REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziecko, Samochód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawa rodziców zastępczych

Rodzina zastępcza jest formą opieki ustanawianej dla dzieci, które nie otrzymują jej ze strony swoich biologicznych rodziców.

Czy wiesz jak znaleźć miejsce do parkowania?

Zaparkować samochód nie jest łatwo i wie o tym każdy mieszkaniec dużego miasta. Jest jednak kilka rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, by osiągnąć sukces.

Czy wiesz na czym możesz zaoszczędzić komponując wyprawkę maluszka?

Gdybyś miała wszystko co oferują firmy kupić maluszkowi twój budżet by tego nie wytrzymał. Taką sytuację ma wiele z nas. Oto co możesz zrobić by twemu dziecku niczego nie zabrakło nie uszczuplając zbytnio budżetu domowego:

Czy wiesz jak wynająć opiekunkę do dziecka?

Kiedy przychodzi na świat wasze upragnione dziecko, chcecie być z nim jak najdłużej w domu. Ale urlop macierzyński nie trwa wiecznie. Dobrym pomysłem jest wynajęcie niani dla dziecka.

REKLAMA

Ojcowie chcą opieki nad dziećmi

Posłowie z komisji "Przyjazne Państwo" zapoznali się z projektem ustawy przygotowanym przez organizacje broniące praw ojców.

Umowa użyczenia samochodu

W umowie użyczenia można zakazać oddawania samochodu do korzystania osobom trzecim. Sprawdź co jeszcze należy zawrzeć w umowie, by możliwie najpewniej zabezpieczyć własne interesy. Pobierz wzór umowy.

Wyższa pomoc dla rodzin zastępczych

Rada powiatu poprzez uchwałę może podwyższyć wysokość pomocy dla rodzin zastępczych, także na kontynuacje nauki i usamodzielnianie się ich wychowanków.

Będzie rozporządzenie w sprawie kształcenia dzieci emigrantów

Projekt rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą opuścił już Minister Edukacji Narodowej i został skierowany przez zwierzchnika resortu edukacji Katarzynę Hall do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

REKLAMA

Apel o przyspieszenie prac nad ustawą żłobkową

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystąpił do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska z apelem o przyspieszenie prac nad tzw. ustawą żłobkową.

Kolizja lub wypadek drogowy za granicą

Kolizja lub wypadek drogowy mogą się zdarzyć także wtedy, gdy znajdujemy się poza granicami kraju. Warto być przygotowanym na taką ewentualność. Na wszelki wypadek.

Czy wiesz jak zrobić plac zabaw dla dziecka w ogrodzie?

Twój dzieciak chce się bawić w ogrodzie? Nic prostszego – zbuduj mu plac zabaw, a z pewnością spędzi w tam wiele niezapomnianych chwil.

Obowiązki uczestnika kolizji

Niewielkie kolizje i poważne wypadki to, niestety, bardzo powszechny widok w naszym kraju. Jeżeli jesteś uczestnikiem takiego wydarzenia, pamiętaj, jakie masz obowiązki.

Przegląd zmian w prawie rodzinnym

Wkrótce rozstrzygnięcie konkursu „Policjant, który mi pomógł”

Do dnia 31 maja 2010 roku można nadsyłać kandydatury do III edycji konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Organizatorem konkursu jest Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.

Rozmawiali o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Zarząd Główny ZNP zorganizował debatę na temat rządowego projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Przemoc w rodzinie

Stosowanie siły fizycznej i presji psychicznej w tradycyjnej rodzinie było akceptowane jeszcze w ubiegłym wieku i w związku z tym stanowiło ukryty problem społeczny.

Opłaty za czasowe wycofanie samochodu z ruchu

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu na dwa miesiące będzie kosztować 80 zł. Tyle, zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, ma kosztować opłata za decyzję administracyjną.

ZNP włączył się do walki o przedszkola

Zarejestrowano Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, która dotyczy upowszechnienia edukacji przedszkolnej. Celem Komitetu jest doprowadzenie do tego, żeby każde dziecko w Polsce miało zagwarantowane miejsce w przedszkolu.

Sąd: opłaty za przejazd autostradą powinny być niższe

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska naruszyła prawo narzucając konsumentom nieuczciwe ceny za przejazd remontowanym odcinkiem autostrady A4. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił dziś odwołanie przedsiębiorcy od decyzji UOKiK

Znowelizowano ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Posłowie znowelizowali ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ustawa wprowadza zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci, wzmacnia pozycję prawną ofiar przemocy oraz zwiększa nacisk na profilaktykę.

Znowelizowano ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Sejm Rzeczypospolitej znowelizował ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nowa ustawa wprowadza m.in. zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci i wzmacnia pozycję prawną ofiar przemocy w rodzinie.

Rzecznik Praw Dziecka pełen obaw

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak jest pełen obaw, czy proponowane zmiany w programie "Kapitał ludzki" nie odbiją się negatywnie na dzieciach.

Dobro dziecka rozwodzących się rodziców – w świetle badań socjologicznych i psychologicznych

Nie ulega wątpliwości, że odpowiedź na pytanie, na czym polega ochrona dobra dziecka w prawie rozwodowym, nie jest prosta i z pewnością wymaga zastosowania procedury poznawczej, która by umożliwiła uporządkowanie tej skomplikowanej problematyki.

Kontrola zawarcia umowy ubezpieczenia OC

W związku z tym, iż zawarcie umowy ubezpieczenia OC przez posiadaczy pojazdów mechanicznych ma charakter obowiązkowy odpowiednie organy mogą dokonywać kontroli spełnienia tego obowiązku.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Obowiązkowy charakter ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego za szkody powstałe w związku ruchem tego pojazdu.

Sprzedaż pojazdu mechanicznego, a umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej

Sprzedaż pojazdu jest zdarzeniem bardzo istotnym z punktu widzenia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Rodzi bowiem pewne obowiązki zarówno po stronie sprzedawcy jak i nabywcy pojazdu.

Pediatra przynajmniej raz w roku

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak 21 kwietnia 2010 roku po raz kolejny wystąpił do Ministra Zdrowia Ewy Kopacz w sprawie organizacji opieki zdrowotnej dzieci i młodzieży, w tym - dostępu do lekarza pediatry.

Ochrona zdrowia dzieci powinna być bezpłatna i powszechna

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się roku do Ministra Zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o zmianę przepisów prawnych, regulujących dostęp do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych i objęcie nimi małoletnich cudzoziemców, nielegalnie przebywających w Polsce.

Organizacje pozarządowe przestrzegają przed nowelizacją

Już tylko Senat może zmienić nowelizowane przepisy kodeksu karnego, w przeciwnym razie handel dziećmi zostanie w Polsce zalegalizowany. O sytuacji alarmują liczne organizacje pozarządowe, które buntują się przeciwko nowym przepisom.

Apel Fundacji DAR (Dziecko – Adopcja – Rodzina)

Instytut Matki i Dziecka informuje

Departament Matki i Dziecka zajął stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy zmieniającej zasady wypłaty jednorazowego dodatku do zasiłku rodzinnego (tzw. „becikowego”).

Jak dziedziczy dziecko konkubentów

Przy dziedziczeniu ustawowym istotne są więzy krwi. Zatem dziecko ze związku konkubenckiego, zwanego inaczej nieformalnym, będzie z ustawy dziedziczyło zarówno po swojej matce jak i po swoim ojcu, oraz po ich krewnych, tak samo jak dziecko ze związku małżeńskiego.

Kary za przejazd pojazdem nienormatywnym

Poruszanie się po drogach publicznych pojazdów nienormatywnych, a więc przekraczających ich określone dopuszczalne parametry (np. naciski osi, masę pojazdu lub też jego wymiary) dla danego rodzaju drogi, wymaga uzyskania stosownego zezwolenia.

Zezwolenie na przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym

Poruszanie się po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym wymaga uzyskania stosownego zezwolenia.

Znamy już kalendarz ferii zimowych w 2011 r.

Minister Edukacji Katarzyna Hall ogłosiła kalendarz ferii zimowych w 2011 r.

Czy zasiłki pogrzebowe oraz jednorazowe zasiłki z tytułu urodzenia dziecka wypłacane przez związek zawodowy są opodatkowane

Związek zawodowy uzyskuje przychody ze składek członkowskich, darowizn i odsetek od wkładów zgromadzonych na rachunku bankowym.

Będą kary pieniężne dla rodziców utrudniających kontakty z dzieckiem drugiemu rodzicowi

Ten rodzic, który utrudnia drugiemu rodzicowi kontaktu z własnym dzieckiem będzie mógł zostać ukarany karą pieniężną.

Rejestracja pojazdów sprowadzonych z zagranicy

Ministerstwo Infrastruktury przypomina o obowiązku przedłożenia wraz z wnioskiem o rejestrację pojazdu dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był zarejestrowany. Obowiązek ten dotyczy pojazdów sprowadzonych z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), jeżeli pojazd zarejestrowany był w tym państwie.

Jakie skutki wywołuje opóźnienie spłaty rat leasingowych

Leasing na dobre zakotwiczył się w obrocie prawnym. Przedsiębiorcy korzystają z niego z niego w celu finansowania zakupu firmowych samochodów i maszyn. Należy jednak pamiętać, że umowa leasingowa niesie ze sobą zobowiązania finansowe, które mogą stać się powodem poważnego zadłużenia firmy.

Skutki opóźnienia spłaty rat leasingowych

Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z leasingu jako formy finansowania zakupu samochodu czy sprzętu. Podpisując umowę leasingową należy pamiętać, że jest to zobowiązanie, które teoretycznie może nieść za sobą niebezpieczeństwo zadłużenia firmy z powodu niespłaconych rat leasingowych.

Za używanie przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych trzeba się rozliczyć

Występujące na szeroką skalę używanie przez pracowników samochodów służbowych, bardzo często jest związane z charakterem wykonywanej pracy. Problem pojawia się w sytuacji, gdy pracownik uzyskuje od pracodawcy zgodę na wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych.

Parkowanie samochodów służbowych w pobliżu miejsc zamieszkania pracowników

Pracownicy naszej spółki wykorzystują samochody będące jej własnością do celów służbowych. Ze względu na brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa parkowanych samochodów służbowych w siedzibie spółki, zostały wyznaczone inne miejsca ich parkowania. Miejsca parkowania spółka wyznaczyła na parkingach w pobliżu miejsca zamieszkania pracowników korzystających z tych samochodów. A w przypadku, gdy było to możliwe, wprost w miejscu zamieszkania pracownika (garaż będący własnością pracownika).

Urlop wychowawczy w razie opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem

Urlop wychowawczy to czas, podczas którego pracownik może osobiście opiekować się dzieckiem. W przypadku opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym, ustawodawca wydłużył czas trwania urlopu wychowawczego.

Kto odpowiada za zderzenie z dzikim zwierzęciem?

Zderzenie z dzikim zwierzęciem może być nieprzyjemne nie tylko dla nas, ale również i dla naszego portfela. Jeżeli nie będziemy umieli udowodnić odpowiedzialności zarządcy okręgu łowieckiego albo zarządcy drogi, za szkody zapłacimy sami.

Jak rozliczać korzystanie przez pracownika z samochodu służbowego do celów prywatnych

Prezentujemy zasady rozliczania korzystania przez pracownika z samochodu służbowego, które zostały uznane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 4 stycznia 2010 r. (nr IPPP3/443-957/09-4/SM) za prawidłowe w świetle obowiązujących przepisów podatkowych.

Sejm zajmie się "ustawą żłobkową"

W najbliższym tygodniu sejm zajmie się tzw. ustawą żłobkową. Jest to bardzo ważny akt prawny, na który czeka bardzo wielu rodziców w Polsce.

Jakie marki samochodów kradziono najczęściej

W 2009 roku wszczęto prawie 17.000 postępowań w sprawach kradzieży samochodów. Policji udało się odzyskać 23,2 % skradzionych pojazdów. W niechlubnym rankingu prowadzą samochody produkcji niemieckiej.

Z jakich miejsc złodzieje kradną samochody

W roku 2009 wszczęto 16.915 postępowań w sprawach kradzieży samochodów. Liczba ta spadła w stosunku do roku 2008 o 326 zgłoszeń. Niestety wskaźnik wykrywalności tego typu przestępstw wyniósł zaledwie 23,2%. Statystyki policji wskazują, iż wartość skradzionych samochodów wyniosła ponad 530,3 mln. zł, z czego odzyskano 39,7 mln. zł.

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy leasingowej

Umowa leasingowa składa się z części głównej, harmonogramu opłat, warunków ogólnych oraz innych dokumentów typu protokół zdawczo-odbiorczy, porozumienia co do rozliczenia opłat wstępnych, deklaracja wekslowa itp.

Co z korektą VAT przy sprzedaży samochodu po okresie umowy leasingu?

W przypadku, gdy spółka zakupiła samochód z prawem do odliczenia 100 proc. podatku naliczonego zawartego w jego cenie chce sprzedać pojazd po upływie okresu trwania umowy mogą pojawić się wątpliwości dotyczące sposobu korekty podatku naliczonego.

REKLAMA