REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego?

Pracownikowi przysługuje wypoczynek określony w Kodeksie pracy. Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu?

Świadczenia z ZUS dla osób chorych na nowotwór

Nowotwory wiążą się zwykle z długotrwałą niezdolnością do pracy. Z jakich świadczeń z ZUS można korzystać po wyczerpaniu zasiłku chorobowego w przypadku choroby nowotworowej?

Funkcjonariusze zwolnieni ze służby a ZUS

Czy funkcjonariusze zwolnieni ze służby muszą opłacać ZUS? Kto jest płatnikiem składki? Kiedy płatnik ma obowiązek opłacić składki na ubezpieczenia społeczne za byłych funkcjonariuszy? Jakie składki płatnik ma obowiązek przekazać do ZUS?

Zmiana w składaniu wniosku o A1 – od kwietnia 2022 r. wyłącznie elektronicznie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od kwietnia 2022 r. wniosek o wydanie zaświadczenia A1 składa się wyłącznie elektronicznie. Sprawdź jak można złożyć wniosek A1!

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy 2022 r.

Wielkie zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Urlop opiekuńczy na nowych zasadach i zmiany w umowach o pracę na okres próbny to tylko niektóre z nich. Sprawdź co się zmieni!

Nie wszyscy mogą skorzystać z przeliczenia emerytur na podstawie nowych tablic GUS

Główny Urząd Statystyczny ogłosił nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. ZUS będzie z nich korzystał od 1 kwietnia 2022 r. Nie oznacza to jednak, że wszyscy emeryci mogą teraz wystąpić o przeliczenie swoich świadczeń. Przeliczenie jest możliwe tylko w sytuacjach określonych w przepisach.

Kilka działalności a składka zdrowotna 2022

Kilka działalności gospodarczych a składka zdrowotna w 2022 roku - czy opłaca się składkę od każdej działalności? Jaka jest wysokość składki w zależności od formy opodatkowania?

Czym jest wypłata gwarantowana z ZUS?

Wypłata gwarantowana. Osoby, które pobierają emeryturę z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego, mają możliwość wskazania osoby, która w razie śmierci emeryta będzie mieć prawo do otrzymania wypłaty gwarantowanej. Kogo można uposażyć oraz jakie warunki należy spełnić?

REKLAMA

ZUS przyjmuje wnioski o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku

Od 1 kwietnia 2022 r. ZUS przyjmuje elektroniczne wnioski o dofinansowanie pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

ZUS A1 tylko online!

Wniosek o zaświadczenie A1 z ZUS tylko online od 1 kwietnia 2022 r. - potwierdzenie podlegania ubezpieczeniom społecznym w Polsce można uzyskać wyłącznie elektronicznie na PUE ZUS.

Dokumenty papierowe do ZUS

Kto może składać dokumenty papierowe do ZUS? Kiedy jest obowiązek przesyłania dokumentów elektronicznych? Jak podpisywać dokumenty? Kto może korzystać z aplikacji ePłatnik?

Okres wypowiedzenia – Kodeks pracy

Okres wypowiedzenia – czym jest? Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, jedną z możliwości zakończenia stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia – czyli rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Czy okres wypowiedzenia dla każdego rodzaju umowy o pracę jest tożsamy? Od czego zależy jego długość? Kiedy zaczyna się bieg wypowiedzenia?

Zbieg tytułów do ubezpieczeń ZUS 2022

Zbieg tytułów do ubezpieczeń ZUS w 2022 roku - oto przykłady podane przez ZUS oraz poradniki dotyczące zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Co w przypadku jednoczesnego wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę, zlecenia czy prowadzenia działalności gospodarczej?

Nowi emeryci dostaną więcej

Nowe tablice GUS - są korzystne dla przyszłych emerytów. Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat wyższą o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy. Wyższy wskaźnik umieralności przekłada się na wyższe kwoty emerytur.

Jak zamknąć firmę i otworzyć nową?

Przedsiębiorcy, próbując dostosować się do Polskiego Ładu, podejmują decyzję o zmianie formy prowadzenia działalności gospodarczej. Jak wobec tego zlikwidować dotychczasową firmę, tak by ze spokojem przystąpić do otwarcia nowej?

Blisko 70% małych i średnich firm będzie zatrudniać specjalistów IT

W związku ze wzrostem wykorzystania nowoczesnych technologii, do 2025 roku 50% wszystkich pracowników będzie wymagało przekwalifikowania, wynika z raportu "Future of Jobs Report" stworzonego przez Światowe Forum Ekonomiczne. Rynek pracy już dostosowuje się do tych zmian - w ciągu najbliższych 4 lat na świecie pojawi się 149 milionów nowych miejsc pracy związanych z cyfrową transformacją, analizują eksperci z TestArmy.

Umowy o dzieło - kto i na jak długo zawiera?

Raport ZUS obala mit, że w Polsce zawiera się rocznie kilka milionów umów o dzieło. Jakie są najnowsze statystyki?

Wyższe świadczenia dla przyszłych emerytów

Od 1 kwietnia 2022 r. ZUS będzie korzystał z nowych tablic średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, ogłoszonej przez GUS. Są one korzystne dla przyszłych emerytów.

Nowe tablice GUS nie dotyczą osób, które przeszły na emeryturę

Z nowych tablic średniego dalszego trwania życia nie skorzystają osoby, które zakończyły aktywność zawodową i pobierają emeryturę – wyjaśnił ZUS. Nie powinny one składać wniosków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ponowne przeliczenie świadczenia.

Zmiany w Kodeksie pracy nie mogą utrudniać działalności firm

Tzw. unijna nowelizacja Kodeku pracy wymaga dalszych rozmów. Wzrost liczby dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom, zwiększona liczba wniosków pracowników o zmianę organizacji pracy, więcej kategorii pracowników objętych dodatkową ochroną czy zmiany w korzystaniu z uprawnień rodzicielskich utrudnią pracodawcom organizację pracy, szczególnie w małych i średnich przedsiębiorstwach – uważa Konfederacja Lewiatan, odnosząc się do proponowanych zmian w Kodeksie pracy.

Kto płaci za urlop macierzyński?

Kto płaci za urlop macierzyński - pracodawca czy ZUS? Ile wynosi zasiłek macierzyński?

Praca zdalna: raport

Praca zdalna i hybrydowa weszły w ciągu ostatnich dwóch lat w rolę stałych, realnie funkcjonujących elementów świata zawodowego. Choć wciąż korzysta z nich mniejszość pracowników, aż 74% respondentów Pracuj.pl chce po nie sięgać w bliskiej przyszłości. Rosnąca skala pracy spoza siedziby firmy generuje konieczność kontroli. 35% respondentów deklarujących model zdalny lub hybrydowy przyznaje, że są kontrolowani przez pracodawcę. Z drugiej strony nowe style pracy mieszają się ze sferą prywatną – co deklaruje aż 89% badanych. Zachęcamy do lektury ustaleń raportu Pracuj.pl „Dwa lata nowej normalności”.

ZUS: w 2021 roku zgłoszono ponad 1,7 mln umów o dzieło

W ubiegłym roku zgłoszono ponad 1,7 mln umów o dzieło, najwięcej w woj. śląskim, a najmniej w warmińsko-mazurskim – poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Umowy o dzieło w 70 proc. przypadków zawierane były na okresy nie dłuższe niż 9 dni.

Pracodawcy chcą zatrudniać specjalistów z Ukrainy

77% pracodawców w badaniu przeprowadzonym przez Antal deklaruje chęć zatrudnienia pracowników z Ukrainy również na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich. Wakaty czekają w praktycznie wszystkich działach firm. Możliwość zatrudnienia ukraińskich pracowników według badanych przełoży się zarówno w krótko jak i długoterminowej perspektywie pozytywnie na polski rynek pracy.

Czy pracownik może skrócić okres wypowiedzenia?

Czy pracownik może skrócić okres wypowiedzenia? Czy przysługują mu te same prawa, co pracodawcy? Czy obowiązują go sztywne terminy? Czy coś traci w wypadku skrócenia okresu wypowiedzenia?

Zmiany w FGŚP, FP i ZUS w związku z covid

Jakie zmiany w FGŚP, FP i ZUS znajdują się w projekcie ustawy zmieniającej ustawę covidową, który pojawił się w RCL.

Jak być pracodawcą, dla którego chce się pracować?

Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami, jak motywować i budować relacje z pracownikami, jak zmieniły się firmy w ostatnich latach, jak budować pozytywny wizerunek opowiadały: Sylwia Bilska, dyrektor generalna EDENRED, Ewa Kwiecińska, Employer Branding & Communication Manager Faurecia Automotive Polska i Agnieszka Pietrasik, dyrektor wykonawcza w Hays Poland w trakcie debaty zorganizowanej przez BIZNES24.

Polski Ład: rząd uwzględnił propozycje środowiska biznesowego

Nowe rozwiązania podatkowe to dobre decyzje, uwzględniają propozycje środowiska biznesowego z jesieni 2021 r. Szkoda, że straciliśmy pół roku i brakuje stabilności prawa - ocenił w komentarzu dla PAP partner w firmie Crido, doradca podatkowy Michał Wodnicki.

ZUS pomoże ukraińskim emerytom

Obywatele Ukrainy, którzy mają problem z otrzymywaniem rent i emerytur powinni zgłosić się do dowolnej placówki ZUS. Będziemy próbowali bezpośrednio skontaktować się z Funduszem Emerytalnym Ukrainy, aby pomóc w umożliwieniu pobierania świadczeń - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów już w kwietniu

W kwietniowych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych, razem z emeryturą lub rentą, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wzorem lat ubiegłych, wypłaci uprawnionym świadczeniobiorcom dodatkowe roczne świadczenie pieniężne tzw. „trzynastą emeryturę”.

Wnioski o 500+ w języku ukraińskim. Od kiedy?

Na jakich zasadach ZUS będzie przyjmował wnioski o 500+ od uchodźców z Ukrainy? Od kiedy będzie dostępny specjalny wniosek w języku ukraińskim?

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne – kto mu podlega?

Ubezpieczenie zdrowotne stanowi świadczenie opieki zdrowotnej, które ma na celu ochronę zdrowia człowieka. W ramach ubezpieczenia osoba ubezpieczona nabywa prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, m.in. wizyt lekarskich, zabiegów i pobytu w szpitalu. Kto podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu? Dla kogo jest obowiązkowe?

Hybrydowy model pracy

Firma Poly (NYSE: POLY) opublikowała raport badający, w jaki sposób organizacje reagują na potrzeby pracowników w zakresie miejsca pracy. Nowe badanie Poly „Recruit, Retain and Grow”, analizuje politykę pracy, kulturę i praktyki wellness przez pryzmat ponad 2500 globalnych decydentów biznesowych. Postpandemiczne postawy i oczekiwania podkreślone w badaniu pokazują, że pracownicy odwiedzają biuro trzy dni w tygodniu, przy czym najpopularniejszym dniem jest środa.

Składka zdrowotna od prokurenta i członka zarządu – kto płaci?

Składka na ubezpieczenie zdrowotne za osobę powołaną do pełnienia funkcji prokurenta na mocy aktu powołania powinna być naliczona i odprowadzona przez płatnika na zasadach ogólnych w pełnej wysokości, od uzyskiwanego wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji. Nie ma przy tym znaczenia czy od wypłaconego prokurentowi wynagrodzenia przedsiębiorca (np. spółka), pełniący funkcję płatnika składek, jest zobowiązany do pobierania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Tak uznał ZUS (oddział w Gdańsku) w interpretacji indywidualnej z 8 marca 2022 r. Argumentacja zaprezentowana przez ZUS w tej interpretacji dotyczy nie tylko składek zdrowotnych od prokurentów ale także innych osób dla osób powołanych do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie (np. członków zarządu spółek). Do tych osób nie ma zastosowania, zdaniem ZUS, mechanizm obniżenia miesięcznej składki zdrowotnej do „0” zł określony w art. 83 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Dofinansowanie na dziecko w żłobku - kiedy przysługuje?

Twoje dziecko chodzi do żłobka? Sprawdź, czy możesz otrzymać dofinansowanie. Ile wyniesie wsparcie?

Jak pracodawca może zaangażować się w pomoc Ukraińcom?

Pomoc Ukraińcom to ważny temat rozmów wśród pracowników. Okazuje się, że pracownicy chcą, aby ich pracodawca zaangażował się w pomoc Ukrainie. Jakie wsparcie pracodawca może zorganizować wspólnie z pracownikami? Oto przykłady.

Składki ZUS w 2022 roku - nowe terminy zapłaty. Zmiany w dokumentach rozliczeniowych

Od 2022 r. zmieniły się terminy opłacania składek i przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS. Teraz jest to 5., 15. i 20. dzień miesiąca. Nowe terminy dotyczą rozliczania składek za styczeń 2022 r. i kolejne miesiące - przypomina rzecznik prasowy ZUS .

Infolinia dla pracodawców zatrudniających Ukraińców

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchamia infolinię 22 245 61 05 dla pracodawców, którzy będą mieli pytania dotyczące zgłaszania ofert pracy dla obywateli Ukrainy. Pytania będzie można kierować również drogą mailową na adres pracaua@mrips.gov.pl.

Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS krok po kroku

Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS - jak krok po kroku je uzyskać? Czy można online? Jaka jest opłata i ile jest ważne?

500+ i RKO dla uchodźców z Ukrainy

W jaki sposób uchodźcy z Ukrainy będą mogli ubiegać się o świadczenie 500+ i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO)?

Rodzinny kapitał opiekuńczy - RPO pyta ZUS o opóźnienia

Do Rzecznika Praw Obywatelskich trafiło wiele skarg na opóźnienia przy rozpoznawaniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy.

Obywatel Ukrainy a świadczenia dla rodziny wypłacane przez ZUS

O jakie wsparcie finansowe przyznawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych mogą ubiegać się obywatele Ukrainy, którzy mają pod opieką dziecko?

Przystąpienie do spółki z o.o. remedium na oskładkowanie ZUS

Polski Ład odbiera przedsiębiorcom możliwość odliczania od podatku wydatków na obowiązkowe składki zdrowotne. Wynagrodzenia innych, działających na podstawie powołania, okraja o wartość 9% składki, której przed 1 stycznia 2022 roku nie mieli obowiązku odprowadzać. W tym kontekście, zwłaszcza w przypadku wysokich dochodów z biznesu, warto rozważyć wejście w spółkę z o.o. Przedsiębiorca będący wspólnikiem takiej spółki nie zapłaci składki na ZUS i skorzysta z niskiego opodatkowania CIT.

ZUS - infolinia i tłumacze dla Ukraińców

ZUS udostępnia infolinię i tłumaczy dla Ukraińców. Specustawa zalegalizuje pobyt uchodźców, którzy przekroczyli granicę od 24 lutego 2022 r. Usprawni to możliwość przyznania im świadczeń przewidzianych w ramach pomocy.

Pesel dla cudzoziemca - czy pracodawca może wystąpić?

PESEL dla cudzoziemca - czy pracodawca może wystąpić o nadanie numeru PESEL dla Ukraińca w 2022 r.?

Praca dla uchodźców z Ukrainy - kogo szukają pracodawcy?

Do Gdańskiego Urzędu Pracy od początku wojny w Ukrainie, zgłosiło się ponad 130 pracodawców, którzy zaoferowali pracę uchodźcom. Urząd dysponuje 254 ofertami pracy dla ok. 600 osób.

Kandydaci biorą pod uwagę, czy potencjalny pracodawca posiada politykę różnorodności

Zaangażowanie pracodawcy w działania ukierunkowane na wyrównanie szans na rynku pracy odgrywa coraz większą rolę w procesach rekrutacyjnych. Chociaż aspekty takie jak wynagrodzenie, możliwości rozwoju czy model pracy nadal pozostają kluczowe w wyborze kolejnego miejsca zatrudnienia, to fakt czy firma posiada politykę różnorodności, może wpływać na decyzję kandydatów. Jak wynika z sondażu Hays Poland, organizacje otwarte na potrzeby kobiet oraz mniejszości zyskują w oczach profesjonalistów biorących udział w rekrutacjach.

Docenianie pracownika - to niezwykle ważne

Docenienie przez pracodawcę jest jednym z najważniejszych czynników zwiększających poczucie satysfakcji z wykonywanych obowiązków służbowych. Jak wynika z raportu firmy ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, niespełna 6 na 10 Polaków (58 proc.) czuje się docenianych przez swojego pracodawcę.

Wysokość składki wypadkowej w 2022 roku – co warto wiedzieć?

Ile wynosi wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe w nowym roku składkowym, który trwa od 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r.? Co powinniśmy o niej wiedzieć? Kogo dotyczy?

Praca zdalna – czym jest, obowiązki pracownika i pracodawcy

Od marca 2020 roku jednym z rozwiązań mających przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się COVID-19 jest umożliwienie pracownikom pracy zdalnej. Sytuacja spowodowała, że jest to coraz popularniej stosowane rozwiązanie i występuje już praktyczne w każdym biurze. Regularnie pojawiają się również postulaty by ją wprowadzić na stałe do Kodeksu pracy. Czym właściwie jest praca zdalna i co każdy pracodawca powinien o tym rozwiązaniu wiedzieć?

REKLAMA