reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Czy wspólnik może wystąpić ze spółki cywilnej

Czy wspólnik może wystąpić ze spółki cywilnej

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej, która osiąga coraz słabsze wyniki finansowe. Czy w tej sytuacji mogę wystąpić ze spółki?

Spółka cywilna jest umową cywilnoprawną zawieraną przez wspólników dla osiągnięcia określonego celu gospodarczego. Może być ona zawarta na czas określony np. poprzez wskazanie w umowie konkretnej daty ( 30 października 2010r.) lub poprzez wskazanie określonego zdarzenia, po ziszczeniu którego spółka zostanie rozwiązana (np. osiągnięcie celu dla którego została ona zawiązana). Oznaczenie czasu trwania umowy ma istotne znaczenie w razie występowania wspólnika ze spółki.

W przypadku umowy zawartej na czas nieoznaczony, wspólnik może wypowiedzieć swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego ( rok obrachunkowy nie koniecznie musi pokrywać się z rokiem kalendarzowym, powinien on zostać zdefiniowany w umowie spółki lub uchwale wspólników).

Istotne jest, że wspólnik wypowiadając umowę nie musi uzasadniać swojej decyzji, wypowiedzenie jest uzależnione tylko od woli występującego wspólnika. Tego prawa nie można również wyłączyć, ani się go zrzec. W umowie lub uchwale można ewentualnie wydłużyć lub skrócić termin wypowiedzenia, który w braku odmiennych uregulowań wynosi trzy miesiące.

Natomiast jeżeli umowa zawarta jest na czas oznaczony, wypowiedzenie udziału w spółce może nastąpić wyłącznie z ważnych powodów. Można do nich zaliczyć: zmianę miejsca zamieszkania wspólnika, utratę zaufania, długotrwałą chorobę.

Ważne powody to okoliczności w konsekwencji wystąpienia których wspólnik pozostawałby w spółce wbrew swojej woli. Należy je oceniać indywidualnie dla każdego przypadku. Przyczyną wypowiedzenia nie może być jednakże osiąganie przez spółkę gorszych wyników finansowych.

Wypowiedzenie powinno zostać zgłoszone wszystkim wspólnikom w formie pisemnej.

Jednakże w odróżnieniu od umowy spółki zawartej na czas nieoznaczony, nie trzeba tutaj zachowywać terminów wypowiedzenia.

Warto również pamiętać o tym, iż wystąpienie wspólnika ze spółki nie powoduje wygaśnięcia jego odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte w okresie uczestnictwa tego wspólnika w spółce.

Podstawa prawna: art.860, 869 kodeksu cywilnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej.
Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama