REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poddanie się karze w sprawach o zbrodnie jako samoistna przesłanka do nadzwyczajnego złagodzenia kary

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.
Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej
Poddanie się karze w sprawach o zbrodnie jako samoistna przesłanka do nadzwyczajnego złagodzenia kary. /fot. Fotolia
Poddanie się karze w sprawach o zbrodnie jako samoistna przesłanka do nadzwyczajnego złagodzenia kary. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dotychczas obowiązujące uregulowania, przewidujące poddanie się karze w trybie art. 335 k.p.k. a więc jeszcze w postępowaniu przygotowawczym bądź w trybie art. 387 k.p.k. czyli w postępowaniu przed sądem, dotyczył jedynie przestępstw, stanowiących występek, a więc czynów, za które ustawa przewiduje karę grzywny powyżej 30 stawek dziennych, karę ograniczenia wolności albo karę pozbawienia wolności przekraczającej miesiąc, ale której dolna granica zagrożenia karnego jest krótsza od lat 3.

REKLAMA

Nowelizacja kodeksu postępowania karnego, która weszła w życiu 1 lipca 2015 r. przewiduje w zmienionym art. 387 k.p.k. możliwość złożenia przez oskarżonego wniosku o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary nawet w przypadku, kiedy oskarżonemu zarzucany jest czyn stanowiący zbrodnię. Zbrodnią zaś jest czyn zagrożony karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 bądź karą surowszą. Warunkiem uwzględnienia takiego wniosku przez sąd, jest jego złożenie przez oskarżonego do zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej

REKLAMA

Co więcej, sąd uwzględniając przedmiotowy wniosek, może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, niezależnie od przesłanek zastosowania w/w instytucji przewidzianej w art. 60 k.k. Należy jednak pamięć, że aby starać się o nadzwyczajne złagodzenie kary, w sprawach w których chociażby jeden z czynów zarzucanych oskarżonemu stanowi zbrodnię, wniosek taki musi być złożony przed doręczeniem oskarżonemu zawiadomienia o terminie rozprawy.

Zobacz serwis: Sprawy karne

REKLAMA

Warunkiem dobrowolnego poddania karze w trybie art. 387 k.p.k. jest brak sprzeciwu prokuratora oraz pokrzywdzonego. który został należycie powiadomiony o terminie rozprawy. A zatem nieobecność pokrzywdzonego na terminie rozprawy i brak możliwości przedstawienia jego stanowiska, nie stanowi przeszkody do uwzględnienia przez sąd wniosku oskarżonego, o ile tylko pokrzywdzony taki został prawidłowo zawiadomiony o terminie rozprawy.

Dzięki nowelizacji procedury karnej, możliwość poddania się karze w sprawach o zbrodnie, zyskały również osoby, co do których postępowania karne jest już na etapie postępowania sądowego, i co do zasady toczy się według starego unormowania. Ustawa przejściowa wprowadzająca zmiany w kodeksie postępowania karnego w art. 36 pkt. 4 otworzyła bowiem możliwość złożenie oskarżonemu wniosku o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie określonej kary bez przeprowadzenia postępowania dowodowego w sprawach o zbrodnie, także w przypadku osób, co do których akt oskarżenia został przesłany do sądu przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, a więc przed dniem 1 lipca 2015 r. Co istotne możliwość złożenia takiego wniosku, mają również osoby, które złożyły już w sprawie wyjaśnienia, a toczące się przeciwko nim postępowanie karne jest na zaawansowanym etapie. Zgodnie z uregulowaniem zawartym w przywołanym przepisie, wniosek taki można składać aż do zamknięcia przewodu sądowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Kodeks karny

Co istotne, składając wniosek o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy, także możemy starać się o nadzwyczajne złagodzenie kary, niezależnie od przesłanek przewidzianych w art. 60 k.k.

Złożenie przedmiotowego wniosku w trybie art. 36 pkt. 4 niniejsze ustawy, przez osoby co do których postępowanie karne jest już w toku, będzie jednak możliwe tylko w okresie 2 miesięcy od dnia wejście przedmiotowej ustawy w życie, a więc do końca sierpnia 2015 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

Rehabilitacja z ZUS – choroby układu krążenia. 24 dni w sanatorium. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

REKLAMA

Matura 2024 r.: Najnowsze informacje o maturze 2024 r. z języka polskiego

Dla ponad 263 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia obowiązkowym pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym we wtorek o godzinie 9.00 rozpoczęły się matury.

Jakie tematy na maturze z języka polskiego w 2024 r.? Kiedy arkusz CKE z dzisiejszego egzaminu? [RELACJA 7 V 2024 r.]

Formuła 2023 i Formuła 2015 z języka polskiego. O 9.00 rozpoczęła się matura 2024 r. 

Wypłaty świadczeń rodzinnych przez ZUS. Kwota może zdziwić

Od stycznia 2022 r. do końca kwietnia 2024 r., ZUS wypłacił świadczenia rodzinne na łączną kwotę przekraczającą 100 mld zł, jak wynika z najnowszego raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najwięcej środków, ponad 90,4 mld zł, przeznaczono na realizację programu "Rodzina 800 plus" (poprzednio "500 plus").

Matura 2024. Najczęściej wybierane przedmioty. Angielski, matematyka i geografia na czele

Język angielski jest najpopularniejszym wyborem wśród tegorocznych maturzystów, którzy zdają go na poziomie rozszerzonym. Matematyka i geografia zajmują odpowiednio drugie i trzecie miejsce, jak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

REKLAMA

Urlop na pół dnia. Czy to możliwe?

Urlop na pół dnia, czyli urlop w wymiarze godzinowym, jest możliwy tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik może skorzystać z takiego urlopu tylko wtedy, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest mniejsza niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika.

Od lipca 2024 r. wzrosną wynagrodzenia. Sprawdź, dla których pracowników. Podwyżka od 25 do 360 zł

Wzrośnie wysokość dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Zajdą też zmiany w wysokości dotacji celowej z budżetu państwa na realizację podwyżek.

REKLAMA