reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Wypłata wynagrodzenia za pracę 2019

Wypłata wynagrodzenia za pracę 2019

Wypłata wynagrodzenia pracownikowi od 1 stycznia 2019 r. zgodnie z Kodeksem pracy odbywa się co do zasady przelewem na konto pracownika. Jeśli pracownik chce otrzymywać pensję w gotówce do ręki, powinien złożyć w tym celu stosowny wniosek. Pracodawca ma obowiązek do 22 stycznia 2019 r. poinformować pracowników o wyborze formy wypłaty pensji. Poznaj wzór informacji w sprawie sposobu wypłaty wynagrodzenia.

Wypłata wynagrodzenia przelewem na konto pracownika

Pracownikom zatrudnionym po 1 stycznia 2019 r. pracodawca wypłaca wynagrodzenie na ich konta bankowe. Możliwa jest również gotówkowa forma wypłaty pensji. Jeśli pracownik życzy sobie, aby pracodawca przekazywał mu należne wynagrodzenie do ręki, może złożyć w tym celu wniosek.

Zobacz również: Z nadwyżki w deficyt w miesiąc. Rząd zakończył wielkie grudniowe wydawanie

Jeśli pracownik został zatrudniony przed wskazaną datą i do tej pory otrzymywał wynagrodzenie na rachunek bankowy, nic się nie zmieni. Natomiast jeśli osoba otrzymywała dotychczas pensję w gotówce i chce pozostać przy tej formie, musi złożyć w tym celu wniosek. Istnieje możliwość napisania wniosku w tradycyjnej formie pisemnej bądź elektronicznie.

Inny przypadek może być taki, że pracownik, który dotychczas otrzymywał wypłatę w gotówce, chce zmienić formę na bezgotówkową. W takiej sytuacji należy podać pracodawcy numer rachunku płatniczego.

Polecamy produkt: Multimedialny pakiet wiedzy: 6 kluczowych zmian 2019 – KADRY.

Aktualne brzmienie art. 86 § 3 Kodeksu pracy:

Art. 86. [Miejsce i forma wypłaty wynagrodzenia] § 1. Pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.

§ 2. Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej; częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy.

§ 3. Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

Do 31 grudnia 2018 r. art. 86 § 3 Kodeksu pracy brzmiał następująco:

Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.

Obowiązek pracodawcy do 22 stycznia 2019 r.

Nowe przepisy przewidują, że wypłata wynagrodzenia za pracę odbywa się w formie bezgotówkowej. Ustawodawca musiał więc uregulować sytuację pracowników, którzy pobierają pensję do rąk własnych. Zgodnie z powyższym pracodawcy mają obowiązek do 22 stycznia 2019 r. poinformować takich pracowników o konieczności podania numeru rachunku, na który chcą otrzymywać wynagrodzenie albo złożenia wniosku o kontynuację wypłaty pensji do rąk własnych. Pracownicy powinni podać numery rachunków lub wystosować wspomniany wniosek w terminie 7 dni od otrzymania informacji od pracodawcy.

Sprawdź jak wygląda wzór informacji w sprawie sposobu wypłaty wynagrodzenia >>>

Sprawdź jak napisać wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych >>>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama