REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Edukacja, Trybunał Konstytucyjny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowę z uczelnią podpiszą też studenci studiów dziennych

Od 1 października 2011 r. wszyscy studenci podpiszą z uczelniami umowy, które do tej pory zawierane były jedynie ze studentami studiów zaocznych oraz wieczorowych.

Dziennik szkolny – papierowy czy elektroniczny

Szkoły i przedszkola mogą prowadzić dzienniki w formie elektronicznej. E-dzienniki mogą całkowicie zastąpić swoje znane wszystkim tradycyjne odpowiedniki.

Uczniowie dowiedzą się gdzie odkrywać talenty

Na specjalnej mapie uczniowie odnajdą miejsca, gdzie mogą rozwijać swoje zainteresowania. Nowy projekt resortu edukacji wspiera najzdolniejszych i promuje pozaszkolne organizacje, zajmujące się wspieraniem uzdolnień dzieci i młodzieży.

Jak otrzymać kartę rowerową

Dziecko, które ukończyło 10. rok życia może samodzielnie kierować rowerem, jeżeli posada kartę rowerową. Kartę motorowerową mogą otrzymać uczniowie, którzy ukończyli 13. rok życia.

REKLAMA

Odwołanie dyrektora w trakcie roku szkolnego

Odwołanie dyrektora placówki ze stanowiska w trakcie trwania roku szkolnego może nastąpić tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Odebranie nauczycielowi kierowniczego stanowiska to wyłączna kompetencja organu, który mu je powierzył, a więc wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Kalendarz na rok szkolny 2010/2011

Ferie, przerwy świąteczne i egzaminy - dla uczniów i ich rodziców publikujemy kalendarz na rok szkolny 2010/2011.

Firmy będą miały wpływ na program studiów?

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego proponuje poważne zmiany w obowiązujących standardach kształcenia na uczelniach wyższych. Programy studiów zamiast ministra, mają tworzyć uczelnie z przedsiębiorcami.

RAPORT: Nauczyciele - stan i struktura zatrudnienia

Średnia wieku polskich nauczycieli to 40,9 lat; zdecydowana większość z nich - 81 proc. - to kobiety, prawie wszyscy mają wykształcenie wyższe - wynika z opublikowanego we wrześniu raportu Ośrodka Rozwoju Edukacji.

REKLAMA

Rząd chce dać więcej autonomii szkołom wyższym

Rząd szykuje zmiany w szkolnictwie wyższym. Nowe przepisy mają wprowadzić rozwiązania zwiększające wolność programową uczelni oraz podnieść jakość systemu.

Jak uzyskać zwolnienie na opiekę nad dzieckiem

Jeśli Twoje dziecko we wrześniu rozpoczyna naukę w szkole i potrzebujesz dni wolnych, aby je przygotować do nowych obowiązków, możesz uzyskać od pracodawcy 2 dni wolne na opiekę. Uprawnienie to przysługuje tym rodzicom, których pociechy nie ukończyły jeszcze 14 lat.

Zdrożeją podręczniki

W 2011 r. ceny podręczników mogą być wyższe o 10 procent. Wynika to 5-procentowej stawki VAT, jaką planuje na książki wprowadzić rząd.

Czy urlop szkoleniowy wymaga zgody pracodawcy

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych polega na zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy potrzebnej do pracy na danym stanowisku. Aby pracownik mógł skorzystać z płatnego urlopu szkoleniowego musi uzyskać zgodę swojego przełożonego na dokształcanie.

Jak wygląda opieka nad dzieckiem w punkcie przedszkolnym

Poza przedszkolem maluchy mogą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez punkty i zespoły przedszkolne. Podobnie jak w przedszkolach wychowanie prowadzą w nich nauczyciele o odpowiednich kwalifikacjach, którzy realizują podstawę programową.

TK: wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony a ochrona związków zawodowych

Trybunał Konstytucyjny (dalej „TK”) w dniu 12 lipca 2010 r. wydał wyrok, w którym orzekł, iż pracownik, którego zwolniono z naruszeniem przepisów o ochronie związków zawodowych, może żądać przywrócenia do pracy niezależnie od tego, czy był zatrudniony na czas określony czy nieokreślony (sygn. P 4/10).

Dodatkowe godziny pracy nauczycieli

Od tego roku szkolnego nauczyciele pracują o kolejną godzinę dłużej. W sumie mają obowiązek przepracowania dodatkowo dwóch godzin w tygodniu.

Studenci nie zapłacą za egzamin poprawkowy

Począwszy od roku akademickiego 2011/2012 studenci nie będą płacili za egzaminy poprawkowe. Większość żaków zapłaci za to za naukę na drugim kierunku studiów.

Kiedy pomoc materialna dla uczniów jest zwolniona od podatku

Świadczenia przyznawane uczniom w formie stypendium szkolnego czy zasiłku szkolnego są zwolnione od podatku. Podobnie jest z pomocą otrzymaną w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna”.

Najważniejsze daty i zmiany w roku szkolnym 2010/2011

Kolejna grupa sześciolatków rozpoczynających naukę, kolejne roczniki uczące się zgodnie z nową podstawą programową nauczania oraz wprowadzenie drugiej tzw. karcianej godziny pracy dla nauczycieli - to najważniejsze nowości w roku szkolnym 2010/2011.

Więcej czasu na wznowienie postępowania

Wznowienie postępowania od wyroku, który został oparty o przepisy uznane później przez TK za niezgodne z konstytucją będzie możliwe nawet po 5 latach. Takie zmianami w procedurze cywilnej proponuje Senat.

Jak będzie wyglądała nauka sześciolatków w szkole

Aktualnie to rodzice decydują, czy ich sześcioletnie dziecko pójdzie do szkoły czy do przedszkola. Od 1 września 2012 roku, do szkoły pójdą wszystkie dzieci, które ukończą 6 lat.

Ile wynoszą świadczenia urlopowe dla nauczycieli (2010)

Nauczycielom, podobnie jak innym pracownikom, przysługuje świadczenie urlopowe. Jego wysokość zależy od kilku czynników, które co roku należy uaktualniać.

Ostrożne testowanie sześciolatków w szkołach

Obniżenie wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat było dla wielu rodziców, nauczycieli i samorządów dużym wyzwaniem. Jednak pomimo sprzeciwów, a nawet całych kampanii protestacyjnych, część sześciolatków uczyła się z powodzeniem w pierwszej klasie. Są już pierwsze dane podsumowujące reformę oświatową.

Jak zapisać dziecko do szkoły po powrocie z zagranicy

Dziecko, które uczyło się w szkole zagranicznej może kontynuować naukę w Polsce. Przy zapisywaniu ucznia do szkoły trzeba pamiętać o przedstawieniu świadectw ze szkoły zagranicznej.

Kto może zostać wybrany na stanowisko sędziego Trybunału

Zgodnie z postanowieniami ustawy o Trybunale Konstytucyjnym sędzią Trybunału Konstytucyjnego może być osoba, która posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Kiedy Trybunał Konstytucyjny rozstrzyga spory kompetencyjne?

Do zadań Trybunału Konstytucyjnego należy rozstrzyganie sporów kompetencyjnych. Trzeba jednak zaznaczyć, że ta kategoria spraw jest rozstrzygana bardzo rzadko. Wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowania przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny.

Kiedy Trybunał orzeka o zgodności celów partii politycznych?

Na polskiej scenie politycznej mogą działać tylko takie partie polityczne, których statut oraz program są zgodne z postanowieniami ustawy zasadniczej. Jeżeli okaże się, że warunek ten nie został spełniony następuje automatyczne wykreślenie takiej partii z ewidencji partii politycznych.

Czym zajmuje się Trybunał Konstytucyjny?

Trybunał Konstytucyjny jest organem władzy sądowniczej, powołanym do badania zgodności z Konstytucją aktów normatywnych i umów międzynarodowych oraz wykonywania innych zadań określonych w Konstytucji. Funkcje Trybunału Konstytucyjnego pozwalają na eliminowanie aktów prawnych niezgodnych z postanowieniami ustawy zasadniczej.

Na czym polega kontrola norm prawnych?

Kontrola norm to podstawowe zadanie Trybunału Konstytucyjnego. Pozwala ono odróżnić działalność Trybunału od działalności innych organów władzy sądowniczej, gdyż żaden inny organ nie ma uprawnień do rozstrzygania o konstytucyjności ustaw.

Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny wydaje orzeczenie po niejawnej naradzie sędziów składu orzekającego. W sprawie o szczególnej zawiłości albo z innych ważnych powodów Trybunał Konstytucyjny może odroczyć wydanie orzeczenia na okres nie przekraczający 14 dni. Orzeczenia zapadają większością głosów.

Pozycja ustrojowa Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny jest organem władzy sądowniczej, powołanym do badania zgodności z Konstytucją aktów normatywnych i umów międzynarodowych oraz wykonywania innych zadań określonych w Konstytucji.

Jak wygląda postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym?

Postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym wzorowane jest na postępowaniu sądowym, dlatego też w sprawach nieuregulowanych, w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Organy Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny jak każda instytucja państwowa posiada uporządkowaną organizację. Zgodnie z postanowieniami ustawy o Trybunale Konstytucyjnym organami Trybunału są: Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału oraz prezes Trybunału.

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów. W związku z rangą organu, w którym zasiadają muszą oni posiadać odpowiednie kwalifikacje do piastowania tego stanowiska.

Składy orzekające Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny orzeka w pełnym składzie, składzie trzech lub w pięciu sędziów. Skład orzekający uzależniony jest od rodzaju rozpoznawanej sprawy. Sędziów do składu orzekającego Trybunału, w tym przewodniczącego składu i sędziego sprawozdawcę z uwzględnieniem kolejności wpływu spraw, wyznacza prezes Trybunału.

Skład Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny to organ kolegialny sądownictwa konstytucyjnego. W jego skład wchodzą sędziowie, którzy posiadają kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Co powinna zawierać skarga konstytucyjna

Skarga konstytucyjna może być wniesiona po wyczerpaniu toku instancyjnego, w ciągu trzech miesięcy od doręczenia skarżącemu prawomocnego wyroku, ostatecznej decyzji lub innego ostatecznego rozstrzygnięcia.

Co to jest skarga konstytucyjna

Skarga konstytucyjna to środek prawny pozwalający osobie fizycznej bądź prawnej na zweryfikowanie ostatecznych rozstrzygnięć organów publicznych, które naruszają konstytucyjne prawa i wolności osoby występującej ze skargą. Skarga konstytucyjna może być wniesiona tylko w wypadku wyczerpania toku instancyjnego, czyli gdy wykorzystamy już wszystkie środki odwoławcze.

TK: wcześniejszy wiek emerytalny kobiet jest zgodny z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn nie narusza przepisów Konstytucji. To oznacza, że bez woli ustawodawcy nie zostanie on zrównany.

Trybunał Konstytucyjny zajmie się wiekiem emerytalnym kobiet

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie dzisiaj (15 lipca), czy wcześniejszy wiek emerytalny jest zgodny z Konstytucją. Skargę w tej sprawie wniósł Rzecznik Praw Obywatelskich.

Samorządy dostosowują szkoły do potrzeb pięcio- i sześciolatków

Podczas gdy prasa alarmuje o fatalnym stanie przygotowania szkół podstawowych na przyjęcie sześciolatków, okazuje się że jednak wiele samorządów dokłada wszelkich starań by sprostać wymogom i przygotować placówki na czas. Co więcej, jednostki te mają spore szanse na sukces.

Zasady przyznawania i wypłaty nauczycielom świadczeń kompensacyjnych

Od 1 lipca 2009 r. obowiązują przepisy ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Wprowadzone zmiany umożliwiają wcześniejsze zakończenie pracy zawodowej przez pracowników pedagogicznych, którzy spełniają wymagane przepisami kryteria: wieku, stażu pracy, oraz rozwiążą stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą.

Kiedy gmina kontroluje dotacje przyznane placówkom oświatowym

Kontrolowanie realizacji dotacji w placówkach oświaty wymaga zastosowania właściwych procedur. Żeby taka kontrola mogła mieć miejsce, konieczna jest odpowiednia uchwała rady gminy.

Przepisy o rencie socjalnej zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy na mocy których renta socjalna przysługuje tylko tym, którzy stali się niepełnosprawni w trakcie pobierania nauki są  zgodne z konstytucją.

Organizacja wspólnej obsługi administracyjno-finansowej szkół

Jako Biuro Obsługi Szkół Samorządowych (BOSS), będące samorządową jednostką budżetową, prowadzimy obsługę ekonomiczno-administracyjną i finansowo-księgową publicznych szkół podstawowych, przedszkoli i gimnazjów funkcjonujących na terenie naszej gminy. Czy dla prawidłowej działalności wystarczający jest tylko zapis w statucie BOSS mówiący o obsłudze finansowo-księgowej placówek z terenu naszej gminy, czy też powinny być również zawarte porozumienia pomiędzy BOSS a poszczególnymi szkołami, regulujące zakres tej obsługi? Jak powinny być zorganizowane kwestie związane z wyznaczeniem głównego księgowego dla poszczególnych szkół i w jaki sposób powinny być przekazane obowiązki głównemu księgowemu i pozostałym pracownikom BOSS, zajmującym się prowadzeniem ksiąg rachunkowych szkół (prosimy o podanie wzoru dokumentu)?

Opłata targowa będzie obowiązywać na bazarach

W każdym miejscu gdzie prowadzony jest handel wprowadzona zostanie opłata targowa. Zmiana dotyczy głównie miejsc gdzie sprzedaż odbywa się na targowiskach pod dachem. Opłacie nie będzie podlegała sprzedaż w sklepach.

Trybunał rozważy konstytucyjność przepisów o wyłączeniu sędziego

Trybunał Konstytucyjny na początku czerwca zajmie się kwestią zażaleń w postępowaniu cywilnym. Do TK wpłynęła skarga konstytucyjna dotycząca braku możliwości odwołania się od decyzji sądu w kwestii wniosku o wyłączenie sędziów w sprawach, w których przysługuje skarga kasacyjna.

Będzie rozporządzenie w sprawie kształcenia dzieci emigrantów

Projekt rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą opuścił już Minister Edukacji Narodowej i został skierowany przez zwierzchnika resortu edukacji Katarzynę Hall do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Spotkania edukacyjne na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości

W maju odbędzie się cykl spotkań edukacyjnych dla młodzieży szkół średnich oraz studentów wyższych uczelni na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Administracja a obywatel – ekologia, przepisy, praktyka (2)

Jak w praktyce na gruncie obowiązujących przepisów powinna być zorganizowana selektywna zbiórka odpadów? Co powinna zrobić gmina aby zbiórka selektywna była również efektywna?

Znamy już kalendarz ferii zimowych w 2011 r.

Minister Edukacji Katarzyna Hall ogłosiła kalendarz ferii zimowych w 2011 r.

REKLAMA