REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona małoletnich pokrzywdzonych - zmiany w Kodeksie karnym

Marta Zdanowska
Ochrona małoletnich pokrzywdzonych - zmiany w Kodeksie karnym /fot. Fotolia
Ochrona małoletnich pokrzywdzonych - zmiany w Kodeksie karnym /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie karnym zaostrzające odpowiedzialność sprawców przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, rodzinie i opiece. Mają one zapewnić skuteczniejszą ochronę małoletnich ofiar przestępstw.

23 marca Sejm przyjął ważne zmiany w Kodeksie karnym – m.in. zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym oraz zmiany mające na celu skuteczniejsze egzekwowanie alimentów. Tego dnia przegłosowano także projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich przygotowany przez Rzecznika Praw Dziecka a wniesiony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

REKLAMA

Zmiany mają na celu skuteczniejszą ochronę małoletnich przed przemocą – w szczególności najmłodszych i najsłabszych, a więc dzieci w wieku poniżej 15 lat oraz osób nieporadnych ze względu na swój stan fizyczny bądź psychiczny.

Uzupełnienie dyrektyw wymiaru kary

Od tej pory przy wymierzaniu kary sąd, oprócz dotychczasowych przesłanek, wymienionych w artykule 53 § 2 Kodeksu karnego (k.k.), takich jak np. zachowanie i motywacja sprawcy, czy rodzaj i stopień ciążących na sprawcy obowiązków, musi także uwzględnić okoliczność popełnienia przestępstwa na szkodę osoby nieporadnej ze względu na wiek lub stan zdrowia. Oznacza to, że jeżeli przestępstwo zostało popełnione na szkodę małoletniego sąd powinien wymierzyć karę surowszą niż za analogiczne przestępstwo popełnione wobec osoby dorosłej.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Zaostrzenie odpowiedzialności karnej za przestępstwa popełnione na szkodę małoletnich

Nowelizacja przewiduje zaostrzenie sankcji za popełnienie niektórych przestępstw oraz wprowadzenie typów kwalifikowanych przestępstw (zagrożonych wyższą karą) ze względu na małoletniego pokrzywdzonego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Od wejścia w życie tej ustawy za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu sprawca będzie podlegał karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (wcześniej od roku do 10 lat). Jeśli w następstwie czynu pokrzywdzony umrze – sprawca będzie podlegał karze pozbawienia wolności od lat 5, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności (wcześniej od 2 lat do 12 lat pozbawienia wolności).

Do art. 189 k.k. dodano typ kwalifikowany. Za bezprawne pozbawienie wolności osoby nieporadnej ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny grozi kara pozbawienia wolności od lat 2 do 12 (za pozbawienie wolności innych osób, a więc typ podstawowy - od 3 miesięcy do lat 5).

Wprowadzono także surowszą odpowiedzialność karną za:

  • znęcanie się nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny – grozi za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5;
  • porzucenie małoletniego poniżej 15 roku życia lub osoby nieporadnej przez tego, na kim ciąży obowiązek opieki – pozbawienie wolności od 3 miesięcy do lat 5;
  • uprowadzenie małoletniego lub osoby nieporadnej – pozbawienie wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Obowiązek zawiadomienia o przestępstwie na szkodę małoletniego

REKLAMA

Ustawa dokonuje rozszerzenia katalogu przestępstw, o których niezawiadomienie jest karalne, m.in. o czyny zabronione, których ofiarą jest małoletni. Każdy więc kto posiada wiedzę np. o seksualnym wykorzystywaniu małoletniego ma prawny obowiązek poinformowania o tym organów ścigania.

Opracowano na podstawie ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego. Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od podpisania jej przez Prezydenta.

Zobacz również: Sprawy rodzinne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA