| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Trybunał rozważy konstytucyjność przepisów o wyłączeniu sędziego

Trybunał rozważy konstytucyjność przepisów o wyłączeniu sędziego

Trybunał Konstytucyjny na początku czerwca zajmie się kwestią zażaleń w postępowaniu cywilnym. Do TK wpłynęła skarga konstytucyjna dotycząca braku możliwości odwołania się od decyzji sądu w kwestii wniosku o wyłączenie sędziów w sprawach, w których przysługuje skarga kasacyjna.

Skarżący (Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle "ORGMASZ") zarzuca niezgodność art. 3941 ust. 2 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z jego brzmieniem w sprawach, w których przysługuje skarga kasacyjna, zażalenie przysługuje na postanowienie sądu drugiej instancji kończące postępowanie w sprawie m a także od postanowień wydanych w wyniku rozpoznania zażalenia na postanowienie sądu pierwszej instancji.

Jego zdaniem treść tego przepisu wyklucza możliwość instancyjnej kontroli postanowienia, w przedmiocie wyłączenia sędziego w instancji apelacyjnej, co jest niezgodne z art. 45 ust. 1 Konstytucji, określającym prawo do sądu.

Skarżący toczy spór z byłymi pracownikami instytutu. Spór ten obecnie rozpatrywany jest, w fazie postępowania apelacyjnego, przez sąd okręgowy. Skarżący wielokrotnie wyrażał obawy co do bezstronności sędziów orzekających. Złożył wnioski o wyłączenie sędziów, które zostały oddalone. Zażalenie w tej sprawie również zostało odrzucone. W konsekwencji kolejnych działań sądu okręgowego skarżący złożył ponownie wnioski o wyłączenie sędziów, które zostały oddalone przez sąd.

Sprawa zostanie rozpatrzona 2 czerwca 2010 r.

Zobacz również serwis: Sądy

Źródło:

Trybunał Konstytucyjny

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »