| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Ojcowie chcą opieki nad dziećmi

Ojcowie chcą opieki nad dziećmi

Posłowie z komisji "Przyjazne Państwo" zapoznali się z projektem ustawy przygotowanym przez organizacje broniące praw ojców.

Projekt ten zakłada równoważnie opieki nad dzieckiem obojga rodziców. Równowaga powinna zostać utrzymana także po ewentualnym rozstaniu rodziców dziecka.

Stowarzyszenia ojców chcą zmian w prawie

Motorem napędowym nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz kodeksu postępowania cywilnego jest Porozumienie Rawskie oraz Stowarzyszenie Opieka Równoważna.

Głównym założeniem projektu jest zrównoważenie prawa do opieki po rozwodzie rodziców posiadających władzę rodzicielską nad małoletnim.
W opinii ojców, stoją oni na straconej pozycji przed sądem, który orzeka o dalszym losie ich dziecka.
Sąd w dziewięciu na dziesięć przypadków przyznaje ojcom wyłącznie prawo do kontaktów z ich dzieckiem, natomiast kobietom powierzana jest faktyczna opieka nad dzieckiem.

Projekt autorstwa organizacji broniących praw ojców przewiduje, że w przypadku rozwodu, to rodzice powinni w pierwszej kolejności porozumieć się w przedmiocie dalszej opieki nad małoletnim.
W przypadku braku koncyliacji pomiędzy rodzicami sąd powierza opiekę obojgu rodzicom, określając czas, jaki ma spędzać z każdym z nich.

Dziecko mieszka wtedy raz u ojca, a raz u matki. Niewątpliwie taka sytuacja zmusiłaby oboje byłych małżonków do znalezienia kompromisu, gdyż w obliczu ich wspólnego dziecka zostaliby postawieni pod ścianą.

Rodzice byliby zobowiązani do znalezienia porozumienia, inaczej nie byliby w stanie podejmować najważniejszych decyzji o losie dziecka wspólnie.

Zobacz też: Dziecko i prawo

Zmiany w Funduszu alimentacyjnym

Projekt Porozumienia Rawskiego oraz Stowarzyszenia Opieka Równoważna wprowadza rewolucyjne zmiany w materii obowiązku alimentacyjnego. W związku, że opieka jest sprawowana równoważnie, to w sposób równoważny zobowiązani do łożenia są rodzice.

Wyjątkiem może być sytuacja w której jeden z rodziców jest w znacznie lepszej sytuacji materialnej, wtedy będzie on musiał łożyć proporcjonalnie więcej.

Projekt ten wzbudza kontrowersje

Projekt ten jest uznawany w różnych środowiskach za kontrowersyjny. Najwięcej emocji wzbudza fakt, że udział ojca w opiece dziecka znacząco rośnie. Eksperci punktują propozycję ustawy, wytykając jej liczne wady.

Najpoważniejsze z nich to nie wzięcie pod uwagi sytuacji w której ojciec nie interesuje się dzieckiem oraz gdy konflikt pomiędzy rodzicami osiągnął taki stopień, że porozumienie się miedzy nimi w najprostszych sprawach staje się niezwykle trudnym wyzwaniem. 

Zobacz też: Rozwody

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Majewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »