REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzinny kapitał opiekuńczy - RPO pyta ZUS o opóźnienia

Rodzinny kapitał opiekuńczy - RPO pyta ZUS o opóźnienia
Rodzinny kapitał opiekuńczy - RPO pyta ZUS o opóźnienia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do Rzecznika Praw Obywatelskich trafiło wiele skarg na opóźnienia przy rozpoznawaniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy.

Rodzinny kapitał opiekuńczy - skargi na opóźnienia

Jak informuje Rzecznik Praw Obywatelskich, w ostatnim czasie została do niego skierowana duża liczba wniosków, zawierających skargi na działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przedmiocie opóźnień przy rozpoznawaniu wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy.

REKLAMA

Rodzinny kapitał opiekuńczy - termin na rozpatrzenie wniosku

Świadczenie to przysługuje na dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca i wynosi w sumie do 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Nie jest uzależnione od dochodu rodziny.

„Przepis art. 32 ust. 1 ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym określa maksymalny termin dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na rozpatrzenie wniosku o rodzinny kapitał opiekuńczy. Wynosi on 2 miesiące od dnia złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami. Większość skarg skierowanych do Rzecznika dotyczy wniosków złożonych na początku stycznia br. Jak podkreślają skarżący nie otrzymywali żadnych informacji o nieprawidłowościach po złożeniu wniosku” – wskazuje Stanisław Trociuk Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich w piśmie do Doroty Bieniasz, Członka Zarządu nadzorującego Pion Świadczeń i Orzecznictwa Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

RPO pyta o przyczynę opóźnień

Rzecznik w swoim wystąpieniu zwrócił się o udzielenie informacji o przyczynie opóźnień w rozpatrywaniu wniosków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • gg
  2022-03-21 15:29:45
  Bandyci, ich terminy i konsewencje opóźnienia nie obowiązują. A spróbuj tylko o 1 dzień zalegać z czymś do ZUSu - łeb urwą.
  0
 • aga
  2022-04-07 11:39:32
  wniosek złożony 1.01, nadal cisza, panie w ZUSie, ciągle powtarzają że trzeba cierpliwie czekać -,-
  0
 • TRUTRUTRU
  2022-10-18 15:31:41
  gdybym sama się nie zainteresowała Zus milczałby i milczał.. Pani na infolinii przyznała w 1 tygodniu września, że oficjalnie w ostatnim tygodniu sierpnia zostali poinformowani,iż system nie jest w stanie przerobić danych. Pracownicy są na urlopach....a wnioski z załącznikami muszą klepać ręcznie.....Taka sama akcja była z kapitałem opiekuńczym..Rzecznik praw obywatelskich dopytywał ZUS o opóźnienie.. "Zgodnie z informacją otrzymaną z Centrali wniosek zostanie rozpatrzony najpóźniej do końca grudnia 2022 r."- wniosek złożony w lipcu.. odpowiedź Zusu z 12 października..
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmienią się zasady przyznawania żołnierzom zawodowym dodatku za długoletnią służbę wojskową. Dodatek nie będzie już się zwiększał co 3 lata służby – jest projekt rozporządzenia

Żołnierzowi zawodowemu przysługuje prawo do dodatku za długoletnią służbę wojskową. Obecnie dodatek ten jest zwiększany co 3 lata służby o 3% należnego mu uposażenia zasadniczego. Ta zasada zostanie zmieniona przez nowelizację przepisów o dodatkach do uposażenia żołnierzy.

Zasiłek rodzinny 2024 – czy będzie waloryzacja?

Czy w 2024 roku będzie waloryzacja zasiłku rodzinnego? Czy będzie podwyżka dodatków do zasiłku rodzinnego? Czy kryterium dochodowe, które obecnie nie pozwala na uzyskanie zasiłku osobom zarabiającym najniższą krajową, zostanie zmienione?

Nie tylko podwyżki wynagrodzenia. Nauczyciele otrzymają też nowe legitymacje służbowe – projekt rozporządzenia

Nauczyciele otrzymają nowe legitymacje służbowe. Obecne legitymacje nie spełniają wymagań odnośnie do minimalnych zabezpieczeń.

Czy komornik może zająć zwrot podatku małżonków ze wspólnego rozliczenia? Sprawdź, jak zmieniły się przepisy.

Decyzja o wspólnym rozliczeniu małżonków na gruncie podatku dochodowego jest zazwyczaj podyktowana chęcią osiągnięcia korzyści podatkowej – uniknięcia wejścia w wyższy próg podatkowy, czy pełniejszego skorzystania z ulg. Jednak może mieć też mniej przyjemne konsekwencje związane z zajęciem komorniczym.

REKLAMA

Dodatki do zasiłku rodzinnego 2024 – kwoty, ustawa

Jakie dodatki do zasiłku rodzinnego wymienia ustawa? Czy jest dodatek na dziecko niepełnosprawne i dla rodziny wielodzietnej? Najwyższy dodatek do zasiłku rodzinnego wynosi 1000 zł i jest jednorazowy. Jakie są kwoty wszystkich 7 dodatków do zasiłku w 2024 roku?

Zasiłek i dodatek dla samotnej matki 2024

Samotna matka w 2024 roku może wnioskować o zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jakie jest kryterium dochodowe? Jak złożyć wniosek o jakie dokumenty załączyć? Czy alimenty mają wpływ na przyznanie dodatku?

Komunikat: Autostrada A2 nie będzie blokowana miesiąc. Strajk ostrzegawczy od 25 do 26 lutego. I Warszawa 27 lutego. Rolnicy blokują od strony Niemiec

Trzy godziny rozmów rolników z przedstawicielami przedsiębiorstw zaowocowały nowymi ustaleniami w sprawie planowanego protestu rolników na odcinku autostrady A2 w Świecku. 

Taki sam wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce? MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

REKLAMA