REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Upadek biura podróży: gdy odszkodowanie będzie za małe?

REKLAMA

REKLAMA

Biura podróży muszą obowiązkowo posiadać ubezpieczenie lub gwarancję bankową zabezpieczającą interesy turystów w przypadku niewypłacalność. Co jednak, gdy suma ubezpieczenia nie wystarczy na odszkodowania?

Co do zasady przepisy ustawy o usługach turystycznych nakładają na biura podróży rozmaite obowiązki, których celem jest ochrona turystów. Jednym z nich jest obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia lub gwarancji bankowej. W przypadku niewypłacalności biura, ze środków finansowych dostępnych na podstawie tej umowy, będzie opłacony powrót turystów do kraju oraz zaspokojenie roszczeń.

REKLAMA

REKLAMA

Tyle teoria. Niestety nierzadko okazuje się, że sumy na jakie umowa ubezpieczenia została zawarta nie wystarczają na zaspokojenie żądań klientów upadłego biura. Sama umowa określa bowiem górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. Powyżej tej granicy ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności.

Niestety mankamentem przepisów określających sumy ubezpieczenia jest przede wszystkich niska suma, na jaką obowiązany jest zawrzeć ubezpieczenie organizator turystyki. Sytuację ma zmienić nowelizacja ustawy o usługach turystycznych, ale ona weszła w życie dopiero we wrześniu 2010 r.

W praktyce może to oznaczać, że po pokryciu kosztów powrotu turystów do kraju, zabraknie środków na wypłatę odszkodowań.

Zobacz również serwis: Konsument - turystyka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Udział w postępowaniu upadłościowym

Pomimo braku pełnego odszkodowania szansa na odzyskanie pieniędzy nadal istnieje. Poszkodowany turysta jest bowiem wierzycielem biura podróży, a zatem może zgłosić swoją wierzytelność i uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym.

O upadłości będzie przeważnie rozstrzygał sąd upadłościowy, w którego okręgu podmiot ma główny zakład.

REKLAMA

Zgodnie z art. 51 Prawa upadłościowego i naprawczego sąd wydając postanowienie o ogłoszeniu upadłości spółki wzywa wierzycieli upadłego do zgłoszenia wierzytelności w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż miesiąc i nie dłuższym niż trzy miesiące.To samo dotyczy klienta biura, który powinien zgłosić swoją wierzytelność. Na tej podstawie jego roszczenia zostaną uwzględnione przy podziale majątku spółki.

Upadłość spółki jest ogłaszana przez sąd, nie przez samą spółkę. Spółka co najwyżej składa wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości. Taki wniosek mogą złożyć również jej wierzyciele.

Czy kierować powództwo do sądu?

Oczywiście możliwe jest również skierowanie do sąd powództwa przeciwko organizatorowi. Przypomnijmy, że organizator odpowiada za niewykonanie lub nieprawidłowe wykonanie umowy.A odpowiedzialność ta może być dochodzona także w drodze postępowania sądowego.

Taki krok może być jednak mało skuteczny w przypadku, gdy biuro złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości. Zgodnie bowiem z art. 1821 Kodeksu postępowania cywilnego po ogłoszeniu upadłości postępowanie z takiego powództwa zostanie przez sąd umorzone.

Zobacz również serwis: W sądzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

REKLAMA

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

REKLAMA