reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Płatność za mandat kartą płatniczą

Płatność za mandat kartą płatniczą

Według założeń projektu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji za mandat drogowy już niedługo zapłacimy kartą płatniczą. Policjanci zostaną wyposażeni w terminale płatnicze co pozwoli na zapłatę mandatu od ręki.

Sejm na posiedzeniu w dniach 5 i 7 lipca uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Obecnie trwają prace Senatu nad proponowanymi zmianami. Jak podnosi MSWiA, wprowadzenie możliwość zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej lub innych instrumentów płatniczych zwiększy ściągalność mandatów.

Płatność na miejscu

Kwestie związane z nakładaniem i poborem mandatów reguluje Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (dalej: k.p.o.w.). Zmiany dotyczą głównie art. 98 k.p.o.w. i wprowadzają alternatywną możliwość zapłaty mandatu. Funkcjonariusze posiadający odpowiedni terminal płatniczy będą mieli obowiązek poinformować o takiej możliwości osoby ukarane mandatami.

Nie wszystkie patrole Policji będą wyposażone w terminale. Oznacza to, że gdy dany patrol nie będzie posiadał odpowiedniego terminalu mandat trzeba będzie opłacić według starych przepisów.   

Wybór rodzaju płatności będzie należał do osoby przyjmującej mandat, a kartą będą mogli zapłacić także obcokrajowcy. Należy zaznaczyć, że wszelkie koszty autoryzacji transakcji i przekazania środków na właściwy rachunek bankowy, o ile takie koszty wystąpią, poniesie ukarany.

Obok możliwość zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej, pojawia się możliwość zapłaty za pomocą innych instrumentów płatniczych. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o usługach płatniczych instrumentem płatniczym jest zindywidualizowane urządzenie lub uzgodniony przez użytkownika i dostawcę zbiór procedur, wykorzystywane przez użytkownika do złożenia zlecenia płatniczego.

Innym instrumentem płatniczym, którym można będzie zapłacić za mandat jest np. BLIK.

Dotychczasowy stan prawny

Do czasu wejścia w życie odpowiedniej ustawy obowiązują nas reguły określone w art. 98 k.p.o.w. Zgodnie z tym artykułem, obecne przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów:

  • gotówkowy;
  • kredytowany;
  • zaoczny.

Mandatem gotówkowym, czyli takim który należy opłacić bezpośrednio funkcjonariuszowi, który ją nałożył, można obciążyć cudzoziemca. Obecnie policjanci nakładając mandat na sprawców przebywających jedynie czasowo w Polsce, muszą dowozić ich do najbliższego bankomatu, jeżeli nie dysponują odpowiednią ilością gotówki (PLN).

Mandat w postaci kredytowej lub zaocznej może zostać nałożony na osoby stale zamieszkujące w Polsce. W praktyce oznacza to, że osoba stale zamieszkująca na terytorium RP jest zobowiązana do dokonania płatności na wskazany rachunek bankowy.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (j.t. Dz. U z 2016 r. poz. 1713 z późn. Zm. )

Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (j.t. Dz.U.z 2016. Poz. 1572 z późn. Zm.)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Płatność za mandat kartą płatniczą/ fot. Fotolia
Płatność za mandat kartą płatniczą/ fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama