| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy cywilne > Spółka cywilna przed sądem

Spółka cywilna przed sądem


Spółka cywilna to tak naprawdę umowa łącząca wspólników a nie odrębny byt prawny. Spółka cywilna nie jest spółka prawa handlowego. Co jednak zrobić gdy „zawarliśmy umowę” ze spółką cywilną a ona nam nie płaci.

Przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów prawa są wspólnicy spółki cywilnej, a nie sama spółka. Wynika to zarówno z przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jak i z przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

Powództwo

Kierując powództwo do sądu nie pozywamy zatem spółki cywilnej, jako takiej. W tej sytuacji pozywamy wspólników spółki. Należy pamiętać jednak aby wymienić w pozwie wszystkich wspólników spółki.

Solidarność

Wspólnicy spółki cywilnej są zobowiązani solidarnie za zobowiązania spółki. Solidarna odpowiedzialność dłużników oznacza tyle, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych.

W żądaniu pozwu należy zaznaczyć, że między pozwanymi istnieje więź solidarności. Powód pozywając wspólników powinien w pozwie zawrzeć następującą formułę „wnoszę o zasądzenie od pozwanych kwoty x za zasadach solidarności”

Natomiast w uzasadnieniu pozwu trzeba udowodnić, że solidarność wynika z umowy spółki cywilnej.

Adresy

Pozywając wspólników spółki cywilnej trzeba wskazać ich adresy zamieszkania. Chodzi tu o miejsce ich faktycznego zamieszkania nie natomiast prowadzenia działalności gospodarczej.

Zaświadczenie z ewidencji

Sprawy przeciwko wspólnikom spółki cywilnej kierowane są najczęściej do sądu gospodarczego. Wynika to z tego, że wspólnicy są przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i kodeksu postępowania cywilnego.

Aby wykazać to, że wspólnicy rzeczywiście prowadzą działalność gospodarczą należy do pozwu załączyć zaświadczenie z ewidencji działalności gospodarczej. Ewidencję taką prowadzi wójt/burmistrz/prezydent miasta. Jest ona jawna. Dlatego też stosowny odpis może uzyskać każda osoba.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »