Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu konto bankowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące konto bankowe.
Emerytura Polaków - sposoby oszczędzania i plany na przyszłość
Aktualizacja: 19.02.2019
Z badania "Życie na emeryturze - wyobrażenia i postawy Polaków" można dowiedzieć się jakie są najczęstsze sposoby oszczędzania na emeryturę w Polsce. Zgodnie z wynikami ankiety 1/4 Polaków zamierza pracować na emeryturze. Sprawdź, jaka wysokość emerytury satysfakcjonowałaby Polaków. »
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych - wzór
Aktualizacja: 11.01.2019
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych należy złożyć, aby otrzymywać pensję w formie gotówki. Od 2019 r. podstawową formą wypłaty wynagrodzenia jest bowiem przelew na konto pracownika. Jak napisać wniosek? Pobierz wzór dokumentu. »
Wypłata wynagrodzenia za pracę 2019
Aktualizacja: 11.01.2019
Wypłata wynagrodzenia pracownikowi od 1 stycznia 2019 r. zgodnie z Kodeksem pracy odbywa się co do zasady przelewem na konto pracownika. Jeśli pracownik chce otrzymywać pensję w gotówce do ręki, powinien złożyć w tym celu stosowny wniosek. Pracodawca ma obowiązek do 22 stycznia 2019 r. poinformować pracowników o wyborze formy wypłaty pensji. Poznaj wzór informacji w sprawie sposobu wypłaty wynagrodzenia. »
Zmiany w Kodeksie pracy - 1 stycznia 2019 r.
Aktualizacja: 14.01.2019
Od 1 stycznia 2019 r. wchodzą w życie zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawca może prowadzić i przechowywać dokumentację pracowniczą w sposób elektroniczny. Ponadto podstawową formą wypłaty wynagrodzenia staje się przelew na konto pracownika. Jeśli pracownik chciałby otrzymywać pensję do rąk własnych, musi złożyć w tym celu stosowny wniosek. »
Emerytura na konto coraz popularniejsza
Aktualizacja: 30.10.2018
Coraz więcej seniorów otrzymuje emeryturę na konto bankowe. Przelew emerytury na konto dla ZUS oznacza mniejsze koszty obsługi świadczeń. »
Czy pracodawca może wymagać od pracownika, aby założył konto bankowe?
Aktualizacja: 10.01.2018
Bardzo często pracodawcy nie wypłacają pracownikom wynagrodzenia w gotówce lecz przelewają je na konto bankowe. Nie mają jednak prawa zmuszać pracownika, aby takie konto założył. »
Pełnomocnictwo do rachunku bankowego 2017/2018
Aktualizacja: 08.09.2017
Posiadając konto bankowe, możesz upoważnić inną osobę do dokonywania dyspozycji czy pobierania zgromadzonych na nim środków. Istotą jest zawarcie oświadczenia, które określi zakres pełnomocnictwa, w tym m.in. czas i rodzaj dokonywanych czynności prawnych. To także furtka dla zabezpieczenia swoich finansów na wypadek śmierci - na zasadach określonych w przepisach. Warto czasem dać umocowanie krewnemu, by sprawował pieczę nad stanem rachunku. »
Zmiany w egzekucji z rachunku bankowego
Aktualizacja: 31.08.2017
Na etapie opiniowania i konsultacji znajduje się projekt ustawy nowelizującej Kodeks postępowania cywilnego oraz niektóre inne ustawy. Zmiany dotkną egzekucji wierzytelności z rachunku bankowego. Kwota, którą zajął komornik nie trafi na jego konto wcześniej niż po upływie 7 dni. »
Co zrobić jeśli bank odrzucił reklamację?
Aktualizacja: 25.05.2017
Warto regularnie przeglądać historię swojego rachunku oraz dochodzić swoich praw. Co jednak zrobić jeśli bank nie przyjmie reklamacji - radzi Jarosław Sadowski, ekspert rynku finansowego. »
Kwoty wolne od zajęć komornika są wyższe w 2017 r.
Aktualizacja: 08.03.2017
Prawo określa wysokość kwot wolnych od zajęć komornika. W tym roku w związku z podwyższeniem płacy minimalnej, stawek emerytur i rent oraz innych zmian w przepisach, kwoty wolne od zajęć również ulegną podwyższeniu. »
Umowa rachunku bankowego w 2017 r.
Aktualizacja: 08.03.2017
Umowę rachunku bankowego zawierają przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne korzystające z usług płatniczych. Na co warto zwrócić uwagą zawierając taką umowę z bankiem w 2017 r.? »
Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych w 2017 r.
Aktualizacja: 03.02.2017
Dnia 8 lutego 2017 r. wchodzi w życie znowelizowana ustawa o usługach płatniczych. Jest to akt prawny implementujący dyrektywę PE i Rady nr 2014/92/UE w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego. »
Aktualizacja: 17.12.2014
Dyspozycja na wypadek śmierci to możliwość, o jakiej obligatoryjnie powinien zostać poinformowany klient banku lub SKOK-u. Powyższe wynika z projektu nowelizacji prawa bankowego, której głównym celem jest ułatwienie dostępu do informacji o istnieniu rachunków osoby zmarłej. »
Jak zabezpieczyć konto na wypadek śmierci?
Aktualizacja: 31.07.2014
Odpowiednie zabezpieczenie konta a tym samym oszczędności na nim zgromadzonych, na wypadek śmierci najbliższych stanowi problem o coraz większym znaczeniu praktycznym. Prawo bankowe przewiduje dwie skuteczne możliwości zabezpieczenia konta na wypadek śmierci, tj. dyspozycję wkładem na wypadek śmierci oraz zwrot kosztów pogrzebu. »
Aktualizacja: 03.04.2014
Zajęcie rachunku bankowego, nazywane również zablokowaniem konta bankowego, dopuszczalne jest na gruncie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy Prawo bankowe. Z rachunku bankowego nie może zostać zajęta kwota wolna od zajęć, która wynosi w 2014 roku 11 469,96 zł. »