Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu urlop na żądanie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące urlop na żądanie.
Urlop na żądanie 2020 – wniosek, ile dni, odmowa
Aktualizacja: 20.01.2020
Urlop na żądanie reguluje Kodeks pracy. Aby go otrzymać, należy złożyć wniosek. Kiedy zgłosić chęć skorzystania z urlopu na żądanie? Ile dni wolnego w 2020 roku można wykorzystać w tym trybie? Sprawdź, czy trzeba podać powód oraz czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie. »
Urlop na żądanie w rozumieniu Kodeksu pracy
Aktualizacja: 23.09.2019
Często zdarza się, że w życiu pracowników zdarzają się sytuacje losowe i w związku z tym, pracownik widzi konieczność wzięcia urlopu. Z drugiej strony, w wielu zakładach pracy, pracodawcy tworzą plany urlopowe celem zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy i wówczas pojawia się pytanie, czy pracownik może żądać udzielenia urlopu poza takim planem, a jeśli tak, to kiedy, w jakim wymiarze i czy jest możliwa odmowa jego udzielenia. »
Aktualizacja: 23.07.2019
Urlop na żądanie, zgodnie z Kodeksem pracy, przysługuje w wymiarze 4 dni na dany rok kalendarzowy. Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie. W jakich przypadkach? »
Jak rodzic może zapewnić sobie wolny dzień w przypadku strajku nauczycieli
Aktualizacja: 08.04.2019
W poniedziałek 8 kwietnia rozpoczął się od dłuższego czasu zapowiadany strajk nauczycieli. Z tego powodu może dojść do sytuacji, że w szkole nie będzie osoby, która zajmie się dziećmi. Pojawia się więc pytanie, co może zrobić rodzic, aby dziecko nie pozostało bez opieki w okresie trwania strajku. Możliwe są cztery rozwiązania. »
Urlop okolicznościowy – pogrzeb wujka lub cioci
Aktualizacja: 19.12.2018
Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi w wymiarze 1 dnia bądź 2 dni w przypadku śmierci osób bliskich. Czy w celu wzięcia udziału w pogrzebie wujka lub cioci można liczyć na wolne od pracy? Jaka jest podstawa prawna? »
Aktualizacja: 28.02.2017
Pracownikowi przysługuje 4 dni urlopu na żądanie w każdym roku kalendarzowym. Jeśli pracownik nie wykorzystał w 2016 r. puli tych dni - od 1 stycznia 2017 r. stały się one zaległym urlopem wypoczynkowym, podlegającym planowaniu. »
Aktualizacja: 19.02.2014
Wystąpienie z żądaniem udzielenia urlopu to istotne uprawnienie zatrudnionego na etacie pracownika. Urlop na żądanie stanowi część urlopu wypoczynkowego, przeznaczoną na realizację nagłych, nieprzewidzianych spraw. »
Aktualizacja: 31.10.2012
Powszechnie panuje przekonanie, że urlop na żądanie jest uzależniony tylko od woli pracownika, a obowiązkiem pracodawcy jest jego bezwarunkowe udzielenie. Czytając wyroki Sądu Najwyższego możemy dojść do wniosku, że nie jest to do końca prawdą. Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? »
Urlop na żądanie w pytaniach i odpowiedziach
Aktualizacja: 30.07.2011
Urlop na żądanie jest szczególnym, pod względem sposobu udzielania urlopem wypoczynkowym. W artykule odpowiemy na najważniejsze pytania związane z urlopem na żądanie. »
Urlopy pracownicze - vademecum
Aktualizacja: 28.07.2011
Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego, komu przysługuje urlop bezpłatny, jak uzyskać urlop szkoleniowy i jak skorzystać z urlopu na żądanie. »
Jaki jest wymiar urlopu na żądanie
Aktualizacja: 24.11.2010
W ciągu roku kalendarzowego pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi 4 dni urlopu na żądanie. Czy wymiar urlopu jest jednakowy dla wszystkich pracowników? Co dzieje się z niewykorzystanym urlopem na żądanie. »
Jak skorzystać z urlopu na żądanie
Aktualizacja: 24.11.2010
Co raz większa liczba pracowników wie, że przysługuje im urlop na żądanie. Jednak nie każdy pracownik wie, jak właściwie zażądać dnia wolnego. »
Czy można odmówić pracownikowi urlopu na żądanie
Aktualizacja: 23.11.2010
Pracownik co roku ma prawo do 4 dniu urlopu na żądanie. Czy istnieją sytuacje, kiedy pracodawca może odmówić pracownikowi urlopu? »
Urlop na żądanie w związku ze strajkiem
Aktualizacja: 22.07.2010
W zakładzie pracy zostanie zorganizowany legalny strajk, w związku z tym postanowiłam w dniach tych zgłosić urlop na żądanie. Pracodawca poinformował mnie, że jeżeli tak zrobię to odmówi mi jego udzielenia, a w przypadku nie stawienia się do pracy mnie zwolni. Czy pracodawca może tak postąpić? »
Aktualizacja: 21.07.2010
Godzinę przed rozpoczęciem pracy zgłosiłem telefonicznie pracodawcy urlop na żądanie, jednak odmówił on mi jego udzielenia, ponieważ według niego za późno go o tym poinformowałem. Zagroził też, że jeżeli nie stawię się do pracy, to mnie zwolni. Czy pracodawca może odmówić mi urlopu na żądanie? Czy faktycznie za późno go o nim poinformowałem? »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie