| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Poddanie się karze w sprawach o zbrodnie jako samoistna przesłanka do nadzwyczajnego złagodzenia kary

Poddanie się karze w sprawach o zbrodnie jako samoistna przesłanka do nadzwyczajnego złagodzenia kary

Dotychczas obowiązujące uregulowania, przewidujące poddanie się karze w trybie art. 335 k.p.k. a więc jeszcze w postępowaniu przygotowawczym bądź w trybie art. 387 k.p.k. czyli w postępowaniu przed sądem, dotyczył jedynie przestępstw, stanowiących występek, a więc czynów, za które ustawa przewiduje karę grzywny powyżej 30 stawek dziennych, karę ograniczenia wolności albo karę pozbawienia wolności przekraczającej miesiąc, ale której dolna granica zagrożenia karnego jest krótsza od lat 3.

Nowelizacja kodeksu postępowania karnego, która weszła w życiu 1 lipca 2015 r. przewiduje w zmienionym art. 387 k.p.k. możliwość złożenia przez oskarżonego wniosku o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary nawet w przypadku, kiedy oskarżonemu zarzucany jest czyn stanowiący zbrodnię. Zbrodnią zaś jest czyn zagrożony karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 bądź karą surowszą. Warunkiem uwzględnienia takiego wniosku przez sąd, jest jego złożenie przez oskarżonego do zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej

Co więcej, sąd uwzględniając przedmiotowy wniosek, może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, niezależnie od przesłanek zastosowania w/w instytucji przewidzianej w art. 60 k.k. Należy jednak pamięć, że aby starać się o nadzwyczajne złagodzenie kary, w sprawach w których chociażby jeden z czynów zarzucanych oskarżonemu stanowi zbrodnię, wniosek taki musi być złożony przed doręczeniem oskarżonemu zawiadomienia o terminie rozprawy.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Warunkiem dobrowolnego poddania karze w trybie art. 387 k.p.k. jest brak sprzeciwu prokuratora oraz pokrzywdzonego. który został należycie powiadomiony o terminie rozprawy. A zatem nieobecność pokrzywdzonego na terminie rozprawy i brak możliwości przedstawienia jego stanowiska, nie stanowi przeszkody do uwzględnienia przez sąd wniosku oskarżonego, o ile tylko pokrzywdzony taki został prawidłowo zawiadomiony o terminie rozprawy.

Dzięki nowelizacji procedury karnej, możliwość poddania się karze w sprawach o zbrodnie, zyskały również osoby, co do których postępowania karne jest już na etapie postępowania sądowego, i co do zasady toczy się według starego unormowania. Ustawa przejściowa wprowadzająca zmiany w kodeksie postępowania karnego w art. 36 pkt. 4 otworzyła bowiem możliwość złożenie oskarżonemu wniosku o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie określonej kary bez przeprowadzenia postępowania dowodowego w sprawach o zbrodnie, także w przypadku osób, co do których akt oskarżenia został przesłany do sądu przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, a więc przed dniem 1 lipca 2015 r. Co istotne możliwość złożenia takiego wniosku, mają również osoby, które złożyły już w sprawie wyjaśnienia, a toczące się przeciwko nim postępowanie karne jest na zaawansowanym etapie. Zgodnie z uregulowaniem zawartym w przywołanym przepisie, wniosek taki można składać aż do zamknięcia przewodu sądowego.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Co istotne, składając wniosek o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy, także możemy starać się o nadzwyczajne złagodzenie kary, niezależnie od przesłanek przewidzianych w art. 60 k.k.

Złożenie przedmiotowego wniosku w trybie art. 36 pkt. 4 niniejsze ustawy, przez osoby co do których postępowanie karne jest już w toku, będzie jednak możliwe tylko w okresie 2 miesięcy od dnia wejście przedmiotowej ustawy w życie, a więc do końca sierpnia 2015 r.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »