REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ojcowie chcą opieki nad dziećmi

Adam Janus
Projekt posłów z komisji
Projekt posłów z komisji "Przyjazne Państwo" zakłada równoważnie opieki nad dzieckiem między oboje rodziców.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Posłowie z komisji "Przyjazne Państwo" zapoznali się z projektem ustawy przygotowanym przez organizacje broniące praw ojców.

Projekt ten zakłada równoważnie opieki nad dzieckiem obojga rodziców. Równowaga powinna zostać utrzymana także po ewentualnym rozstaniu rodziców dziecka.

REKLAMA

Stowarzyszenia ojców chcą zmian w prawie

Motorem napędowym nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz kodeksu postępowania cywilnego jest Porozumienie Rawskie oraz Stowarzyszenie Opieka Równoważna.

REKLAMA

Głównym założeniem projektu jest zrównoważenie prawa do opieki po rozwodzie rodziców posiadających władzę rodzicielską nad małoletnim.
W opinii ojców, stoją oni na straconej pozycji przed sądem, który orzeka o dalszym losie ich dziecka.
Sąd w dziewięciu na dziesięć przypadków przyznaje ojcom wyłącznie prawo do kontaktów z ich dzieckiem, natomiast kobietom powierzana jest faktyczna opieka nad dzieckiem.

Projekt autorstwa organizacji broniących praw ojców przewiduje, że w przypadku rozwodu, to rodzice powinni w pierwszej kolejności porozumieć się w przedmiocie dalszej opieki nad małoletnim.
W przypadku braku koncyliacji pomiędzy rodzicami sąd powierza opiekę obojgu rodzicom, określając czas, jaki ma spędzać z każdym z nich.

Dziecko mieszka wtedy raz u ojca, a raz u matki. Niewątpliwie taka sytuacja zmusiłaby oboje byłych małżonków do znalezienia kompromisu, gdyż w obliczu ich wspólnego dziecka zostaliby postawieni pod ścianą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzice byliby zobowiązani do znalezienia porozumienia, inaczej nie byliby w stanie podejmować najważniejszych decyzji o losie dziecka wspólnie.

Zobacz też: Dziecko i prawo

Zmiany w Funduszu alimentacyjnym

Projekt Porozumienia Rawskiego oraz Stowarzyszenia Opieka Równoważna wprowadza rewolucyjne zmiany w materii obowiązku alimentacyjnego. W związku, że opieka jest sprawowana równoważnie, to w sposób równoważny zobowiązani do łożenia są rodzice.

Wyjątkiem może być sytuacja w której jeden z rodziców jest w znacznie lepszej sytuacji materialnej, wtedy będzie on musiał łożyć proporcjonalnie więcej.

Projekt ten wzbudza kontrowersje

Projekt ten jest uznawany w różnych środowiskach za kontrowersyjny. Najwięcej emocji wzbudza fakt, że udział ojca w opiece dziecka znacząco rośnie. Eksperci punktują propozycję ustawy, wytykając jej liczne wady.

Najpoważniejsze z nich to nie wzięcie pod uwagi sytuacji w której ojciec nie interesuje się dzieckiem oraz gdy konflikt pomiędzy rodzicami osiągnął taki stopień, że porozumienie się miedzy nimi w najprostszych sprawach staje się niezwykle trudnym wyzwaniem. 

Zobacz też: Rozwody

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA