uregulowania jej podatkowej pozycji materialno-prawnej. Spółka cywilna nie posiada bowiem osobowości prawnej.

REKLAMA

Umowa spółki może być zwolniona od podatku

22 kwietnia obowiązywać zaczną bardziej precyzyjne przepisy o opodatkowaniu umowy spółki. W życie wchodzą zmiany ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Samochód jako składnik majątku spółki cywilnej

Spółka cywilna jest umownym stosunkiem prawnym (zawartą pomiędzy stronami umową), w ramach którego wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, przez działanie w oznaczony sposób, w szczególności przez wniesienie wkładów.

Koniec zgromadzeń przedstawicieli w spółdzielniach mieszkaniowych

Ustawą nowelizującą z 2007 roku spółdzielnie mieszkaniowe zostały zobowiązane do dostosowania statutów do zmienionych przepisów, które zamiast zgromadzeń przedstawicieli przewidują obecnie walne zgromadzenia. Trzeba jednak zaznaczyć, iż do chwili wpisania do KRS zmiany statutu spółdzielni w tym zakresie, działać muszą zebrania przedstawicieli. Potwierdza to aktualna linia orzeczeń Sądu Najwyższego oraz apelacyjnych, a także stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich z listopada 2011 r.

Spółka cywilna przed sądem


Spółka cywilna to tak naprawdę umowa łącząca wspólników a nie odrębny byt prawny. Spółka cywilna nie jest spółka prawa handlowego. Co jednak zrobić gdy „zawarliśmy umowę” ze spółką cywilną a ona nam nie płaci.

Śmierć wspólnika spółki cywilnej

Niejednokrotnie zdarza się, że rozwój dobrze prosperującej spółki cywilnej zostaje zatrzymany przez nieoczekiwaną śmierć jednego ze wspólników. Na etapie konstruowana umowy spółki cywilnej warto gruntownie przemyśleć, co powinno stać się ze spółką w razie śmierci jednego ze wspólników.

Konflikt w spółce cywilnej

Umowa spółki cywilnej łączy co najmniej dwie osoby w celu osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Ustawodawca zakłada, że wspólnicy będą zgodnie działać na rzecz spółki. Ale w praktyce niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której wspólnicy przestają się dogadywać i dochodzi między nimi do konfliktów.

Jak pozwać spółkę cywilną?

Już sam tytuł de facto jest błędny- spółki cywilnej nie można pozwać- jest tylko umową pomiędzy wspólnikami. Właściwymi adresatami naszych roszczeń są właśnie wspólnicy.

Organizacja spółdzielni

W każdej spółdzielni funkcjonuje rada nadzorcza, zarząd i walne zgromadzenie, a w spółdzielniach, w których walne zgromadzenia zastąpione jest przez zebranie przedstawicieli - zebrania grup członkowskich. Spółdzielnia może tworzyć również inne organy, a ich nazwy i kompetencje określa statut spółdzielni.

Kompetencje zarządu spółdzielni mieszkaniowej

Do podstawowych funkcji zarządu spółdzielni mieszkaniowej należy podejmowanie w jej imieniu wszelkiego rodzaju czynności oraz reprezentowanie spółdzielni na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że działanie zarządu bez należytego umocowania może skutkować bezwzględną nieważnością podjętych czynności.

Walne zgromadzenie w spółdzielni mieszkaniowej

Walne zgromadzenie jest najwyższym organem spółdzielni, do którego kompetencji należą wszystkie kluczowe sprawy związane z działalnością spółdzielni. Walne zgromadzenie pełni funkcję uchwałodawczą i kontrolną, uchwala akty prawa wewnątrzspółdzielczego – statut i regulaminy.

Przystąpienie do spółki cywilnej

Spółka cywilna jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Podstawowe przepisy regulujące jej funkcjonowanie zawarte są w Kodeksie cywilnym (art. 860 – 875 kc), ale niestety ustawodawca przemilczał wiele kwestii związanych z praktycznymi aspektami prowadzenia działalności gospodarczej w tej postaci. Jedną z pominiętych w Kodeksie cywilnym kwestii jest przystąpienie nowego członka do już istniejącej spółki.

Udział wspólnika w przychodzie spółki osobowej

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 8 ust. 1 stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej.

Co z własnością wkładów małżonka do spółki cywilnej

Wkład małżonka do spółki cywilnej co do zasady należy do małżonka – wspólnika. Wkład wspólnika wchodzi w skład majątku spółki, który przysługuje łącznie wszystkim wspólnikom. Małżonek, który łożył na ten wkład może w pewnych sytuacjach żądać rekompensaty.

Działalność gospodarcza a dziedziczenie

Osoba fizyczna może prowadzić działalność gospodarczą w wielu formach: samodzielnie, wspólnie z innymi osobami (spółka cywilna) czy w ramach odrębnego podmiotu jakim jest spółka prawa handlowego. Śmierć przedsiębiorcy i kwestie dziedziczenia po nim mogą jednak sprowadzić na spadkobierców wiele problemów.

Kto reprezentuje spółkę cywilną?

Choć spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej- możemy mówić o jej reprezentacji- ktoś musi działać w imieniu wspólników- inaczej konstrukcja ta byłaby nieużyteczna.

Kiedy wierzyciel może wypowiedzieć umowę spółki cywilnej?

W określonych sytuacjach wierzyciel wspólnika spółki cywilnej, może domagać się wypowiedzenia jego udziału w spółce.

Kiedy może nastąpić rozwiązanie spółki?

Rozwiązanie spółki cywilnej oznacza wygaśnięcie stosunku prawnego pomiędzy wspólnikami i rozdzielenie pomiędzy nich aktywów spółki.

Udział w zyskach spółki cywilnej

Spółka cywilna- to umowa zawarta do osiągnięcia określonego celu gospodarczego- ten w założeniu ma przynieść zysk. Jak jednak go podzielić pomiędzy wspólników.

Prowadzenie egzekucji z majątku spółki cywilnej

Z uwagi na to, że spółka cywilna jest tylko umową, nie można (formalnie) mówić o jej majątku- w praktyce, część majątku wspólników wniesiona do spółki- podlega odrębnym zasadom egzekucji.

Podstawowe informacje o spółce cywilnej

Spółka cywilna nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym (tak jak spółki prawa handlowego) – tylko umową łączącą wspólników. Ma to pewne przełożenie na zasady odpowiedzialności wspólników i kwestie majątkowe spółki.

Jak założyć spółkę cywilną?

Spółka cywilna (z punktu widzenia przepisów prawa cywilnego) jest jedynie umową. Oznacza to, że nie posiada odrębnej podmiotowości prawnej – jej skuteczność wymaga jedynie zawarcia odpowiedniej umowy.

Zmiany kodeksu spółek handlowych dotyczące spółek akcyjnych

W sierpniu 2009 został znowelizowany kodeks spółek handlowych- nadając nowe uprawnienia akcjonariuszom spółek niepublicznych (nie notowanych na giełdzie) w zakresie zwoływania walnego zgromadzenia i przedstawiania projektów uchwał.

Własność rzeczy wniesionych do spółki cywilnej

Ważną kwestią dla osób rozważających zawarcie umowy spółki cywilnej, jest wniesienie wkładu do spółki. Wkładem wspólnika może być wniesiona do spółki własności lub inne prawa, a także osobiste świadczenie usług.

Uprawnienia rady nadzorczej spółki akcyjnej oraz akcjonariuszy do zwoływania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia .

Ostatnie zmiany w kodeksie spółek handlowych, uprawniły radę nadzorczą i akcjonariuszy spółki akcyjnej do samodzielnego zwoływania walnego zgromadzenia.

Podnajem nieruchomości spółce i wykorzystanie ułamkowej własności nieruchomości jako wkładu

Kontynuując temat dopuszczalnych form prawnych, w jakich wspólnik może umożliwić spółce cywilnej korzystanie z nieruchomości, należy wskazać na uprawnienia przysługujące wspólnikowi z tytułu najmu.

Udostępnienie nieruchomości spółce cywilnej przez wspólnika

Możliwość korzystania przez spółkę cywilną z nieruchomości spełniającej określone kryteria, może stanowić podstawowy warunek dla osiągnięcia celu gospodarczego, do którego zobowiązali się dążyć wspólnicy. Często zdarza się, że taką niezbędną – z punktu wiedzenia założeń ekonomicznych - nieruchomość (np. pomieszczenia produkcyjne, warsztat samochodowy, grunty rolne) posiada jeden z potencjalnych wspólników.

Wzmianka o spółce cywilnej w rejestrze przedsiębiorców KRS

Informacja o pozostawaniu przez przedsiębiorcę w spółce cywilnej często jest lekceważona przez kontrahentów handlowych. Warto ustalić czy będziemy zawierać umowę bezpośrednio ze spółką prawa handlowego, czy ze spółką prawa handlowego jako wspólnika spółki cywilnej. Może mieć to kluczowe znaczenie dla dochodzenia późniejszych roszczeń czy prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Jedno okienko - wspólnik spółki cywilnej w ZUS

Podstawą systemu rejestracji firmy przez osoby fizyczne w jednym okienku jest formularz EDG-1. Składa się go w gminie i informacje w nim zawarte pozwalają uzyskać wpis do gminnej ewidencji przedsiębiorców, nadanie NIP i REGON-u, zgłoszenie do ZUS jako płatnika składek. EDG-1 służy też do aktualizacji tych danych.

Czym jest przedsiębiorstwo?

W potocznym języku mówi się, ze ktoś prowadzi firmę albo przedsiębiorstwo. Jednak zgodnie z przepisami prawa powinno się jednak mówić o prowadzeniu działalności gospodarczej. Firma i przedsiębiorstwo mają inne znaczenie. A obydwa te pojęcia definiuje kodeks cywilny.

Czy warto przekształcić spółkę cywilną w jawną?

Od strony prawnej spółka cywilna jest tylko umową łączącą dwóch przedsiębiorców (jak umowa o dzieło czy zlecenia). Warto więc zastanowić się nad przekształceniem jej w spółkę jawną- która stanowi odrębny podmiot prawa.

Spółka cywilna

Spółka cywilna jest najpopularniejszą formą współpracy kilku przedsiębiorców. Nie wymaga zachowania wielu formalności – przykładowo nie wymaga zgłoszenia do KRS. W odróżnieniu jednak od spółek prawa handlowego (regulowanych w KSH) spółka cywilna nie jest oddzielnym podmiotem prawa – jest jedynie umową łączącą wspólników. Ma to duże znaczenie w zakresie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania powstałe podczas prowadzenia działalności.

Spółka cywilna

Spółka cywilna jest najpopularniejszą formą współpracy kilku przedsiębiorców. Nie wymaga zachowania wielu formalności – przykładowo nie wymaga zgłoszenia do KRS. W odróżnieniu jednak od spółek prawa handlowego (regulowanych w KSH) spółka cywilna nie jest oddzielnym podmiotem prawa – jest jedynie umową łączącą wspólników. Ma to duże znaczenie w zakresie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania powstałe podczas prowadzenia działalności.

Dla kogo spółka cywilna?

Spółka cywilna jest najpopularniejszą formą współpracy kilku przedsiębiorców. Nie wymaga zachowania wielu formalności – przykładowo nie wymaga zgłoszenia do KRS. W odróżnieniu jednak od spółek prawa handlowego (regulowanych w KSH) spółka cywilna nie jest oddzielnym podmiotem prawa – jest jedynie umową łączącą wspólników. Ma to duże znaczenie w zakresie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania powstałe podczas prowadzenia działalności.

Jak pozywać spółkę cywilną

Wbrew potocznemu znaczeniu – spółka cywilna … nie jest spółką w rozumieniu prawa handlowego. Nie posiada podmiotowości prawnej – tym samym nie może być stroną postępowania sądowego. Są nią zawsze wspólnicy.

Jak prawidłowo wybrać nazwę dla spółki cywilnej?

Każdy przedsiębiorca powinien posługiwać się określonym oznaczeniem w obrocie gospodarczym, pozwalającym na odróżnienie go od innych podmiotów działających na rynku.

Czy wspólnik może wystąpić ze spółki cywilnej

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej, która osiąga coraz słabsze wyniki finansowe. Czy w tej sytuacji mogę wystąpić ze spółki?

Spóła cywilna czy spółka jawna

Chciałem z kolegą rozpocząć własną działalność gospodarczą. Rozważamy założenie spółki jawnej lub cywilnej. Która z tych form będzie najbardziej odpowiednia na początku naszej działalności?

Wspólnicy jednej spółki cywilnej mogą mieć tylko jedną formę opodatkowania

Jesteśmy wspólnikami spółki cywilnej rozliczanej na zasadach ogólnych. Zbliża się 20 stycznia i chcielibyśmy zmienić formę opodatkowania. Nie możemy tylko dojść do porozumienia na jaką formę się zdecydować. Czy jest możliwe, żeby jeden wspólnik wybrał ryczałt, a drugi kartę podatkową?

W jakiej formie wspólnik w spółce cywilnej może wypowiedzieć członkostwo i jakie są tego konsekwencje

W trzyosobowej spółce cywilnej jeden ze wspólników chce podjąć pracę w innej firmie. Czy należy zlikwidować spółkę? Jak to załatwić formalnie i gdzie zgłosić?

Jak rozliczyć podatkowo dochód spółki cywilnej?

Spółka cywilna nie płaci podatku dochodowego. Podatnikami są bowiem jej wspólnicy i to oni rozliczają się z fiskusem z dochodów osiągniętych przez spółkę. Łączne przychody i koszty spółki cywilnej dzieli się między wspólników wg ustalonego w umowie spółki udziału wspólników w zyskach.

Jakie obowiązki wobec ZUS mają wspólnicy spółki cywilnej?

Prowadzący działalność gospodarczą wspólnicy spółki cywilnej oraz zatrudnione przez nie osoby podlegają ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu.

REKLAMA