reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Surowsze kary dla kierowców - zmiany 2017/2018 r.

Surowsze kary dla kierowców - zmiany 2017/2018 r.

Od 1 czerwca 2017 r. obowiązuje ustawa o zmianie ustawy – kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona surowsze kary dla kierowców, którzy popełnili najgroźniejsze przestępstwa drogowe. Ustawodawca wprowadza także nowe przestępstwo -ucieczkę przed pościgiem policyjnym.

Rząd wypowiada wojnę piratom drogowym. Ustawodawca nowelizuje przepisy ruchu drogowego by zwiększyć skuteczność ścigania sprawców wypadków i wykroczeń drogowych. Ustawa o zmianie kodeksu karnego (dalej: k.k.) i niektórych innych ustaw weszła w życie 1 czerwca br.

Brak możliwości warunkowego zawieszenia

Zaostrzenie przepisów, oprócz zwiększenia poziomu kary, polega również w tym wypadku na wprowadzeniu braku możliwości warunkowego zawieszenia kary za określone przestępstwa.

Od 1 czerwca, pijany lub będący pod wpływem narkotyków kierowca, który spowoduje wypadek śmiertelny lub ciężkie uszkodzenie ciała, jest skazywany na co najmniej 2 lata więzienia bez możliwości warunkowego zawieszenia kary.

Ponadto, sąd skazując sprawcę za spowodowanie katastrofy (art. 173 k.k.), sprowadzenia niebezpieczeństwa tej katastrofy (art. 174 k.k.), bądź też za spowodowanie wypadku, którego następstwem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć osoby (art. 177 k.k.), pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, obligatoryjnie orzeka karę pozbawienia wolności za przypisane sprawcy przestępstwo w wymiarze od dolnej ustawowego zagrożenia zwiększonej o połowę, aż do górnej granicy zwiększonej o połowę.

Wyżej opisane obligatoryjne obostrzenie kary obowiązuje nie tylko gdy sprawca spowoduje w/w przestępstwa pod wpływem alkoholu lub środków odurzających ale także gdy zbiegnie z miejsca popełnienia przestępstwa.

Ucieczka przed pościgiem

Ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie nowej kategorii przestępstwa jaką jest ucieczka przed pościgiem policyjnym. Zostało ono stypizowane w art. 178b k.k.

Zgodnie z tym przepisem, osoba, która świadomie nie stosuje się do wydanego przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego polecenia zatrzymania pojazdu i kontynuuje jazdę, podlegać będzie karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Zobacz też: Redukcja punktów karnych w 2018 r.

W przypadku skazania za popełnienie tego przestępstwa sąd jest zobowiązany do orzeczenia zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Ten obowiązek dotyczy również skazania za prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień (art.180a k.k.) oraz za niezastosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych (art. 244 k.k.).

Prowadzenie pojazdu pomimo zakazu

Zmiany dotknęły wspomnianego już wcześniej przestępstwa z art. 244 k.k. Od 1 czerwca za prowadzenie pojazdu mechanicznego pomimo orzeczonego przez sąd zakazu, grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 28.07.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Surowsze kary dla kierowców - 2017/2018 r./ fot. Fotolia
Surowsze kary dla kierowców - 2017/2018 r./ fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Nizioł

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama