| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Trybunał Konstytucyjny > Skład Trybunału Konstytucyjnego

Skład Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny to organ kolegialny sądownictwa konstytucyjnego. W jego skład wchodzą sędziowie, którzy posiadają kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Ilu sędziów liczy Trybunał Konstytucyjny?

W skład Trybunału wchodzi piętnastu sędziów Trybunału. Kadencja sędziego Trybunału wynosi dziewięć lat.

Procedura wyboru sędziego Trybunału

Kandydatów na stanowisko sędziego Trybunału przedstawia, co najmniej 50 posłów lub Prezydium Sejmu.

Do wniosku o powołanie danego kandydata na stanowisko sędziego Trybunału dołącza się uzasadnienie, dane o kandydacie i jego zgodę na kandydowanie.

Poddanie pod głosowanie wniosków w sprawie wyboru przez Sejm poszczególnych osób na stanowisko sędziego nie może odbyć się wcześniej niż siódmego dnia od dnia doręczenia posłom druku zawierającego kandydatury chyba, że Sejm postanowi inaczej.

Zobacz: Podatki 2016

Wnioski w sprawie wyboru przez Sejm poszczególnych osób na stanowisko sędziego Marszałek Sejmu kieruje do właściwej komisji sejmowej w celu jej zaopiniowania. Opinię w sprawie wniosku komisja przedstawia na piśmie Marszałkowi Sejmu.

Marszałek Sejmu zarządza doręczenie posłom druku zawierającego opinię komisji. Rozpatrzenie przez Sejm wniosku może się odbyć nie wcześniej niż następnego dnia po dniu doręczenia posłom druku zawierającego opinię komisji.

Uchwała Sejmu w sprawie wyboru sędziego Trybunału zapada bezwzględną większością głosów w obecności, co najmniej połowy ogólnej liczby posłów.

Czytaj także

Aktualizacja: 05.01.2016

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W skład Trybunału wchodzi piętnastu sędziów Trybunału.
W skład Trybunału wchodzi piętnastu sędziów Trybunału.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Monika Studzińska

Prawnik, Mediator Stały przy Sądzie Okręgowym w Rzeszowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »