| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Jak wygląda opieka nad dzieckiem w punkcie przedszkolnym

Jak wygląda opieka nad dzieckiem w punkcie przedszkolnym

Poza przedszkolem maluchy mogą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez punkty i zespoły przedszkolne. Podobnie jak w przedszkolach wychowanie prowadzą w nich nauczyciele o odpowiednich kwalifikacjach, którzy realizują podstawę programową.

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty wychowanie dziecka może być prowadzone w następujących formach:

  • przedszkola;
  • oddziały przedszkolne;
  • punkty przedszkolne;
  • zespoły przedszkolne.

Ile czasu dziecko przebywa w małym przedszkolu

Zajęcia w punktach i zespołach przedszkolnych prowadzone są dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Maluchy uczestniczą w nich w grupach liczących od 3 do 25 dzieci.

Podstawową różnicą między punktem a zespołem przedszkolnym jest częstotliwość prowadzonych zajęć. W punkcie zajęcia odbywają się przez cały rok szkolny, w zespołach w niektóre dni tygodnia. W obydwu formach uwzględnia się przerwy w odbywaniu zajęć podczas roku szkolnego.

Zarówno w punkcie, jak i w zespole przedszkolnym dziecko powinno przebywać nie krócej niż 3 godziny dziennie. Tygodniowy wymiar opieki nad dzieckiem uzależniony jest od liczby dzieci i wynosi:

  • w grupie liczącej od 3 do 15 dzieci - 12 godzin;
  • w grupie liczącej od 16 do 19 dzieci - 16 godzin;
  • w grupie liczącej od 20 do 25 dzieci - 20 godzin.

Zgodnie z projektowanymi zmianami od 2011 r. ma wzrosnąć tygodniowy wymiar opieki nad dzieckiem. W grupie od 3 do 12 dzieci będzie wynosił 12 godz., w grupie od 13 do 16 dzieci - 15 godzin., a w grupie od 17 do 20 dzieci - 20 godzin zajęć tygodniowo. Gdy na zajęcia uczęszcza 25 dzieci, placówki będą musiały zapewnić im opiekę przez 25 godzin w tygodniu.

Nauczyciel prowadzący zajęcia w punkcie lub zespole realizuje program wychowania przedszkolnego. W zajęciach mogą też uczestniczyć rodzice.

Nauczyciele zatrudnieni w innych formach wychowania przedszkolnego muszą posiadać kwalifikacje wymagane dla nauczycieli przedszkoli.

Zobacz również: Gdy dziecko nie zostaje przyjęte do przedszkola

Wymagania dotyczące małych przedszkoli

Punkt przedszkolny czy zespół przedszkolny powinny być umieszczone w miejscu znajdującym się jak najbliżej miejsca zamieszkania dziecka.

Placówki powinny być zaopatrzone w pomoce dydaktyczne. Punkty, w których dzieci przebywają dłużej niż 5 godzin dziennie muszą posiadać miejsca do leżakowania. Ponadto pościel i leżaki maja być oznakowane w sposób umożliwiający identyfikację dziecka. W pomieszczeniach przeznaczonych do pobytu dzieci temperatura wynosi co najmniej 20 °C. Wysokość tych pomieszczeń to minimum 2.5 metra. Budynek, w którym mieści się placówka powinien spełniać wymogi określone w przepisach techniczno-budowlanych oraz przepisach o ochronie przeciwpożarowej.

Szczegółowe zasady tworzenia punktów i zespołów przedszkolnych określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2010 r.
w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty;

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2010 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania.

Zobacz również serwis: Edukacja

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »