REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kara porządkowa, Kara

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kara 30 lat pozbawienia wolności w Polsce? Nadchodzą zmiany w Kodeksie karnym

W Ministerstwie Sprawiedliwości toczą się pracę nad projektem ustawy nowelizującej Kodeks karny (dalej: k.k.). Nowe przepisy zakładają m.in. rezygnację z punktowo wymierzanej kary 25 pozbawienia wolności i wprowadzenie nowej, górnej granicy kary pozbawienia wolności w wysokości 30 lat.

Wysokość kary porządkowej nakładanej przez organ podatkowy w 2018 r.

Wysokość kary porządkowej w roku 2018 wynosić może maksymalnie 2800 zł. Kara nakładana jest przez organ podatkowy na stronę, pełnomocnika strony, świadka lub biegłego, którzy mimo prawidłowego wezwania organu m.in. bezzasadnie odmówili złożenia wyjaśnień, wydania opinii czy też okazania ksiąg podatkowych i dowodów księgowych.

Brak przedawnienia dla najcięższych zbrodni popełnionych na tle seksualnym

W Ministerstwie Sprawiedliwości rozważa się likwidację karalności najcięższych zbrodni popełnionych na tle seksualnym. Z odpowiedzi na interpelację nr. 13370 dowiadujemy się, że resort planuje także wprowadzić do Kodeksu Karnego (dalej: k.k.) nowy kwalifikowany typ przestępstwa zgwałcenia.

Odpowiedzialność za nierzetelne prowadzenie dokumentacji firmy

Nierzetelne prowadzenie dokumentacji działalności gospodarczej może prowadzić do bardzo dotkliwych sankcji, w tym nawet kary pozbawienia wolności. Jakie są znamiona przestępstwa wskazanego w art. 303 Kodeksu karnego dotyczącego tej kwestii?

REKLAMA

Ucieczka z miejsca wypadku w 2018 r.

Ucieczka z miejsca wypadku nie jest samodzielnym przestępstwem ale stanowi podstawę do nadzwyczajnego zaostrzenia kary. Konsekwencją ucieczki z miejsca wypadku może być nie tylko utrata prawa jazdy ale także długoletnie więzienie. Należy jednak zaznaczyć, że nie każde oddalenie się z miejsca wypadku jest ucieczką.

Surowsze kary dla kierowców - zmiany 2017/2018 r.

Od 1 czerwca 2017 r. obowiązuje ustawa o zmianie ustawy – kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona surowsze kary dla kierowców, którzy popełnili najgroźniejsze przestępstwa drogowe. Ustawodawca wprowadza także nowe przestępstwo -ucieczkę przed pościgiem policyjnym.

Płatność za mandat kartą płatniczą

Według założeń projektu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji za mandat drogowy już niedługo zapłacimy kartą płatniczą. Policjanci zostaną wyposażeni w terminale płatnicze co pozwoli na zapłatę mandatu od ręki.

Kara ograniczenia wolności - praca na cele społeczne

Kara ograniczenia wolności może przybrać dwojaką postać – może polegać na wykonywaniu przez skazanego nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne lub potrąceniu od 10 % do 25 % wynagrodzenia na wybrany przez sąd cel społeczny.

REKLAMA

Czy karanie sprawców kradzieży będzie skuteczniejsze?

Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, która pozwoli skutecznie walczyć z plagą „drobnych” kradzieży, przywłaszczeń, paserstwa bądź zniszczenia cudzej rzeczy. Jakie rozwiązania zawiera?

40 euro kary za opóźnienie w zapłacie faktury

Za opóźnienie w płatności faktury choćby o 1 dzień możemy otrzymać 40 euro kary. Kara ta jest naliczana niezależnie od odsetek za zwłokę.

Kary pieniężne w nowym Kodeksie postępowania administracyjnego

W Kodeksie postępowania administracyjnego rozbudowano przepisy dotyczące kar pieniężnych. Co się zmieniło? Co musi wziąć pod uwagę organ administracji publicznej nakładając karę?

Nowelizacja Prawa pocztowego podpisana

Poczta Polska skorzysta z programu pomocowego. Większość przepisów nowego Prawa pocztowego wchodzi w życie 14 dni od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wyjątek stanowią przepisy dotyczące konsultacji społecznych oraz nakładanie kar. Te przepisy wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2019 r.

Od 1 czerwca 2017 r. surowsze kary dla piratów drogowych

1 czerwca weszła w życie ustawa zaostrzająca kary za przestępstwa w ruchu drogowym oraz wydłużająca okres przedawnienia karalności wykroczeń. Jakie kary czekają nieodpowiedzialnych kierowców?

Kara porządkowa a rozwiązanie umowy o pracę

Czy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę na podstawie tej samej przyczyny, za którą została na pracownika nałożona kara porządkowa?

Kary za nieszczepienie dzieci

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce poddanie się szczepieniom ochronnym jest obowiązkowe. Należy pamiętać, że zakład opieki zdrowotnej w przypadku gdy rodzic odmówi szczepienia ma obowiązek powiadomić Państwową Inspekcję Sanitarną.

Warunki dozoru elektronicznego

Dozór elektroniczny jest stosunkowo nową formą wykonywania kary pozbawienia wolności w Polsce. Służy on kontrolowaniu przy pomocy urządzeń elektronicznych zachowań skazanego, w szczególności wykonywania nałożonych przez sąd obowiązków.

Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym w 2017 r.

Ustawa zaostrzająca kary za przestępstwa w ruchu drogowym została przyjęta przez Senat. Nowelizacja przewiduje wyższe kary za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości, ucieczkę przed pościgiem policji, prowadzenie pojazdu mimo zakazu bądź po cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.

Nowe prawo alimentacyjne w 2017 r.

Nowe prawo alimentacyjne precyzuje sytuację, w której dłużnik alimentacyjny może być ukarany na podstawie kodeksu karnego. Do tej pory, odpowiedzialności karnej podlegał dłużnik uporczywie uchylający się od wykonania ciążącego na nim obowiązku, zaś po nowelizacji ukarana zostanie każda osoba, której zaległości alimentacyjne wyniosą równowartość, co najmniej trzech świadczeń okresowych.

Zatrudnianie więźniów wzrasta

Program Praca dla więźniów prowadzony jest od kwietnia 2016 r. Po roku okazuje się, że zatrudnienie więźniów wzrosło o 32 proc.

Wyższe sankcje za przemoc wobec dzieci

Dzięki zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego za przemoc wobec dzieci będą grozić wyższe kary. Porzucenie dziecka także będzie karane.

Ochrona małoletnich pokrzywdzonych - zmiany w Kodeksie karnym

Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie karnym zaostrzające odpowiedzialność sprawców przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, rodzinie i opiece. Mają one zapewnić skuteczniejszą ochronę małoletnich ofiar przestępstw.

Nieletniość jako okoliczność wyłączająca winę

Nieletniość stanowi jedną z okoliczności wyłączających winę. Sprawca w trakcie popełnienia czynu zabronionego powinien być na tyle dojrzały by móc rozpoznać społeczne znaczenie swojego czynu. Polskie prawo przyjęło, że ukończenie 17 roku życia stanowi moment osiągnięcia dojrzałości, która pozwoli na odpowiadanie za popełnienie czynu zabronionego.

Zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową

Art. 182a kodeksu karnego wykonawczego został dodany przez ustawę z 20 marca 2015 roku i obowiązuje od 15 maja 2015 roku. Umożliwia on zamianę orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Odpowiedzialność pracownika administracji publicznej za zwłokę

Organy administracji publicznej mają obowiązek by niezwłocznie załatwiać wszelkie sprawy. Pracownik takiego organu może ponosić odpowiedzialność za nieuzasadnioną zwłokę lub zaniedbania z jego strony. Reguluje to art.38 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: KPA) oraz inne ustawy do, których się odwołuje.

KAS nałoży karę za nieudzielenie informacji

Z dniem 1 marca 2017 r. rozpoczęła się prawdziwa rewolucja w administracji skarbowej. Ściąganiem podatków i bezpieczeństwem finansów zajmie się Krajowa Administracja Skarbowa. Zarówno podatników, jak i płatników czeka w związku z tym wiele nowych obowiązków. Nowe przepisy przewidują też możliwość nałożenia kar porządkowych na te podmioty, które nie będą wywiązywać się ze swoich zobowiązań.

Zwolnienie dyscyplinarne i kara porządkowa za to samo przewinienie

Uprzednie ukaranie pracownika karą porządkową nie wyłącza możliwości rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych na podstawie tego samego zdarzenia.

Kara za posiadanie narkotyków

Posiadanie narkotyków, bez względu na ich rodzaj, jest w Polsce nielegalne i zagrożone karą pozbawienia wolności. Po nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w 2011 r. możliwe jest jednak, w niektórych przypadkach, odstąpienie od ścigania za posiadanie nieznacznej ilości narkotyków na własny użytek.

Wysokie kary za wyłudzenia VAT

Za wyłudzenie VAT będzie grozić kara nawet 25 lat więzienia. Zmienią się przepisy Kodeksu karnego, ustawy o policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej oraz kontroli skarbowej.

Surowe kary za oszustwa na szkodę budżetu UE - dyrektywa PIF

Dyrektywa PIF ma wprowadzić wspólną definicję przestępstw na szkodę interesów UE. Do przestępstw takich należą chociażby pranie brudnych pieniędzy, sprzeniewierzenie funduszy oraz transgraniczne oszustwa związane z VAT.

Surowsza kara za znęcanie się nad zwierzętami

Za znęcanie się nad zwierzętami ma grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Projekt, który przewiduje surowszą karę właśnie trafił do konsultacji.

Konfiskata rozszerzona - szykują się poważne zmiany

Prawo unijne nakłada na Polskę obowiązek wdrożenia przepisów dotyczących konfiskaty rozszerzonej. Projekt ustawy o konfiskacie rozszerzonej ma pozwolić m.in. na pozbawianie przestępców majątków pochodzących z przestępstwa. Przepisy mają podnieść skuteczność walki z przestępczością zorganizowaną.

Kiedy fiskus bezprawnie nalicza odsetki?

Urzędy często poza sankcyjną stawką podatku naliczają dodatkowo odsetki za zwłokę z tytułu nieuregulowania w terminie podatku. Na szczęście sądy orzekające stają po stronie podatnika.

Jak prawidłowo nałożyć karę na pracownika?

Kodeks pracy wymienia kary porządkowe jakimi pracodawca może zdyscyplinować pracownika. W przypadku zastosowania innych niż uregulowane przepisami, pracodawca może zostać ukarany karą grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł. Jak zatem prawidłowo nałożyć karę porządkową?

Przestępstwo wyłudzenia VAT w kodeksie karnym

Przestępstwo wyłudzenia VAT trafi do kodeksu karnego i będzie surowo karane. Nowelizacja ma za zadanie walczyć z oszustwami podatkowymi.

Kara za niepodpisywanie listy obecności

Pracodawca może zastosować karę pieniężną wyłącznie w określonych sytuacjach. Czy za niepodpisywanie listy obecności można zastosować karę pieniężną albo rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę?

Maksymalna wysokość kary porządkowej w 2017 roku

Minister finansów obwieszczeniem z 12 sierpnia 2016 r. w sprawie wysokości kwoty wymienionej w art. 262 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa (M. P. z 2016 r., poz. 796 ) ustalił, że maksymalna wysokość kary porządkowej w roku 2017 wynosi 2.800 zł, czyli tyle samo co w 2016 roku.

Kara porządkowa a wypowiedzenie umowy o pracę

W świetle art. 108 Kodeksu pracy katalog kar i przyczyn uzasadniających ich udzielenie jest zamknięty. Czy można nałożyć karę porządkową a następnie z tego samego powodu wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę?

Trybunał UE: dozór elektroniczny niezaliczany na poczet kary więzienia

Areszt domowy w wymiarze 10 godzin na dobę i dozór za pomocą bransoletki elektronicznej nie mogą być zaliczone na poczet nałożonej przez sąd kary pozbawienia wolności – wynika z wydanego w czwartek wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

Piraci drogowi surowiej karani

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zaostrzenie kar za przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym.

W 2017 r. wysokie kary za naruszenie decyzji środowiskowej

1 stycznia 2017 r. wejdzie w życie część zmian w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Jak wysokie kary przewidują nowe przepisy?

Nałożenie kary porządkowej podczas choroby pracownika

Pracodawca może dyscyplinować pracowników nakładając na nich kary porządkowe. Co w przypadku, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby a pracodawca chce w tym czasie ukarać go karą porządkową?

Karę za brak OC można umorzyć lub rozłożyć na raty

Nieopłacenie plisy OC jest zagrożone wysoką karą finansową. Jest ona na tyle duża, że wiele osób zastanawia się czy można ja rozłożyć na raty. Czy istnieje taka możliwość?

Upomnienie za brak opłaty reklamowej

Jedną z najważniejszych kwestii związanych z opłatą reklamową jest wskazanie sposobów jej poboru i terminów płatności. Bez względu jednak, jakiego wyboru dokona gmina, wątpliwości mogą wiązać się z obowiązkiem wystawiania upomnienia.

Kara za brak OC w 2016 r.

Jaka kara za brak OC w 2016 r. grozi właścicielowi pojazdu mechanicznego? Na pewno większa niż groziła w roku 2015! Jak ustalane są wysokości kar za brak OC?

KIA naruszyła prawa konkurencji - wyrok Sądu Najwyższego

Wyrok Sądu Najwyższego jasno mówi o złamaniu przez koncern KIA Motors prawa w zakresie stosowania w umowach gwarancyjnych zapisów niezgodnych z prawem. Koncern ma zatem zapłacić aż 5 milionów koron szwedzkich kary za nielegalne praktyki.

Niewpłacenie w terminie należnego podatku – art. 77 § 1–5 k.k.s.

Płatnik lub inkasent, który pobranego podatku nie wpłaca w terminie na rzecz właściwego organu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.

Wypadek podczas nielegalnych wyścigów - jaki wyrok?

Jaka grozi kara za wypadek, w którym jest ofiara śmiertelna, a który zdarzył się podczas nielegalnych wyścigów?

Poddanie się karze w sprawach o zbrodnie jako samoistna przesłanka do nadzwyczajnego złagodzenia kary

Dotychczas obowiązujące uregulowania, przewidujące poddanie się karze w trybie art. 335 k.p.k. a więc jeszcze w postępowaniu przygotowawczym bądź w trybie art. 387 k.p.k. czyli w postępowaniu przed sądem, dotyczył jedynie przestępstw, stanowiących występek, a więc czynów, za które ustawa przewiduje karę grzywny powyżej 30 stawek dziennych, karę ograniczenia wolności albo karę pozbawienia wolności przekraczającej miesiąc, ale której dolna granica zagrożenia karnego jest krótsza od lat 3.

Kara porządkowa 2016 - wysokość i zmiana przepisów

Obwieszczeniem Ministra Finansów z dnia 13 sierpnia 2015 r. w sprawie wysokości kwoty wymienionej w art. 262 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa (M. P. z 2015 r., poz. 723) ogłoszono wysokość kary porządkowej w roku 2016 - 2.800 zł. Wysokość tej kary nie zmieni się wiec w przyszłym roku w porównaniu do 2015 roku. Zmienią się też od 1 stycznia 2016 r. niektóre przepisy Ordynacji podatkowej dotyczące kar porządkowych.

Nieskuteczne kary za reklamy

Nowy tryb wymierzania kar administracyjnych za niezgodne z prawem umieszczanie tablic urządzeń reklamowych okaże się w praktyce najprawdopodobniej nieskuteczny. Zamiast więc pomóc w uporządkowaniu przestrzeni i zasileniu gminnych budżetów, narazi samorządy na prowadzenie długotrwałych i nieskutecznych postępowań administracyjnych, a w konsekwencji również egzekucyjnych.

REKLAMA