| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Jak zapisać dziecko do szkoły po powrocie z zagranicy

Jak zapisać dziecko do szkoły po powrocie z zagranicy

Dziecko, które uczyło się w szkole zagranicznej może kontynuować naukę w Polsce. Przy zapisywaniu ucznia do szkoły trzeba pamiętać o przedstawieniu świadectw ze szkoły zagranicznej.

Dokumenty te są niezbędne przy zapisywaniu dziecka do szkoły. Kurator oświaty dokonuje ich nostryfikacji tj. uznania zagranicznego świadectwa za równoprawne z jego odpowiednikiem polskim.

Do nostryfikacji świadectwa może być potrzebna legalizacja polskiego konsula. W państwach, które są stronami konwencji haskiej z 1961 r. o zniesieniu wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, legalizacja dokumentów odbywa się poprzez apostille. W przypadku niektórych państw ani legalizacja ani apostille nie są wymagane (wynika to z umów międzynarodowych). Warto zatem ten fakt sprawdzić przed powrotem do Polski.

Za równorzędne świadectwu ukończenia szkoły podstawowej uznaje się świadectwo uzyskane za granicą, jeżeli przewidziany planem nauczania okres nauki w szkołach za granicą niezbędny do uzyskania tego świadectwa wynosi łącznie co najmniej 6 lat i na pierwszy rok nauki przyjmuje się kandydatów nie wcześniej niż w 6. roku życia.

Dodatkowe lekcje dla dzieci

Dzieci, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, mają prawo do dodatkowych bezpłatnych zajęć z języka polskiego. Zajęcia organizuje organ prowadzący szkołę. Najczęściej jest nim gmina. Lekcje prowadzone są indywidualnie lub w grupach. Tygodniowo odbywają się przynajmniej dwie lekcje. Zajęcia trwają do 12 miesięcy.

Jeżeli nauczyciel prowadzący lekcje stwierdzi konieczność uzupełnienia różnic programowych przez dziecko, będzie ono uczestniczyło w dodatkowych zajęciach wyrównawczych z tego przedmiotu. Jest to jedna godzina lekcyjna tygodniowo przez okres 12 miesięcy.

Łączny wymiar godzin dodatkowych zajęć nie może być wyższy niż 5 godzin lekcyjnych tygodniowo w odniesieniu do jednego ucznia.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty;

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 kwietnia 2006 r. w sprawie nostryfikacji świadectw szkolnych i świadectw maturalnych uzyskanych za granicą;

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 kwietnia 2010 r. w sprawie przyjmowania osób niebędących obywatelami polskimi do publicznych przedszkoli, szkół, zakładów kształcenia nauczycieli i placówek oraz organizacji dodatkowej nauki języka polskiego, dodatkowych zajęć wyrównawczych oraz nauki języka i kultury kraju pochodzenia.

Zobacz również: Wypadek w szkole

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby zapisać dziecko do szkoły po powrocie z zagranicy trzeba przedstawić zagraniczne świadectwo.
Aby zapisać dziecko do szkoły po powrocie z zagranicy trzeba przedstawić zagraniczne świadectwo.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »