reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Jak będzie wyglądała nauka sześciolatków w szkole

Jak będzie wyglądała nauka sześciolatków w szkole

Aktualnie to rodzice decydują, czy ich sześcioletnie dziecko pójdzie do szkoły czy do przedszkola. Od 1 września 2012 roku, do szkoły pójdą wszystkie dzieci, które ukończą 6 lat.

Przygotowanie szkół na przyjęcie sześciolatków

W roku szkolnym 2010/2011 oraz 2011/2012 rodzice mogą złożyć wniosek o przyjęcie ich sześcioletnich dzieci do szkoły. Dyrektor nie ma jednak obowiązku przyjęcia takiego dziecka, jeżeli szkoła nie będzie odpowiednio przygotowana. W praktyce oznacza to, że jeżeli gminy nie będzie stać na sfinansowanie takich działań, rodzice spotkają się z decyzją odmowną.

Nie zmienia to jednak faktu, że w 2012 roku wszystkie szkoły muszą być przygotowane na przyjęcie sześciolatków. Aktualnie szkoły mogą wnioskować o pomoc z budżetu państwa (np. w ramach programu „Radosna szkoła”). Szkoły mogą również występować o dotacje (np. zakup pomocy dydaktycznych czy modernizację placów zabaw). Muszą jednak dysponować ok. 50% wkładem własnym.

Zobacz również: Kiedy rozpoczyna się obowiązek szkolny

Miejsce nauki i zabawy dla sześciolatka

Sale, w których będą przebywać najmłodsi uczniowie muszą spełniać określone warunki. Powinny zostać podzielone na dwie części: przeznaczoną do zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz przeznaczoną do wypoczynku i zabawy. Ponadto, przystosowane do wzrostu dzieci muszą zostać szatnie i łazienki. Szkoły powinny również wydzielić dla sześciolatków oddzielne korytarze.

Dzieci, które w wieku sześciu lat pójdą do szkoły, będą miały zapewniony bezpłatny dowóz do szkoły (jeżeli odległość wynosi ponad 3 km). Jeżeli jednak to rodzice będą odwozić dziecko do szkoły, mogą domagać się od gminy zwrotu kosztów.

Do szkoły zostanie przyjęty tylko taki sześciolatek, który wcześniej był objęty wychowaniem przedszkolnym lub uzyskał pozytywną opinię poradni psychologiczno – pedagogicznej. Oczywiście, będzie to miało miejsce w sytuacji, gdy dyrektor placówki, do której ma być przyjęte dziecko stwierdzi, że szkoła spełnia wszelkie wymogi.

Źródło: gazetaprawna.pl

Zobacz również serwis: Edukacja

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od 1 września 2012 roku, do szkoły pójdą wszystkie dzieci, które ukończą 6 lat.
Od 1 września 2012 roku, do szkoły pójdą wszystkie dzieci, które ukończą 6 lat.

150 odpowiedzi na pytania o kody w JPK_VAT59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kaliciak

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama