reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Jak wygląda opieka nad dzieckiem w punkcie przedszkolnym

Jak wygląda opieka nad dzieckiem w punkcie przedszkolnym

Poza przedszkolem maluchy mogą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez punkty i zespoły przedszkolne. Podobnie jak w przedszkolach wychowanie prowadzą w nich nauczyciele o odpowiednich kwalifikacjach, którzy realizują podstawę programową.

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty wychowanie dziecka może być prowadzone w następujących formach:

  • przedszkola;
  • oddziały przedszkolne;
  • punkty przedszkolne;
  • zespoły przedszkolne.

Ile czasu dziecko przebywa w małym przedszkolu

Zajęcia w punktach i zespołach przedszkolnych prowadzone są dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Maluchy uczestniczą w nich w grupach liczących od 3 do 25 dzieci.

Podstawową różnicą między punktem a zespołem przedszkolnym jest częstotliwość prowadzonych zajęć. W punkcie zajęcia odbywają się przez cały rok szkolny, w zespołach w niektóre dni tygodnia. W obydwu formach uwzględnia się przerwy w odbywaniu zajęć podczas roku szkolnego.

Zarówno w punkcie, jak i w zespole przedszkolnym dziecko powinno przebywać nie krócej niż 3 godziny dziennie. Tygodniowy wymiar opieki nad dzieckiem uzależniony jest od liczby dzieci i wynosi:

  • w grupie liczącej od 3 do 15 dzieci - 12 godzin;
  • w grupie liczącej od 16 do 19 dzieci - 16 godzin;
  • w grupie liczącej od 20 do 25 dzieci - 20 godzin.

Zgodnie z projektowanymi zmianami od 2011 r. ma wzrosnąć tygodniowy wymiar opieki nad dzieckiem. W grupie od 3 do 12 dzieci będzie wynosił 12 godz., w grupie od 13 do 16 dzieci - 15 godzin., a w grupie od 17 do 20 dzieci - 20 godzin zajęć tygodniowo. Gdy na zajęcia uczęszcza 25 dzieci, placówki będą musiały zapewnić im opiekę przez 25 godzin w tygodniu.

Nauczyciel prowadzący zajęcia w punkcie lub zespole realizuje program wychowania przedszkolnego. W zajęciach mogą też uczestniczyć rodzice.

Nauczyciele zatrudnieni w innych formach wychowania przedszkolnego muszą posiadać kwalifikacje wymagane dla nauczycieli przedszkoli.

Zobacz również: Gdy dziecko nie zostaje przyjęte do przedszkola

Wymagania dotyczące małych przedszkoli

Punkt przedszkolny czy zespół przedszkolny powinny być umieszczone w miejscu znajdującym się jak najbliżej miejsca zamieszkania dziecka.

Placówki powinny być zaopatrzone w pomoce dydaktyczne. Punkty, w których dzieci przebywają dłużej niż 5 godzin dziennie muszą posiadać miejsca do leżakowania. Ponadto pościel i leżaki maja być oznakowane w sposób umożliwiający identyfikację dziecka. W pomieszczeniach przeznaczonych do pobytu dzieci temperatura wynosi co najmniej 20 °C. Wysokość tych pomieszczeń to minimum 2.5 metra. Budynek, w którym mieści się placówka powinien spełniać wymogi określone w przepisach techniczno-budowlanych oraz przepisach o ochronie przeciwpożarowej.

Szczegółowe zasady tworzenia punktów i zespołów przedszkolnych określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2010 r.
w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty;

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2010 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania.

Zobacz również serwis: Edukacja

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podstawową różnicą między punktem a zespołem przedszkolnym jest częstotliwość prowadzonych zajęć.
Podstawową różnicą między punktem a zespołem przedszkolnym jest częstotliwość prowadzonych zajęć.

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Badowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama