| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko i finanse > Sprawowanie zarządu majątkiem dziecka

Sprawowanie zarządu majątkiem dziecka

Sprawowanie zarządu majątkiem dziecka, odmiennie niż sprawowanie władzy rodzicielskiej, podlega w niektórych przypadkach nadzorowi sądu opiekuńczego.

Sprawowanie zarządu majątkiem dziecka, odmiennie niż sprawowanie władzy rodzicielskiej, podlega w niektórych przypadkach nadzorowi sądu opiekuńczego.

Zakres dysponowania majątkiem dziecka

Rozróżnia się czynności zwykłego zarządu i czynności przekraczające zwykły zarząd. Czynności przekraczające zwykły zarząd mogą dotyczyć czynności faktycznych, np. zmiany przeznaczenia domu z mieszkalnego na użytkowy, bądź prawnych, np. czynności dotyczące zbycia substancji majątku, obciążenia go prawami rzeczowymi ograniczonymi lub zmiany jego przeznaczenia.

Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na wykonywanie takich czynności przez dziecko.

Zobacz także: Rodzice nie wszystko mogą

Obowiązek rodziców

Rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską (art. 101 § 1 kro). Sąd udziela zezwolenia na wniosek jednego z rodziców po wysłuchaniu drugiego (art. 583 kpc). Zezwolenie nie jest jednoznaczne z nakazem dokonania określonej czynności. Rodzice, mimo uzyskania zezwolenia, mogą nie dokonać czynności.

Wniosek należy wnieść do sądu rejonowego, w którego okręgu mieszka dziecko, a w braku miejsca zamieszkania, do sądu miejsca jego pobytu (art. 569 § 1 kpc). 

Uczestnikiem postępowania jest to z rodziców, które nie złożyło wniosku, oraz dziecko zastępowane przez kuratora, gdyż żadne z rodziców w tym postępowaniu nie może go reprezentować. Sąd wyznaczy dla dziecka kuratora z urzędu i będzie on reprezentował dziecko wyłącznie w tym postępowaniu.

Od wniosku pobiera się wpis stały w kwocie 30 zł.

Zobacz także: Rozliczanie dochodów dziecka

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »