reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przemoc i molestowanie > Ruszyła kampania „Stop pedofilom”

Ruszyła kampania „Stop pedofilom”

Ruszyła kampania społeczna "Stop pedofilom!" - jej kluczowym celem będzie zwrócenie uwagi na problem krzywdzenia dzieci online i upowszechnianie wiedzy na temat zmian w prawie.

Kampanię społeczną współorganizują Rzecznik Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Fundację Kidprotect.pl.

Pomimo debaty publicznej o pedofilii, w Polsce jest ona wciąż tematem tabu, a statystyki policyjne dowodzą, że skala problemu narasta. Błyskawiczny rozwój nowych technologii sprawia, że pedofilia coraz częściej ukryta jest w Sieci. Nagabywanie dzieci i uwodzenie online, prostytucja dziecięca w Internecie – to narastające zjawiska społeczne.

8 czerwca br. wchodzą w życie nowe przepisy Kodeksu karnego, które umożliwią organom ścigania nie tylko skuteczniejsze namierzanie sprawców, ale przede wszystkim – zapobieganie przestępstwom. Propozycje kolejnych rozwiązań systemowych, mających na celu wzmocnienie prawnej ochrony dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym, przedstawił podczas konferencji, inaugurującej kampanię, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

„To, czy dzieci są bezpieczne w Internecie, zależy od nas, dorosłych. Jako rodzice i wychowawcy musimy mieć świadomość, że pozostawione przed ekranem komputera dziecko nie tylko nie jest bezpieczne, ale wręcz narażone na różne niebezpieczeństwa. Od tej odpowiedzialności nic nie zwalnia rodziców” – mówi Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. – „Z drugiej zaś strony, państwo musi dysponować jak najskuteczniejszymi narzędziami przeciwdziałania i ochrony dzieci przed przemocą, z jaką mogą spotkać się w Internecie. Propozycje takich właśnie rozwiązań zawarte są w wystąpieniach, jakie dziś skierowałem do Ministra Sprawiedliwości i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.”

Dziecko nie potrafi czytać między słowami – to przekaz kampanii „Stop pedofilom!”, która zwraca uwagę dorosłych na to, co dziecko robi w Sieci. Dorośli często nie zdają sobie sprawy, że ich dzieci nawiązują kontakty z dorosłymi w Internecie.

„Poprzez kampanię chcemy zmienić świadomość społeczną dotyczącą wykorzystywania seksualnego dzieci. Brak reakcji na krzywdzenie seksualne dziecka oznacza de facto przyzwolenie na nie. Pamiętajmy, że prawnym obowiązkiem każdego dorosłego jest zgłoszenie przypadku krzywdzenia seksualnego dziecka, o którym wiemy” – zauważa Jakub Śpiewak, prezes Fundacji Kidprotect.pl, pomysłodawca kampanii .

Zobacz też: Sprawy rodzinne

Na stronie internetowej kampanii www.stoppedofilom.pl, pod linkiem „Zgłoś incydent”, można zgłaszać wszelkie przypadki molestowania seksualnego dzieci. Na stronie znajdują się publikacje na temat nowych przepisów prawa oraz materiały reklamowe kampanii „Stop pedofilom!”.

Kampania „Stop pedofilom!” 2010 jest czwartą odsłoną ogólnopolskiej kampanii przeciwko przemocy seksualnej wobec dzieci. Kampanię organizują Rzecznik Praw Dziecka oraz Fundacja Kidprotect.pl.

Źródło: RPDz /AJ

Zobacz też: Sprawy karne

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama