REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Upadłość, Niewypłacalność

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Postępowanie naprawcze - porada

Nieprzyjęcie układu wypracowanego w postępowaniu naprawczym nie wyklucza możliwości ponownego zwołania zgromadzenia wierzycieli, na którym dopuszcza się zgłoszenie nowych propozycji restrukturyzacji zobowiązań oraz innych zmian w planie naprawczym. Ekspert wyjaśnia reguły przebiegu najwazniejszych etapów postępowania naprawczego.

Wszczęcie postępowania naprawczego - porada

Zagrożenie niewypłacalnością to sytuacja, w której przedsiębiorca według rozsądnej oceny ekonomicznej w niedługim czasie stanie się niewypłacalny. Ekspert wyjaśnia z czym wiąże się wszczęcie postępowania naprawczego.

Kiedy można wdrożyć postępowanie naprawcze?

Pojęcie zagrożenia niewypłacalnością należy rozumieć, jako sytuację, w której przedsiębiorca według rozsądnej oceny ekonomicznej w niedługim czasie stanie się niewypłacalny, pomimo że wykonuje jeszcze swoje zobowiązania na bieżąco. Ekspert podpowiada kiedy może zostać wdrożone postępowanie naprawcze.

Planu podziału w postępowaniu upadłościowym - porada

Już po ogłoszeniu upadłości rozpoczyna się podział masy upadłościowej, a więc wszystkich aktywów przedsiębiorstwa. Podział ten odbywa się w oparciu o plan podziału.

REKLAMA

Czym jest układ naprawczy?

Wykonywanie działalności gospodarczej jest nastawione na osiąganie zysków, ale przedsiębiorca powinien brać także pod uwagę ryzyko niewypłacalności. Jednak i z takich sytuacji istnieje wyjście - możliwość zainicjowania postępowania naprawczego. Aby zniwelować ryzyko upadłości firmy, dokonuje się restrukturyzacji zobowiązania zagrożonego bankructwem przedsiębiorcy.

Kiedy trzeba ogłosić niewypłacalność spółki?

Regulację dotyczącą zasad ogłaszania upadłości spółki znajdziemy w ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze. Upadłość dłużnika stanowi konsekwencję jego niewypłacalności. Dowiedz się czym jest niewypłacalność i kiedy prawo nakazuje złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.

Będą zmiany przy Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Pracownicy otrzymają zaległe wynagrodzenie także w przypadku upadłości pracodawcy ogłoszonej w innym kraju UE. Takie nowości zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, który został zaakceptowany przez rząd.

Czy odmowa ogłoszenia upadłości ma wpływ na odpowiedzialność członka zarządu spółki?

Jak wynika z art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (u.p.u.n.), każdy z członków zarządu spółki ma obowiązek zgłosić wniosek o ogłoszenie jej upadłości w terminie dwóch tygodni od dnia, gdy spółka zaprzestanie wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych lub gdy zobowiązania spółki przekroczą wartość jej majątku. Jak wygląda odpowiedzialność członków zarządu przy odmowie upadłości?

REKLAMA

Kiedy członek zarządu nie ponosi odpowiedzialności za niewypłacalną spółkę?

Członkowie zarządu mogą odpowiadać za długi niewypłacalnej spółki, jeżeli w porę nie zgłosili wniosku o upadłość. Nie dotyczy to byłego członka, który w tym czasie nie pełnił swojej funkcji, nawet jeżeli nadal był wpisany do KRS.

Jakie są skutki zaniechania złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości?

Przedsiębiorca lub osoba uprawniona do reprezentowania przedsiębiorcy (osoby prawnej bądź spółki handlowej niemającej osobowości prawnej) może zostać ukarana za brak złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Ekspert wyjaśnia jakie okoliczności w  sytuacji decydują o odpowiedzialności.

Jak ogłosić bankructwo jednoosobowej firmy?

Zjawisko upadłości, zwanej potocznie bankructwem,  występuje dość często. Dotyczy ono nie tylko dużych przedsiębiorstw, ale również jednoosobowych firm, których ciągle przybywa na polskim rynku. Na co zwrócić uwagę i jakich formalności należy dopełnić w razie niewypłacalności?

Kiedy sąd może oddalić wniosek o upadłość?

Niepłacenie swoich zobowiązań nie zawsze powoduje, że sąd ogłosi upadłość dłużnika. W jakich sytuacjach sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości?

Co podlega wyłączeniu z masy upadłości?

Niektóre składniki majątku podlegają wyłączeniu z masy upadłości. Jakie to są składniki i jak wygląda procedura ich wyłączenia z masy upadłości?

Niewypłacalność

Niewypłacalność to stan finansowy określonego podmiotu, który na gruncie prawa upadłościowego i naprawczego, daje podstawy do ogłoszenia upadłości.

Masa upadłości

Z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości, która służy zaspokojeniu wierzycieli upadłego.

Jakie są wady i zalety upadłości układowej?

Postępowanie upadłościowe może mieć dwie zasadnicze postaci: upadłość obejmującą likwidację majątku dłużnika i upadłość z możliwością zawarcia układu. Postać tego postępowania jest już określona w postanowieniu sądu w przedmiocie ogłoszenia upadłości. Jakie są wady i zalety upadłości układowej? Przeczytaj poradę eksperta.

Czy upadłość likwidacyjna jest korzystniejsza dla firm?

Celem postępowania upadłościowego jest zaspokojenie wierzycieli dłużnika w jak największym stopniu, a jeśli jest to możliwe zachowanie jego przedsiębiorstwa. Sąd powinien więc ogłosić najodpowiedniejszą formę upadłości konkretnego dłużnika rozważając całokształt sytuacji jego przedsiębiorstwa. Jakie postępowanie upadłościowe będzie najkorzystniejsze dla firmy?

Kiedy konsument może zostać wpisany do bazy dłużników?

Do bazy Biura Informacji Gospodarczej mogą zostać wpisani nie tylko dłużnicy, którzy uporczywie unikają płacenia swoich długów. Jest bowiem możliwe, aby do BIG trafiła osoba, która zapomniała zapłacić raty i zlekceważyła otrzymane od wierzyciela wezwanie do zapłaty.

Spółki kolejowe będą mogły upaść

Spółki PKP, które trudnią się przewozem osób i rzeczy będą mogły zostać postanowione w stan upadłości – takich zmian chce rząd. Do tej pory było to niemożliwe.

Utrata zdolności upadłościowej wspólnika spółki jawnej

Prawo upadłościowe i naprawcze przewiduje, że upadłość można ogłosić w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Kiedy wspólnik spółki jawnej traci zdolność upadłościową?

Upadek biura podróży: gdy odszkodowanie będzie za małe?

Biura podróży muszą obowiązkowo posiadać ubezpieczenie lub gwarancję bankową zabezpieczającą interesy turystów w przypadku niewypłacalność. Co jednak, gdy suma ubezpieczenia nie wystarczy na odszkodowania?

Jak dochodzić odszkodowania w przypadku upadłości biura podróży?

Biuro podróży składa wniosek o upadłość... Jakie prawa, w takiej sytuacji, przysługują turystom? Czy można liczyć na zwrot pieniędzy?

Orbis Travel złożył wniosek o upadłość

Orbis Travel, jedno z największych polskich biur podróży, złożyło wniosek o upadłość. Zgodnie z przepisami prawa powrót turystów do kraju zorganizuje urząd marszałkowski.

Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w spółkach?

Zasadą jest, że wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić dłużnik lub każdy z jego wierzycieli. Czy wiesz, kto w poszczególnych typach spółek jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Umorzenie a zakończenie postępowania upadłościowego

Kiedy sąd umarza, a kiedy kończy postępowanie upadłościowe? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Upadłość polskich firm

Liczba polskich firm, które ogłaszają upadłość rośnie z roku na rok. Jednak dobra wiadomość brzmi: w pierwszej połowie 2010 roku liczba ta rosła znacznie wolniej niż dotychczas. Za wcześnie jednak na nadmierny optymizm. Suma sumarum bieżący rok może się zakończyć rekordową liczbą zamkniętych firm. To konsekwencja wciąż obserwowanych skutków globalnego kryzysu z ubiegłego roku, który nie ominął także naszego kraju.

Jakie są skutki niezgłoszenia w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki?

Często ma miejsce sytuacja, gdy osoby decyzyjne w spółkach prawa handlowego nie zgłaszają wniosku o ogłoszenie upadłości spółki, mimo, że spółka ta jest niewypłacalna. Warto jednak wiedzieć, że za niezgłoszenie w terminie wniosku o upadłość spółki grożą osobom zobowiązanym do złożenia takiego wniosku surowe sankcje.

Ogłoszenie upadłości – szansa na nowy początek

Bankructwo przez wielu kojarzone jest wyłącznie z życiową porażką, utratą pozycji społecznej oraz ciągnącymi się w nieskończoność problemami finansowymi. Warto jednak spojrzeć na ten problem z innej perspektywy i dostrzec w upadłości szansę na start od zera. Tym, którzy od lat są „pod kreską”, daje to nadzieję na nowy początek.

Pięć kroków do ogłoszenia upadłości

W czasach, gdy kryzys zbiera żniwo nie tylko na rynku finansowym, są przedsiębiorcy, którzy nie widzą dla siebie innego wyjścia jak ogłoszenie upadłości. Nie wiedzą jednak, od czego znacząc i jak się do tego zabrać. Pomoże im w tym poniższy artykuł.

Jakie są skutki upadłości?

Upadłość nie powoduje śmierci cywilnej upadłego. Nie prowadzi bowiem do pozbawienia go praw obywatelskich, ani zdolności do czynności prawnych. Jednocześnie oznacza dla niego utratę lub znaczne ograniczenie możliwości rozporządzania własnym majątkiem.

Jak wyeliminować nieuczciwego dłużnika z obrotu gospodarczego?

Użytkownicy portalu Wieszjak.pl często opisują liczne przypadki biznesmenów działających w charakterze „słupów do wynajęcia”. Sprawują oni funkcje członków zarządu buforowych spółek, które „generują” zobowiązania, a korzyści z ich działalności są „wyprowadzane” na zewnątrz. Po doprowadzeniu do upadłości zarządzanych przez siebie spółek, kontynuują sprawdzony model działalności w nowoutworzonych podmiotach.

Wynagrodzenie pracownika a ogłoszenie upadłości pracodawcy

Jeżeli pracodawca złoży wniosek o upadłość, cały zgromadzony majątek staje się masą upadłości i właśnie z tego majątku są zaspakajane wszystkie należności wierzycieli. Pracownicy, którzy mają zaległe wynagrodzenie, stają się w takim wypadku wierzycielami.

Czy upadłość firmy w Polsce oznacza jej upadłość w całej UE?

Dnia 21 stycznia 2010 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości (dalej „ETS”) po raz kolejny zajął się sprawą mającą bezpośredni związek z Polską i wydał wyrok w sprawie dotyczącej polskiej spółki i zajęcia jej środków finansowych przez niemiecki sąd, po orzeczeniu przez sąd polski jej upadłości.

Upadłość lub likwidacja zakładu pracy a wypowiadanie umów o pracę (art. 41(1))

Przepis ten jest przepisem szczególnym w stosunku do ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę gwarantowanej przez przepisy Kodeksu pracy i znosi tę ochronę na rzecz ułatwienia przeprowadzania zmian ekonomiczno-gospodarczych, w tym likwidacji oraz upadłości pracodawców.

Upadłość spółdzielni

Ogłoszenie upadłości spółdzielni następuje w sytuacji, kiedy spółdzielnia staje się niewypłacalna. Tak dzieje się w przypadku, kiedy spółdzielnia nie wykonuje swych wymagalnych zobowiązań. Członkowie spółdzielni z chwilą ogłoszenia upadłości spółdzielni tracą członkostwo. Istnieją jednak sposoby ratowania spółdzielni przed upadłością.

Sąd rozstrzygnie o zwrocie wniosku o ogłoszenie upadłości

W dniu 10 listopada 2009 roku Trybunał Konstytucyjny rozpozna połączone pytania prawne Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie X Wydział Gospodarczy dotyczące zwrotu wniosku o ogłoszenie upadłości z powodu braków formalnych lub nienależycie opłaconego bez wezwania o uzupełnienie.

TK: Zasady wynagradzania syndyków są zgodne z konstytucją

Przepisy regulujące wysokość wynagrodzenia syndyków upadłych przedsiębiorstw państwowych są zgodne z konstytucją - uznał w dniu 20 października Trybunał Konstytucyjny.

Upadłość przedsiębiorstwa to nie koniec biznesu

Przy słowie upadłość na przedsiębiorcę pada blady strach. Jednak to nie oznacza natychmiastowego pożegnania z działalnością gospodarczą. Wręcz przeciwnie, w momencie ogłoszenia upadłości przedsiębiorca będzie miał czas na restrukturyzację zadłużenia i opracowanie strategii dalszego działania.

Zabezpieczenie majątku upadłego w postępowaniu upadłościowym

Istotą instytucji zabezpieczenia majątku upadłego dłużnika w postępowaniu upadłościowym jest ochrona interesów wierzycieli w sytuacji, gdy zachodzi obawa, że integralność majątku dłużnika zostanie naruszona. Zabezpieczenie to dokonywane jest w interesie wszystkich wierzycieli podmiotu, którego dotyczy wniosek o upadłość.

Ile firm upada w Polsce?

W pierwszym półroczu 2009 roku prawie 300 firm w Polsce ogłosiło upadłość. Jest to prawie 50% więcej niż rok temu. Upada sporo firm poligraficznych i transportowych.

Procedura ogłaszania upadłości konsumenckiej

Ostatnio w życie weszła ustawa dotycząca upadłości konsumenckiej. Jakie warunki muszę spełnić abym mógł ogłosić upadłość konsumencka? Jak wygląda cała procedura?

Upaść, czy nie upaść

Długotrwała choroba, nieszczęśliwy wypadek czy niezawiniona utrata pracy – to przyczyny, które mogą stać się podstawą ogłoszenia upadłości przez konsumenta. W życie weszły właśnie nowe przepisy.

Prawo upadłościowe i naprawcze

Jestem początkującym przedsiębiorcą i dopiero stawiam swoje pierwsze kroki w branży przemysłowej. Jednak start mam trudny ze względu na wszechogarniający nas kryzys gospodarczy. W związku z powyższym chciałbym dowiedzieć się paru podstawowych informacji na temat postępowania upadłościowego i naprawczego.

Kiedy jednoosobowa firma może ogłosić upadłość i jakie są tego konsekwencje

Z upadłością kojarzone są zazwyczaj duże przedsiębiorstwa. Czy ogłosić upadłość mogą także osoby fizyczne prowadzące np. sklep spożywczy czy zakład fryzjerski?

Druga szansa dla dłużnika

Doświadczenia z windykacją długu miało co dziesiąte gospodarstwo domowe w Polsce, a dwóm procentom komornik zajął pensję – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie UOKiK. Część dłużników będzie mogła wkrótce ogłosić upadłość.

Niewypłacalność

Niewypłacalność - jest to niemożność wywiązywania się na bieżąco ze swoich zobowiązań.

Niewypłacalność

Niewypłacalność - jest to niemożność wywiązywania się na bieżąco ze swoich zobowiązań.

REKLAMA