REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wygląda opieka nad dzieckiem w punkcie przedszkolnym

Wioleta Matela
Podstawową różnicą między punktem a zespołem przedszkolnym jest częstotliwość prowadzonych zajęć.
Podstawową różnicą między punktem a zespołem przedszkolnym jest częstotliwość prowadzonych zajęć.

REKLAMA

REKLAMA

Poza przedszkolem maluchy mogą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez punkty i zespoły przedszkolne. Podobnie jak w przedszkolach wychowanie prowadzą w nich nauczyciele o odpowiednich kwalifikacjach, którzy realizują podstawę programową.

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty wychowanie dziecka może być prowadzone w następujących formach:

REKLAMA

  • przedszkola;
  • oddziały przedszkolne;
  • punkty przedszkolne;
  • zespoły przedszkolne.

Ile czasu dziecko przebywa w małym przedszkolu

Zajęcia w punktach i zespołach przedszkolnych prowadzone są dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Maluchy uczestniczą w nich w grupach liczących od 3 do 25 dzieci.

Podstawową różnicą między punktem a zespołem przedszkolnym jest częstotliwość prowadzonych zajęć. W punkcie zajęcia odbywają się przez cały rok szkolny, w zespołach w niektóre dni tygodnia. W obydwu formach uwzględnia się przerwy w odbywaniu zajęć podczas roku szkolnego.

Zarówno w punkcie, jak i w zespole przedszkolnym dziecko powinno przebywać nie krócej niż 3 godziny dziennie. Tygodniowy wymiar opieki nad dzieckiem uzależniony jest od liczby dzieci i wynosi:

  • w grupie liczącej od 3 do 15 dzieci - 12 godzin;
  • w grupie liczącej od 16 do 19 dzieci - 16 godzin;
  • w grupie liczącej od 20 do 25 dzieci - 20 godzin.

Zgodnie z projektowanymi zmianami od 2011 r. ma wzrosnąć tygodniowy wymiar opieki nad dzieckiem. W grupie od 3 do 12 dzieci będzie wynosił 12 godz., w grupie od 13 do 16 dzieci - 15 godzin., a w grupie od 17 do 20 dzieci - 20 godzin zajęć tygodniowo. Gdy na zajęcia uczęszcza 25 dzieci, placówki będą musiały zapewnić im opiekę przez 25 godzin w tygodniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nauczyciel prowadzący zajęcia w punkcie lub zespole realizuje program wychowania przedszkolnego. W zajęciach mogą też uczestniczyć rodzice.

Nauczyciele zatrudnieni w innych formach wychowania przedszkolnego muszą posiadać kwalifikacje wymagane dla nauczycieli przedszkoli.

Zobacz również: Gdy dziecko nie zostaje przyjęte do przedszkola

Wymagania dotyczące małych przedszkoli

Punkt przedszkolny czy zespół przedszkolny powinny być umieszczone w miejscu znajdującym się jak najbliżej miejsca zamieszkania dziecka.

REKLAMA

Placówki powinny być zaopatrzone w pomoce dydaktyczne. Punkty, w których dzieci przebywają dłużej niż 5 godzin dziennie muszą posiadać miejsca do leżakowania. Ponadto pościel i leżaki maja być oznakowane w sposób umożliwiający identyfikację dziecka. W pomieszczeniach przeznaczonych do pobytu dzieci temperatura wynosi co najmniej 20 °C. Wysokość tych pomieszczeń to minimum 2.5 metra. Budynek, w którym mieści się placówka powinien spełniać wymogi określone w przepisach techniczno-budowlanych oraz przepisach o ochronie przeciwpożarowej.

Szczegółowe zasady tworzenia punktów i zespołów przedszkolnych określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2010 r.
w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty;

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2010 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania.

Zobacz również serwis: Edukacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

REKLAMA

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Nawet 10 000 zł dla Kół Gospodyń Wiejskich w 2024 roku. Kwota ma być przeznaczona na działania ekologiczne

Nawet 10.000,- zł dofinansowania na działania w zakresie edukacji ekologicznej oraz promocji postaw proekologicznych w środowisku lokalnym może otrzymać jedno Koło Gospodyń Wiejskich od Fundacji Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Pomaganie krzepi”. Wnioski w programie grantowym „Eko-gospodyni” można składać do 31 lipca 2024 r.

Szkolenie wojskowe w wakacje. MON daje 6 tys. zł za miesiąc, do wyboru trzy terminy

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) zaprasza na szkolenia wojskowe pod hasłem "Wakacje z wojskiem". Za miesiąc szkolenia wojsko proponuje 6 tys. zł. Chętnie mają do wyboru trzy terminy szkoleń. Projekt wakacyjnej służby wojskowej skierowany jest przede wszystkim do osób pełnoletnich w wieku 18-35 lat.

REKLAMA