REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak przedawnienia dla najcięższych zbrodni popełnionych na tle seksualnym

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Brak przedawnienia dla najcięższych zbrodni popełnionych na tle seksualnym./ fot. Fotolia
Brak przedawnienia dla najcięższych zbrodni popełnionych na tle seksualnym./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W Ministerstwie Sprawiedliwości rozważa się likwidację karalności najcięższych zbrodni popełnionych na tle seksualnym. Z odpowiedzi na interpelację nr. 13370 dowiadujemy się, że resort planuje także wprowadzić do Kodeksu Karnego (dalej: k.k.) nowy kwalifikowany typ przestępstwa zgwałcenia.

Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł zapowiada rewolucyjne zmiany w przepisach prawa karnego. O tym co planuje Ministerstwo Sprawiedliwości dowiadujemy się z odpowiedzi wiceministra na interpelację (nr. 13370) Pani Poseł Moniki Wielichowskiej. Zmiany mają dotknąć:

REKLAMA

 • wysokości sankcji karnych i konstrukcji poszczególnych typów zabronionych;
 • instytucji wymiaru kary określonych w części ogólnej k.k.i przedawnienia;
 • ogólnych dyrektyw wymiaru kary.

Prace nad nowelizacją k.k. są na bardzo wczesnym etapie jednak warto już teraz zapoznać się z planami rządzących.

Przestępcą na zawsze

REKLAMA

Najgłośniej komentowaną, planowaną zmianą, jest likwidacja karalności najcięższych przestępstw popełnionych na tle seksualnym. Jest to powiązane z innym pomysłem Ministerstwa, który zakłada wprowadzenie kwalifikowanego typu przestępstwa zgwałcenia. Okolicznością wpływającą na zaostrzenie odpowiedzialności karnej ma być następstwo w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci ofiary. To właśnie wobec sprawców takich przestępstw nie będzie stosować się instytucji przedawnienia.

Należy zaznaczyć, że pomysł wyłączenia przedawnienia dotyczy tylko najcięższych przestępstw na tle seksualnym, które mogą być zagrożone karą dożywotniego pozbawienia wolności, a nie wszystkich przestępstw zagrożonych karą pozbawienia wolności. Rozróżnienie jest istotne ponieważ wyłączenie przedawnienia wobec wszystkich przestępstw zagrożonych dożywociem oznaczałoby, że np. domniemany sprawca zabójstwa, mógłby być pociągnięty do odpowiedzialności w każdej chwili i postępowanie karne wobec niego mogłoby być wszczęte w każdym czasie.

Co to oznacza dla sprawców przestępstw niepodlegających przedawnieniu? Oznacza to, że będą oni mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej za popełniony czyn zabroniony w każdym czasie, nawet po upływie np. 50 lat od popełnienia przestępstwa, a więc postępowanie karne będzie mogło być prowadzone wobec nich w dowolnym czasie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak jest teraz

REKLAMA

Obecnie przestępstwo zgwałcenia, w typie podstawowym zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. W przypadku gwałtu zbiorowego, gwałtu na małoletnim poniżej 15 lat lub gwałtu wobec wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata lub siostry, sprawca podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata. Jeżeli sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem, grozi mu kara pozbawienia wolności nie krótsza niż 5 lat.

W chwili obecnej przepisy prawa karnego wskazują tylko na kilka typów przestępstw, których popełnienie nie przedawnia się. Zgodnie z art. 105 k.k. instytucji przedawnienia nie stosuje się do zbrodni przeciwko pokojowi, ludzkości, i przestępstw wojennych.

Przedawnienia nie stosuje się w przypadku zbrodni ludobójstwa.

Przedawnieniu nie podlegają także przestępstwa:

 • zabójstwa;
 • ciężkiego uszkodzenia ciała;
 • ciężkiego uszczerbku na zdrowiu;
 • pozbawienia wolności łączonego ze szczególnym udręczeniem;

- popełnione umyślnie przez funkcjonariusza publicznego w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks Karny (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1137 z późn. zm.)

Odpowiedź na interpelację nr 13370 w sprawie konieczności przeprowadzenia zmian legislacyjnych w części szczególnej Kodeksu karnego, mających na celu zaostrzenie odpowiedzialności za przestępstwa popełnione na tle seksualnym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmienią się zasady przyznawania żołnierzom zawodowym dodatku za długoletnią służbę wojskową. Dodatek nie będzie już się zwiększał co 3 lata służby – jest projekt rozporządzenia

  Żołnierzowi zawodowemu przysługuje prawo do dodatku za długoletnią służbę wojskową. Obecnie dodatek ten jest zwiększany co 3 lata służby o 3% należnego mu uposażenia zasadniczego. Ta zasada zostanie zmieniona przez nowelizację przepisów o dodatkach do uposażenia żołnierzy.

  Zasiłek rodzinny 2024 – czy będzie waloryzacja?

  Czy w 2024 roku będzie waloryzacja zasiłku rodzinnego? Czy będzie podwyżka dodatków do zasiłku rodzinnego? Czy kryterium dochodowe, które obecnie nie pozwala na uzyskanie zasiłku osobom zarabiającym najniższą krajową, zostanie zmienione?

  Nie tylko podwyżki wynagrodzenia. Nauczyciele otrzymają też nowe legitymacje służbowe – projekt rozporządzenia

  Nauczyciele otrzymają nowe legitymacje służbowe. Obecne legitymacje nie spełniają wymagań odnośnie do minimalnych zabezpieczeń.

  Czy komornik może zająć zwrot podatku małżonków ze wspólnego rozliczenia? Sprawdź, jak zmieniły się przepisy.

  Decyzja o wspólnym rozliczeniu małżonków na gruncie podatku dochodowego jest zazwyczaj podyktowana chęcią osiągnięcia korzyści podatkowej – uniknięcia wejścia w wyższy próg podatkowy, czy pełniejszego skorzystania z ulg. Jednak może mieć też mniej przyjemne konsekwencje związane z zajęciem komorniczym.

  REKLAMA

  Dodatki do zasiłku rodzinnego 2024 – kwoty, ustawa

  Jakie dodatki do zasiłku rodzinnego wymienia ustawa? Czy jest dodatek na dziecko niepełnosprawne i dla rodziny wielodzietnej? Najwyższy dodatek do zasiłku rodzinnego wynosi 1000 zł i jest jednorazowy. Jakie są kwoty wszystkich 7 dodatków do zasiłku w 2024 roku?

  Zasiłek i dodatek dla samotnej matki 2024

  Samotna matka w 2024 roku może wnioskować o zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jakie jest kryterium dochodowe? Jak złożyć wniosek o jakie dokumenty załączyć? Czy alimenty mają wpływ na przyznanie dodatku?

  Komunikat: Autostrada A2 nie będzie blokowana miesiąc. Strajk ostrzegawczy od 25 do 26 lutego. I Warszawa 27 lutego. Rolnicy blokują od strony Niemiec

  Trzy godziny rozmów rolników z przedstawicielami przedsiębiorstw zaowocowały nowymi ustaleniami w sprawie planowanego protestu rolników na odcinku autostrady A2 w Świecku. 

  Taki sam wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce? MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  REKLAMA

  W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

  Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  REKLAMA