REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziecko

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

500 zł, już od pierwszego dziecka, nie od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Zmiany planowane od 1 października 2024 r.

500 zł, już od pierwszego dziecka, nie od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Zmiany planowane od 1 października 2024 r. Sprawdź szczegóły. 

Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

Nowe świadczenia - babciowe to trzy opcje: 1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie na dziecko

Nowe świadczenia, tzw. babciowe oznaczają możliwość skorzystania z trzech opcji świadczeń „aktywny rodzic” już od 1 października 2024 roku. Może to być 1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie na dziecko. Przy czym, na to samo dziecko, za dany miesiąc, przysługuje tylko jedno ze świadczeń „aktywny rodzic”.

REKLAMA

Program bezpłatnej pomocy psychologicznej dla dzieci uzależnionych od nowych technologii będzie przedłużony

Do 30 czerwca 2025 r. potrwa pilotaż programu dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych, a nie - jak dotychczas planowano - do końca czerwca 2024 r. Tak wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia.

Dla kogo "babciowe"? Będą trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy" - 1500 zł (lub 1900 zł), "aktywnie w żłobku" - 1500 zł (lub 1900 zł) oraz "aktywnie w domu" - 500 zł miesięcznie

"Babciowe", czyli projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka "Aktywny rodzic". Pod hasłem "babciowe" przewidziane są trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy" - na 1500 zł (lub 1900 zł), "aktywnie w żłobku" - na 1500 zł (lub 1900 zł) oraz "aktywnie w domu" - na 500 zł miesięcznie. Nowe świadczenia ("babciowe") mają wejść w życie 1 października 2024 roku.

Urlop z dzieckiem? Przygotuj się na te pytania. Tak działa Lex Kamilek. Nie odpowiesz, będziesz tłumaczył się Policji.

Bądź gotowy na to, że w tym roku urlop zacznie się inaczej. Za sprawą Lex Kamilek. Zabierz dokument tożsamości dziecka i jasno wytłumacz, kim dla niego jesteś.

Min. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o programie Aktywny Rodzic: Pracę należy doceniać a rodzinę należy wspierać

Program „Aktywny Rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. To rozbudowana wersja tzw. babciowego, przygotowana przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej kierowane przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk.

REKLAMA

Rada Ministrów: Będą trzy nowe świadczenia dla rodziców wychowujących małe dziecko - aktywni rodzice w pracy (1500 zł), aktywnie w żłobku (1500 zł) i aktywnie w domu (500 zł)

Rząd przyjął projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka „Aktywny rodzic". Ustawa zakłada wprowadzenie świadczeń dla rodziców: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”.

Elastyczna organizacja czasu pracy. Już teraz możesz pracować przez 4 dni w tygodniu. Sprawdź jak.

Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków rodzicielskich i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

Kto otrzyma świadczenie „aktywni rodzice w pracy”? Program „Aktywny rodzic” (babciowe)

Świadczenie „aktywni rodzice w pracy” z programu „Aktywny rodzic” (babciowe) otrzymają aktywni zawodowo rodzice dziecka w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Świadczenie ma przysługiwać w wysokości 1500 zł miesięcznie przez okres 24 miesięcy. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego nowego świadczenia?

Zwolnienie od pracy na opiekę nad zdrowym dzieckiem w wieku do 14 lat – komu przysługuje, jak obliczyć wymiar i napisać wniosek (WZÓR)

Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy w celu opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 14 lat. Zwolnienie od pracy przysługuje w wymiarze 2 dni lub 16 godzin.

Opiekun żłobkowy – 1000 zł dodatku do pensji, 2 dodatkowe dni urlopu i status funkcjonariusza publicznego

Opiekun żłobkowy będzie funkcjonariuszem publicznym. Szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała w środę nowelizację ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech. Jakie jeszcze zmiany czekają opiekunów? 

Zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka wynosi 1000 zł. Becikowe nie przysługuje, jeżeli matka nie pozostawała pod opieką medyczną

Rodzice i opiekunowie dziecka mogą uzyskać jednorazową zapomogę w wysokości 1000 zł. Becikowe przyznawane jest na wniosek uprawnionych, po spełnieniu przez nich określonych warunków.

400,00 zł na dziecko bez kryterium dochodowego. Niezależnie od 800 plus. Sprawdź, dla kogo.

Katalog świadczeń wspomagających wychowanie dzieci z roku na rok jest coraz większy. Z wielu z nich można korzystać bez uwzględniania kryterium dochodowego. Za każdym razem istnieją jednak warunki, które należy spełnić, by świadczenie zostało przyznane. Tak samo jest w przypadku świadczenia 400 plus.

1200 plus zamiast 800 plus. Rodzice najmłodszych dzieci mają powody do zadowolenia. Sprawdź, czy ty też dostaniesz więcej.

Pobierasz 800 plus? Sprawdź, czy możesz w 2024 r. dostać na dziecko jeszcze 400,00 zł bez kryterium dochodowego.

Ile kosztuje paszport w 2024 roku?

Ile kosztuje paszport w 2024 roku? Ile wynosi opłata za paszport tymczasowy? Obniżona opłata za paszport przysługuje m.in. dzieciom, emerytom, z Kartą Dużej Rodziny. Kiedy jest za darmo? Ile kosztuje paszport dla psa w 2024 roku?

Z 36.000 zł do 57.000 zł wzrośnie dofinansowanie do utworzenia jednego miejsca w żłobku. Jeszcze w marcu wznowienie naboru do programu Maluch plus

Jak poinformowała w poniedziałek w Olsztynie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska, jeszcze w marcu zostanie wznowiony nabór wniosków do programu Maluch plus. W województwie warmińsko-mazurskim jest obecnie 65 gmin, w których nie ma żadnej formy, przewidzianej przez ustawę, opieki nad dziećmi do 3. roku życia.

Prawie 6500,00 zł zasiłku na dziecko (i studenta) można dostać za 6 miesięcy wstecz. Niezależnie od 800 plus. Sprawdź zasady.

Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego wzrosła do 800 zł, co ucieszyło wielu rodziców. Jednak, część z nich może liczyć na jeszcze wyższe świadczenie, bo wynoszące 250 euro, czyli prawie 1100,00 zł miesięcznie. Co więcej, wniosek o świadczenie mogą złożyć za 6 miesięcy wstecz, a więc mają szansę dostać jednorazowo prawie 6500,00 zł na każde dziecko. Dotyczy to Polaków pracujących legalnie w Niemczech i podlegających tam obowiązkowi podatkowemu, którzy mogą pobierać zasiłek na dziecko (kindergeld).

Czy będą zmiany w Kodeksie pracy? Trwają prace nad wydłużeniem urlopu macierzyńskiego

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa MRPiPS, zadeklarowała, że w maju ma być gotowy projekt ustawy wydłużającej urlop macierzyński. Powinien on być fakultatywny, nieprzymusowy, udzielany na wniosek i płatny w 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Jak uzyskać 12.000,00 zł na dziecko bez kryterium dochodowego? Świadczenie nie tylko dla Polaków, ale także dla cudzoziemców (RKO).

Katalog świadczeń wspomagających wychowanie dzieci w ostatnich latach znacząco się powiększył. Niektóre ze świadczeń są przyznawane bez spełnienia kryterium dochodowego, a przy innych wysokość zależy od dochodu rodziny. Jednym ze świadczeń przysługujących wszystkim rodzicom na drugie i kolejne dziecko jest rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO).

Babciowe - do wniosku będzie potrzebna umowa uaktywniająca z babcią, dziadkiem lub innym członkiem rodziny

Złożenie wniosku o przyznanie "babciowego" będzie wymagało podpisania umowy uaktywniającej z babcią, dziadkiem lub innym członkiem rodziny. Jakie jeszcze zasady będą obowiązywały, by otrzymać świadczenie 1500 zł dla matek z programu "Aktywny rodzic"?

Ministerstwo rodziny kończy prace nad babciowym, wiadomo od kiedy ZUS będzie wypłacał nowy zasiłek

Wiadomo też, jakie babcie i jacy dziadkowie nie dostaną babciowe tak długo jak nie spełnią jednego ważnego warunku, o którym wcześniej nie było mowy.

1100,00 zł na każde dziecko bez kryterium dochodowego? To możliwe, nawet jeśli pobierasz 800+. Również na pełnoletnich uczniów i studentów.

Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego została podniesiona z 500 zł do 800 zł, co ucieszyło wielu rodziców. Okazuje się jednak, że część z nich może liczyć na jeszcze wyższe świadczenie, bo wynoszące 250 euro, czyli prawie 1100,00 zł. Dotyczy to Polaków pracujących legalnie w Niemczech i podlegających tam obowiązkowi podatkowemu, którzy mogą pobierać tam zasiłek na dziecko (kindergeld). Co istotne, pobieranie w Polsce 800 plus nie wyklucza możliwości pobierania zasiłku w Niemczech.

Babciowe 2024: nowy zasiłek wyższy niż 1500 złotych? dla matki na opiekę nad dzieckiem, żłobek lub dla babci

Babciowe kojarzy się z zasiłkiem w wysokości 1500 zł wypłacanym rodzicom małego dziecka, by sfinansowali opiekę nad maluchem w wieku żłobkowym, choćby opłacając jego babcię, i mogli pójść oboje do pracy. W budżecie państwa na 2024 r. uchwalonym właśnie przez Sejm zarezerwowano na ten rok 1,5 miliarda złotych – jako realizacja programu „Aktywny rodzic”, czyli finansowe wsparcie kobiet, które wracają na rynek pracy po urodzeniu dziecka.

Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

500 plus zamiast 800 plus na koncie. Co zrobić?

Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego została podniesiona z 500 zł do 800 zł. Co, jeśli na konto wpłynęło jednak tylko 500 zł?

Od 15 lutego 2024 r. zmienią się wymogi zatrudnienia dla osób mających pracować z dziećmi

W przypadku zatrudniania osób do pracy z dziećmi od 15 lutego 2024 r. zostanie rozszerzony obowiązek weryfikacji niekaralności kandydatów do pracy. Pracodawca będzie musiał sprawdzić czy osoba zgłaszająca się do pracy nie była karana za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, przeciwko życiu i zdrowiu, za handel ludźmi, znęcanie się, a także łamanie przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii.

Rozliczenie PIT jako „osoba samotnie wychowująca dzieci”. Wystarczające jest, aby taki stan zaistniał w ciągu roku, a nie trwał przez cały rok

Czy przez cały rok trzeba być „osobą samotnie wychowującą dziecko”? Wystarczające jest, aby taki stan zaistniał w ciągu roku, a nie trwał przez cały rok. Przepisy ustawy o PIT nie uzależniają prawa podatnika do preferencyjnego opodatkowania jego dochodów od tego, czy przez cały rok był osobą samotnie wychowującą dziecko.

Jak chronić dziecko w sieci? Narzędzia kontroli rodzicielskiej

W dzisiejszych czasach w większości miejsc w Polsce dostęp do sieci jest czymś powszechnym i zwyczajnym. Coraz bardziej przesuwa się również granica pierwszego zetknięcia się z telefonem czy Internetem. To z jednej strony stały kontakt rodzica z dzieckiem, z drugiej – szereg zagrożeń. Jak chronić dziecko w sieci? 

Babciowe 2024 - kiedy 1500 zł dla matek?

Babciowe 2024 - kiedy? Wypłaty 1500 zł dla matek powracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka mają ruszyć w trzecim kwartale tego roku. Tak wynika z zapowiedzi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ulga na dziecko a władza rodzicielska. Samo płacenie alimentów na dziecko oraz sporadyczne spotkania to za mało

Samo płacenie alimentów na dziecko oraz sporadyczne spotkania z małoletnim dzieckiem nie są rozstrzygające dla uznania, że rodzic wykonuje władzę rodzicielską. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje formalnie obojgu rodzicom, a tylko jeden z rodziców faktycznie ją wykonuje, to z odliczenia w PIT całości kwoty ulgi na dziecko może skorzystać tylko ten rodzic.

Na co rodzice najczęściej wydają 800 plus? Od dziś można już składać wnioski na nowy okres świadczeniowy

1 lutego ruszył nabór wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. Na co najczęściej rodzice i opiekunowie przeznaczają te pieniądze? 

Standardy ochrony małoletnich w placówkach medycznych od 15 lutego 2024 roku

Z dniem 15 lutego 2024 roku na organie zarządzającym placówką medyczną, do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni oraz organizatorze działalności medycznej, ciążyć będzie obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich. Standardy mają zapewnić małoletnim bezpieczeństwo, przeciwdziałać przestępstwom o charakterze seksualnym oraz ustandaryzować postępowanie w przypadku naruszeń. Niewprowadzenie standardów podlega odpowiedzialności karnej. 

250 zł miesięcznie na ucznia dowożonego. Do 29 każdego miesiąca JST otrzymają środki na uczniów z Ukrainy

Do 29 każdego miesiąca JST otrzymają środki na uczniów z Ukrainy. Jest to wsparcie finansowe ze środków Funduszu Pomocy z przeznaczeniem na realizację dodatkowych zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy.

Program „Aktywny rodzic” ruszy w trzecim kwartale 2024 roku

Program "Aktywny Rodzic", wspierający kobiety powracające na rynek pracy po urodzeniu dziecka, ma ruszyć w trzecim kwartale 2024 roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prace nad jego przygotowaniem.

800 plus. Co, jeśli rodzic nie wypełni prawidłowo wniosku do ZUS?

Od 1 lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował wnioski o świadczenie wychowawcze (800 plus) na nowy okres świadczeniowy. Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski zapewnił, że zakład jest gotowy do akcji przyjmowania wniosków, które będzie można złożyć na kilka sposobów.

Jakie imiona były wybierane dla dzieci w 2023 r.? Czy można nadać dziecku dowolne imię?

Czy na podium listy imion wybieranych dla dzieci w 2023 roku są zaskoczenia? Rodzice wybierali raczej klasyczne czy nowoczesne imiona? Czy zgodnie z polskim prawem można nadać dziecku dowodnie wybrane imię? Sprawdźmy. 

Skutki klapsów zostają na całe życie

Jakie są konsekwencje stosowania kar fizycznych wobec dzieci w ich dalszym rozwoju? Jak wpływa to na psychikę? Dlaczego mimo zakazu stosowania kar cielesnych, wciąż wielu rodziców i opiekunów uważa je za dobrą metodę wychowawczą? 

Co dalej z 1 na koniec semestru? Decydują o tym przepisy i statut szkoły. Sprawdź, co robić.

Regulacje dotyczące oświaty bywają niezrozumiałe dla uczniów i ich rodziców. Zasady funkcjonowania poszczególnych placówek różnią się między sobą. Dotyczy to nie tylko organizacji roku szkolnego, ale także zasad oceniania. Również sposób postępowania w przypadku tak zwanych zagrożeń, bywa w szkołach różny. Zawsze musi jednak pozostawać w zgodzie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Zamieszanie z 800+. Oszuści już działają. Co z nowym okresem rozliczeniowym?

Nowy okres świadczeniowy o 800 plus trwa od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. Na adresy mailowe rodziców i opiekunów zaczęły wpływać podejrzane wiadomości instruujące jak podwyższyć świadczenie. ZUS ostrzega przed oszustami i informuje, od kiedy można składać wnioski. 

2024: premier Donald Tusk potwierdził 1500 złotych co miesiąc dla aktywnej mamy na żłobek, babciowe lub dla opiekunki dziecka

Babciowe 1500 zł zapowiedział w expose premier Donald Tuska już od nowego roku. Dostanie je każda mama, każda rodzina potrzebująca opieki nad małym dzieckiem w ramach nowego rządowego programu Aktywny Rodzic. W przyjętym przez rząd we wtorek 19 grudnia 2023 r. budżecie państwa na rok 2024 są przewidziane pieniądze na sfinansowanie nowego świadczenia.

Ferie w Warszawie? Stolica przygotowała bezpłatne atrakcje

Spektakle, warsztaty czy wspólne zwiedzanie wystaw to niektóre z propozycji zorganizowanych przez miasto dla dzieci i młodzieży. "Zimowa Warszawa dostarczy w tym roku multum atrakcji" - informuje ratusz.

Kto dostanie 2 i 3 stycznia nowe 500+ ZUS już wypłaca 800 plus. Sprawdź swoje konto w banku - pierwsze wypłaty były w grudniu

W piątek 29 grudnia ZUS przelał na konta rodziców pierwsze świadczenia z programu Rodzina 500+/800+ w nowej wysokości 800 zł. Otrzymali je rodzice na 711 250 dzieci gdyż ZUS przelał tego dnia z tytułu 800 plus kwotę 569 mln złotych. To osoby, które zgodnie z terminarzem ZUS otrzymują to świadczenie 2 dnia każdego miesiąca.

Świąteczna alienacja rodzicielska. Nie wszystkie dzieci lubią święta, bo ambicje rozwiedzionych rodziców radość zamieniają w piekło

Adwokaci specjalizujący się w sprawach rodzinnych nadali temu zjawisku nawet własne określenie - świąteczna alienacja rodzicielska. To dowodzi, że nie są to sytuacje o charakterze epizodów, ale poważny problem społeczny.

Kancelaria Przyjazna Dziecku. Konkurs rozstrzygnięty!

65 prawników otrzymało certyfikaty Kancelarii Przyjaznej Dziecku podczas gali kończącej drugą edycję konkursu.

Przymusowe kontakty z ojcem [OPINIA]

Trudno przygotować się na odejście od oprawcy i uchronić dziecko od przemocowego ojca, który przecież nie stosuje przemocy nad dzieckiem, jedynie nad matką.

Nawet 30 tys. zł na wypoczynek dla dzieci w czasie ferii 2024 r. Wniosek o dofinansowanie należy złożyć najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem obozu

Ruszył nabór wniosków w programie „odLOTTOwe ferie 2024”. Kto może wnioskować? Dla kogo nawet  30 tys. zł na wypoczynek dla dzieci w czasie ferii? Jak prawidłowo złożyć wniosek.

Sposób spędzania świąt z dzieckiem warto ustalić wcześniej

Czy rozwodzący się rodzice mogą ustalić z kim dziecko będzie spędzało Święta Bożego Narodzenia? Jeśli tak, to w jaki sposób można to zrobić?

Jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić pracownikom 2 dni wolnego. Jeśli nie, grozi mu grzywna do 30 000 zł

Sprawdź komu jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy. Pamiętaj, że pozostał już tylko grudzień na to, żeby je wykorzystać – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30 000 zł.

REKLAMA