REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niewypłacalność

main image
Niewypłacalność to stan finansowy określonego podmiotu, który na gruncie prawa upadłościowego i naprawczego, daje podstawy do ogłoszenia upadłości.

Zobacz serwis: Windykacja

Czym jest niewypłacalność?

Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego i naprawczego niewypłacalność jest stanem, w którym dłużnik nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Stanowi o tym art. 11 ust. 1 Prawa upadłościowego i naprawczego. Zgodnie z ust. 2 tegoż przepisu dłużnika będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, uważa się za niewypłacalnego także wtedy, gdy jego zobowiązania przekroczą wartość jego majątku, nawet wówczas, gdy na bieżąco te zobowiązania wykonuje.

Upadłość

Określenie stanu, w którym można uznać dłużnika za niewypłacalnego jest kluczowe z racji tego, iż zgodnie z art. 10 w/wym. ustawy upadłość ogłaszana jest w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny.

Podstawą ogłoszenia upadłości jest stan niewypłacalności dłużnika.

Odpowiedzialność cywilnoprawna

Określenie stanu niewypłacalności może być istotne z wielu względów. Przede wszystkim zgodnie z art. 21 ust. 1 Prawa upadłościowego i naprawczego dłużnik jest obowiązany, nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości.

Jeżeli wniosek taki nie został złożony, osoby na których obowiązek ów spoczywał (np. zarząd spółki) ponoszą odpowiedzialność za szkody, jakie powstały w związku z niezłożeniem wniosku.

Zobacz serwis: Wierzyciel i dłużnik

Podstawa prawna:

Ustawa Prawo upadłościowe i naprawcze

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA