reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Czy dopuszczalne jest zaprzeczenie ojcostwa po śmierci ojca?

Czy dopuszczalne jest zaprzeczenie ojcostwa po śmierci ojca?

Matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka. Sytuacja może jednak skomplikować się jeśli w tym terminie mąż matki dziecka umrze. Czy wówczas możliwe jest zaprzeczenie jego ojcostwa?

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa wytacza się przeciwko mężowi i dziecku. Zgodnie z art. 69 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeśli ojciec dziecka nie żyje - pozywa się tylko dziecko. Osoba zmarła nie ma bowiem legitymacji do występowania w procesie. W sytuacji skierowania powództwa o zaprzeczenie ojcostwa wniesionego przeciwko dziecku - jego interesy reprezentuje kurator.

Inaczej natomiast przedstawiałaby się sytuacji w przypadku śmierci dziecka. Gdy dziecko nie żyje, powództwo o zaprzeczenie ojcostwa jest niedopuszczalne. Śmierć dziecka w toku procesu uzasadnia umorzenie wszczętego procesu (art. 456 § 3 k.p.c.).

Zobacz też: Ustalenie ojcostwa

Zobacz też: Alimenty na dziecko

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa wytacza się przeciwko mężowi i dziecku.
Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa wytacza się przeciwko mężowi i dziecku.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama