REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konto dla dziecka wykorzystywane do uchylania się od alimentów?

Konto dla dziecka wykorzystywane do uchylania się od alimentów?
Konto dla dziecka wykorzystywane do uchylania się od alimentów?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Konto dla dziecka bez jego zgody może założyć rodzic, mający zaległości alimentacyjne. Na problem możliwego wykorzystywania rachunku do uchylania się od obowiązku alimentacyjnego zwrócono uwagę w jednej z interpelacji poselskich.

Konto dla dziecka bez jego zgody

Zdaniem posła Bartosza Kownackiego „w obecnym stanie prawnym dochodzi do sytuacji, w której rodzic mający problemy finansowe lub zaległości alimentacyjne może założyć konto bankowe dla nieletniego bez jego zgody”.

REKLAMA

Jak czytamy w interpelacji, konto takie bywa wykorzystywane do uchylania się rodzica od obowiązku alimentacyjnego. Może on bowiem wypłacać środki bez wiedzy i zgody drugiego rodzica i samego dziecka. Poseł podkreśla, iż niewymaganie zgody nieletniego lub obojga rodziców do zawarcia umowy konta bankowego przez nieletniego uniemożliwia skuteczną ochronę pokrzywdzonych lub zagrożonych tym procederem.

Do Ministra Finansów zostało zatem skierowane pytanie m.in. o to czy ministerstwo zamierza zająć się tą sprawą.

Odpowiedzi 5 października 2021 r. udzielił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Piotr Patkowski po zasięgnięciu opinii Komisji Nadzoru Finansowego oraz Rzecznika Finansowego.

Podkreślił on, iż zarówno do Ministerstwa Finansów, jak i do Komisji Nadzoru Finansowego, nie wpływały dotychczas sygnały w zakresie potencjalnego wykorzystywania rachunków bankowych do uchylania się rodzica od obowiązku alimentacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rachunek bankowy dla dziecka

REKLAMA

Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła uwagę na to, iż „możliwość prowadzenia rachunku bankowego na rzecz małoletniego, który ukończył lat trzynaście, wynika wprost z art. 58 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (dalej: ustawa Prawo bankowe). Ustawodawca przyznał małoletniemu prawo do swobodnego dysponowania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunkach bankowych”. Komisja podkreśliła też, że „przyjęte rozwiązanie prawne pozostaje w zgodzie z uregulowaniem władzy rodzicielskiej, ponieważ rodzice są przedstawicielami ustawowymi małoletniego (dziecka), a w przypadku gdy władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, to każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy małoletniego, kierując się dobrem dziecka, dobrem rodziny oraz rozsądnymi życzeniami dziecka, co pozwala na prawidłowe funkcjonowanie rodziny”.

„Komisja (...) - w ramach sprawowanego nadzoru nad rynkiem bankowym – dotychczas nie zidentyfikowała w praktyce rynkowej nadużywania instytucji prowadzenia rachunków bankowych na rzecz małoletnich przez ich przedstawicieli ustawowych w celu uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego i nie dostrzega potrzeby podejmowania prac legislacyjnych zmierzających do zmiany obowiązującego stanu prawnego” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego

Jak przekazano w odpowiedzi, skargi ani prośby o poradę prawną związane z problemem sygnalizowanym w interpelacji nie wpływały również do Biura Rzecznika Finansowego. Z tego powodu nie można oszacować skali problemu.

Jak ocenił Rzecznik Finansowy „wszelkie działania mające na celu uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego powinny być oceniane w kontekście naruszenia normy prawnokarnej określonej w art. 209 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1444 z pózn. zm.). Rzecznik Finansowy deklaruje także pełną współpracę z organami ścigania w przypadku uzyskania sygnału, że w zgłaszanej do Biura Rzecznika Finansowego sprawie istnieje ryzyko wykorzystania konta bankowego dziecka w celu uchylenia się rodzica od wykonywania obowiązku alimentacyjnego.”

Źródło: Interpelacja poselska nr 26945 w sprawie weryfikacji przez urzędy skarbowe słuszności i zasadności zakładania kont bankowych dla nieletnich

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Szklanka
  2021-10-16 21:00:25
  Mój były tak zrobił, i nic z tym nie da się zrobić.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

REKLAMA

Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

REKLAMA

Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

REKLAMA