REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ucieczka z miejsca wypadku w 2018 r.

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Konsekwencje ucieczki z miejsca wypadku./ fot. Fotolia
Konsekwencje ucieczki z miejsca wypadku./ fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ucieczka z miejsca wypadku nie jest samodzielnym przestępstwem ale stanowi podstawę do nadzwyczajnego zaostrzenia kary. Konsekwencją ucieczki z miejsca wypadku może być nie tylko utrata prawa jazdy ale także długoletnie więzienie. Należy jednak zaznaczyć, że nie każde oddalenie się z miejsca wypadku jest ucieczką.

Jak wynika z art. 44 ust. 2 pkt. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem uczestniczący w wypadku drogowym w którym są osoby ranne jest zobowiązany do pozostania na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie pogotowia lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.

REKLAMA

REKLAMA

Mówiąc o ucieczce z miejsca wypadku nie mówimy jednak tylko o poważnych wypadkach i kolizjach ale też o zwykłych parkingowych sytuacjach, gdzie kierowca zarysował czyjś samochód i oddalił się z miejsca zdarzenia. Kierowca, który uszkodził czyjś pojazd nie może opuścić miejsca zdarzenia, jeżeli nie poinformował o szkodzie poszkodowanego (np. poprzez wsunięcie karteczki z nr. telefonu za wycieraczkę).

Uciekający często nie zdają sobie sprawy z faktu, że ubezpieczyciel może domagać się zwrotu wypłaconych odszkodowań za uszkodzone auto, jeżeli sprawca ucieknie z miejsca wypadku. Pamiętać należy jednak, że nie każde oddalenie się z miejsca wypadku to ucieczka.

Oddalenie się a ucieczka

Jak już zostało wspomniane istotne jest by prawidłowo ocenić czy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia czy oddalił się od tego miejsca w uzasadnionych okolicznościach. Jak wskazuje Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 18 listopada 1998 r. (sygn. akt II CKN 40/98), ucieczka z miejsca zdarzenia to tylko taka sytuacja, w której sprawca "szybko", w celu jego niezauważenia, opuścił miejsce wypadku bez zamiaru powrotu. Nie można więc stwierdzić, że np. kierowca, który opuścił miejsce wypadku w towarzystwie świadka zdarzenia w celu powiadomienia Policji, a następnie powrócił na to miejsce, zbiegł z miejsca wypadku.

Oddalenie się z miejsca zdarzenia może być więc nie tylko ucieczką ale także próbą powiadomienia Policji czy też odnalezienia poszkodowanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadzwyczajne obostrzenie kary

Sama ucieczka z miejsca wypadku nie jest samodzielnym przestępstwem a jedynie okolicznością, która może wpłynąć na zwiększony wymiar kary. Sąd potraktuje sprawce na równi z osobą w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, w przypadku ucieczki z miejsca zdarzenia po popełnieniu następujących przestępstw:

  • spowodowanie katastrofy (art. 173 k.k.);
  • sprowadzenie niebezpieczeństwa tej katastrofy (art. 174 k.k.);
  • spowodowanie wypadku, którego następstwem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć osoby (art. 177 k.k.).

REKLAMA

Nadzwyczajne obostrzenie kary będzie polegało w tym wypadku na obligatoryjnym wymierzeniu przez sąd kary pozbawienia wolności za przypisane sprawcy przestępstwo w wymiarze od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, a w przypadku przestępstwa określonego w art. 177 § 2 w wysokości nie niższej niż 2 lata, do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Za popełnienie przestępstwa z art. 177 § 2 grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Jeżeli sprawca zbiegnie z miejsca zdarzenia po popełnieniu tego przestępstwa, podlegać będzie karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

Utrata prawa jazdy

Zbiegowi grozi także utrata prawa jazdy. Sąd orzeka, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów konkretnego rodzaju w przypadku gdy sprawca zbiegł z miejsca przestępstwa określonego w art. 173, art. 174 lub art. 177.

Obowiązkiem sądu jest także zasądzenie zakazu prowadzenia pojazdów dożywotnio, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 § 2 lub w art. 355 § 2 był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

Należy pamiętać, że ucieczka z miejsca zdarzenia, w szczególności gdy w wypadku zostali ranni ludzie, może też wiązać się z popełnieniem przestępstwa nieudzielenia pomocy z art. 162 § 1 k.k. Za nieudzielenie pomocy grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1137 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. Zm.)

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 listopada 1998 r. (sygn. akt II CKN 40/98),

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA