| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > TK: wcześniejszy wiek emerytalny kobiet jest zgodny z Konstytucją

TK: wcześniejszy wiek emerytalny kobiet jest zgodny z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn nie narusza przepisów Konstytucji. To oznacza, że bez woli ustawodawcy nie zostanie on zrównany.

Orzeczenie zapadło ze skargi Rzecznika Praw Obywatelskich, który podnosił, iż zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn skutkuje dyskryminacyjnym traktowaniem kobiet w zabezpieczeniu społecznym.

Zdania Rzecznika nie podzielił Trybunał. W odniesieniu do podstawowego zarzutu wnioskodawcy, że zróżnicowany wiek emerytalny powoduje niższy przeciętny poziom świadczeń emerytalnych kobiet, Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że ocena konstytucyjności zakwestionowanej regulacji nie może się opierać wyłącznie na tym pojedynczym czynniku. Różnica wysokości świadczeń emerytalnych wynika w pierwszym rzędzie z niższego przeciętnego wynagrodzenia kobiet, w porównaniu z mężczyznami; okoliczność ta znajduje się poza zakresem niniejszej sprawy.

TK wskazał, iż pomimo zrównania ról społecznych obu płci regulacja pozostaje potrzebna, ze względu na szczególną rolę kobiety w życiu społecznym. Dotyczy to zwłaszcza pełnionych przez kobiety funkcji macierzyńskich i wychowawczych w rodzinie, a także równoczesnego obciążenia kobiet zarówno pracą zawodową, jak i obowiązkami rodzinnymi.

Źródło: Trybunał Konstytucyjny

Zobacz również serwis: Emerytury

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »