REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa użyczenia samochodu

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Jakie są warunki użyczania samochodu?
Jakie są warunki użyczania samochodu?

REKLAMA

REKLAMA

W umowie użyczenia można zakazać oddawania samochodu do korzystania osobom trzecim. Sprawdź co jeszcze należy zawrzeć w umowie, by możliwie najpewniej zabezpieczyć własne interesy. Pobierz wzór umowy.

W przypadku spisywania umowy użyczenia bardzo istotnym elementem jest kwestia oznaczenia sposobu używania, jak również określenie, czy przedmiot umowy może być oddany do korzystania osobom trzecim.

REKLAMA

Zgodnie z art. 712 Kodeksu cywilnego strony mogą w umowie określić sposób korzystania z rzeczy, jeżeli jednak tego nie uczynią wtedy też biorący w używanie jest obowiązany używać rzecz w sposób odpowiadający jej właściwościom i przeznaczeniu. W przypadku możliwości korzystania przez osoby trzecie, konieczna jest zgoda użyczającego.

Sposób używania niezgodny z umową

Określając w treści umowy sposób używania samochodu, a także zakazując oddawania go do korzystania osobom trzecim, możemy zabezpieczyć własne interesy. W przypadku, gdy biorący w używanie nie zastosuje się do postanowień umowy i np. będzie używał samochodu w sposób niezgodny z umową, wtedy też odpowie za przypadkową utratę lub uszkodzenie (art. 714 Kodeksu cywilnego).

Użyczający ze względu na małe doświadczenie biorącego w używanie zakazał korzystania z samochodu po zmroku.

Nie jest to jedyne uprawnienie przysługujące właścicielowi używanej rzeczy. Ma on możliwość zażądać zwrotu rzeczy jeszcze przed końcem umowy, jeżeli biorący w używanie czyni użytek z przedmiotu umowy w sposób niezgodny z umową lub z właściwościami albo przeznaczeniem rzeczy. Takie samo uprawnienie przysługuje użyczającemu, jeżeli druga strona powierza rzecz innej osobie, nie będąc do tego upoważnioną ani zmuszoną przez okoliczności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Auto

Czas trwania umowy

Istotną kwestią jest również czas trwania umowy. Sama umowa użyczenia może być zawarta tak na czas oznaczony, jak też nieoznaczony.

REKLAMA

W tej pierwszej sytuacji umowa kończy się wraz z upływem czasu. W drugim przypadku użyczenie kończy się, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić (art. 715 Kodeksu cywilnego).

Jeżeli rzecz stanie się potrzebna użyczającemu z powodów nie przewidzianych w chwili zawarcia umowy, użyczający może żądać zwrotu rzeczy, chociażby umowa była zawarta na czas oznaczony.

Zobacz również serwis: Umowy

Koszty utrzymania

Rzeczą istotną w przypadku użyczenia jest również pytanie, kto ponosi koszty utrzymania rzeczy. Jak stanowi art. 713 Kodeksu cywilnego na biorącym w używanie spoczywa ciężar ponoszenia zwykłych kosztów utrzymania rzeczy.

Jeżeli zatem przedmiotem umowy jest samochód jest wtedy też do zwykłych kosztów utrzymania będzie zaliczane m.in. ubezpieczenie, paliwo, drobne naprawy, czy też wymiana oleju.

Jeżeli natomiast biorący w użyczenie poczynił nakłady na rzecz lub wydatki w takim wypadku stosuje się przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia. Te ostatnie stanowią natomiast, że prowadzący cudzą sprawę może domagać się zwrotu uzasadnionych wydatków i nakładów wraz z odsetkami ustawowymi. 

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa użyczenia samochodu

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowej ustawy

W piątek 24 maja minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprezentowała projekt ustawy wydłużający urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Projekt wprowadza zasadę, zgodnie z którą za tydzień hospitalizacji dziecka rodziców będzie przysługiwał tydzień dłuższego urlopu.

Min. Dziemianowicz-Bąk: może najpierw dwa wolne piątki w miesiącu (dla wszystkich)? Jak będzie skracany czas pracy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy: 35-godzinny tydzień pracy lub wprowadzenie wolnych piątków - poinformowała 24 maja 2024 r. w Onecie szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dodała, ze łatwiejszym organizacyjnie rozwiązaniem byłaby redukcja o jeden dzień tygodnia pracy.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe w roku szkolnym 2023/2024? Czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe? To pytanie co rok zadaje sobie wielu rodziców i uczniów. Choć jeszcze jest maj, to czas najwyższy się nad tym zastanowić, bo czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

REKLAMA

Prezent na Pierwszą Komunię - czy quad jest dobrym rozwiązaniem?

Quad jest bardzo popularnym prezent dla dzieci i młodzieży, często także na Pierwszą Komunię. Czy taki podarunek to dobry pomysł jako prezent dla osoby, która nie przekroczyła 18, a nawet 14 roku życia? A co najważniejsze, czy to bezpieczna „zabawka” dla osoby niepełnoletniej?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA