Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konto dla dziecka wykorzystywane do uchylania się od alimentów?

Konto dla dziecka wykorzystywane do uchylania się od alimentów?
Konto dla dziecka wykorzystywane do uchylania się od alimentów?
Shutterstock
Konto dla dziecka bez jego zgody może założyć rodzic, mający zaległości alimentacyjne. Na problem możliwego wykorzystywania rachunku do uchylania się od obowiązku alimentacyjnego zwrócono uwagę w jednej z interpelacji poselskich.

Konto dla dziecka bez jego zgody

Zdaniem posła Bartosza Kownackiego „w obecnym stanie prawnym dochodzi do sytuacji, w której rodzic mający problemy finansowe lub zaległości alimentacyjne może założyć konto bankowe dla nieletniego bez jego zgody”.

Jak czytamy w interpelacji, konto takie bywa wykorzystywane do uchylania się rodzica od obowiązku alimentacyjnego. Może on bowiem wypłacać środki bez wiedzy i zgody drugiego rodzica i samego dziecka. Poseł podkreśla, iż niewymaganie zgody nieletniego lub obojga rodziców do zawarcia umowy konta bankowego przez nieletniego uniemożliwia skuteczną ochronę pokrzywdzonych lub zagrożonych tym procederem.

Do Ministra Finansów zostało zatem skierowane pytanie m.in. o to czy ministerstwo zamierza zająć się tą sprawą.

Odpowiedzi 5 października 2021 r. udzielił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Piotr Patkowski po zasięgnięciu opinii Komisji Nadzoru Finansowego oraz Rzecznika Finansowego.

Podkreślił on, iż zarówno do Ministerstwa Finansów, jak i do Komisji Nadzoru Finansowego, nie wpływały dotychczas sygnały w zakresie potencjalnego wykorzystywania rachunków bankowych do uchylania się rodzica od obowiązku alimentacyjnego.

Rachunek bankowy dla dziecka

Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła uwagę na to, iż „możliwość prowadzenia rachunku bankowego na rzecz małoletniego, który ukończył lat trzynaście, wynika wprost z art. 58 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (dalej: ustawa Prawo bankowe). Ustawodawca przyznał małoletniemu prawo do swobodnego dysponowania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunkach bankowych”. Komisja podkreśliła też, że „przyjęte rozwiązanie prawne pozostaje w zgodzie z uregulowaniem władzy rodzicielskiej, ponieważ rodzice są przedstawicielami ustawowymi małoletniego (dziecka), a w przypadku gdy władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, to każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy małoletniego, kierując się dobrem dziecka, dobrem rodziny oraz rozsądnymi życzeniami dziecka, co pozwala na prawidłowe funkcjonowanie rodziny”.

„Komisja (...) - w ramach sprawowanego nadzoru nad rynkiem bankowym – dotychczas nie zidentyfikowała w praktyce rynkowej nadużywania instytucji prowadzenia rachunków bankowych na rzecz małoletnich przez ich przedstawicieli ustawowych w celu uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego i nie dostrzega potrzeby podejmowania prac legislacyjnych zmierzających do zmiany obowiązującego stanu prawnego” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego

Jak przekazano w odpowiedzi, skargi ani prośby o poradę prawną związane z problemem sygnalizowanym w interpelacji nie wpływały również do Biura Rzecznika Finansowego. Z tego powodu nie można oszacować skali problemu.

Jak ocenił Rzecznik Finansowy „wszelkie działania mające na celu uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego powinny być oceniane w kontekście naruszenia normy prawnokarnej określonej w art. 209 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1444 z pózn. zm.). Rzecznik Finansowy deklaruje także pełną współpracę z organami ścigania w przypadku uzyskania sygnału, że w zgłaszanej do Biura Rzecznika Finansowego sprawie istnieje ryzyko wykorzystania konta bankowego dziecka w celu uchylenia się rodzica od wykonywania obowiązku alimentacyjnego.”

Źródło: Interpelacja poselska nr 26945 w sprawie weryfikacji przez urzędy skarbowe słuszności i zasadności zakładania kont bankowych dla nieletnich

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź >>
Komplet Polski Ład - Jak przygotować się do zmian 2022 PREMIUM
Komplet Polski Ład - Jak przygotować się do zmian 2022 PREMIUM
Tylko teraz
349,00 zł
614,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Szklanka
    2021-10-16 21:00:25
    Mój były tak zrobił, i nic z tym nie da się zrobić.
    1
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
1 sty 2000
7 gru 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekrutacja zdalna - zmiana trendu [BADANIE]
Ponad 50% Polaków ubiegających się o pracę brała już udział w rekrutacji online. Czy jest to istotny czynnik dla osób biorących udział w procesach rekrutacyjnych?
Nieodpłatna pomoc prawna w 2022 r. – planowane zmiany
Nieodpłatna pomoc prawna w 2022 r. ma być dostosowana do ostatnich zmian przepisów. Czego będą dotyczyły planowane zmiany?
Ustawa o KZP niedopracowana [KOMENTARZ]
W dniu 11 października 2021 roku weszła ustawa o kasach zapomogowo pożyczkowych. Ustawa była procedowana bardzo szybko i można powiedzieć, że jest mocno niedopracowana. W tym artykule omówię tylko kilka nieprzemyślanych nieprecyzyjnych rozwiązań.
Stopień alarmowy ALFA-CRP. Co oznacza?
Stopień ALFA-CRP został wprowadzony na obszarze całego kraju. Czego dotyczy i co oznacza? Do kiedy obowiązuje?
Ugody frankowe mBanku - rozpoczęcie pilotażu
W ramach ugody frankowej klienci mBanku będą mogli przeliczyć zaciągnięty w przeszłości kredyt frankowy na złotówki i odzyskać część wyliczonej różnicy. Jaką część i na jakich zasadach proponuje mBank?
Święta i Sylwester poza domem – ceny
Święta i Sylwester poza domem – ceny. Ktoś, kto dawno nie wyjeżdżał do hotelu może być w szoku. Stawki za dobę w polskich kurortach są często o 20-30% wyższe niż przed epidemią. Dotyczy to sylwestrowego weekendu, który jest szczególnie drogi – prawie o połowę droższy niż np. Wigilia.
Zakupy przedświąteczne – jak dbać o bezpieczeństwo?
Zakupy przedświąteczne mogą wykorzystać oszuści. Policja podpowiada na co uważać i jak zadbać o bezpieczeństwo.
Całkowity zakaz aborcji - projekt odrzucony w pierwszym czytaniu
Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Jakie były założenia projektu?
Rodzinny kapitał opiekuńczy od 2022 r.
Rodzinny kapitał opiekuńczy od 1 stycznia 2022 r. będzie przysługiwał na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia.
Zboczenie działania oraz błąd co do osoby przy dokonaniu zabójstwa
Zapewne każdy karnista spotkał się z pojęciami: „Aberratio ictus vel iactus (z łac. „zboczenie działania” oraz „error in persona” (z łac. „błąd co do osoby”).
Emerytury i renty z KRUS - kwoty przychodu od 1 grudnia 2021 r.
Od 1 grudnia 2021 r. zmieniły się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych z KRUS.
KE zamknęła postępowanie naruszeniowe przeciwko Polsce
Komisja Europejska zamknęła postępowanie naruszeniowe przeciwko Polsce dotyczące regulacji emerytalnych dla sędziów Sądu Najwyższego.
Wniosek o paszport – planowane zmiany
Wniosek o paszport nie będzie składany w papierowej formie. To jedna z wielu zmian, jakie zakłada nowa ustawa o dokumentach paszportowych.
Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach szansą na reset urzędów wojewódzkich?
W cieniu kontrowersyjnych zmian dotyczących nielegalnego przekraczania granicy rząd przygotowuje znaczne zmiany w udzielaniu zezwoleń na pobyt w Polsce. Na ujawnienie końcowego projektu musieliśmy czekać wiele miesięcy, a poprzednie zmiany przepisów migracyjnych miały charakter doraźny i dotyczyły głównie sytuacji na wschodniej granicy Polski.
Jakie warunki należy spełnić, aby ogłosić upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka to coraz częściej pojawiające się sformułowanie zarówno w mediach jak i pośród najbliższych. Wielu zadłużonych Polaków zadaje sobie pytanie, czy ich problemy finansowe są „wystarczające”, aby móc się oddłużyć, czy dłużnik musi spełniać jakieś warunki, a nawet niejednokrotnie sądzą, że to rozwiązanie nie jest odpowiednim do pozbycia się swoich problemów. Jak wygląda to w praktyce?
Krajowy Rejestr Zadłużonych - nowe przepisy weszły w życie
Weszły w życie przepisy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Jakie dane znajdą się w nowym systemie?
Ochrona sygnalistów – przepisy, zakres. Kto i jak będzie chroniony?
Ochrona sygnalistów. Firmy czekają nadal na wejście w życie ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, która stanowić ma implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Przepisy chroniące sygnalistów, zgodnie z wymaganiami dyrektywy, powinny zostać implementowane do polskiego porządku prawnego najpóźniej 17 grudnia 2021 r.
Rosnącej inflacji obawia się większość konsumentów [RAPORT]
Z raportu Intrum ”European Consumer Payment Report 2021” wynika, iż 8 na 10 konsumentów w Polsce obawia się rosnącej inflacji.
Ustawa antylichwiarska - projekt przyjęty przez rząd
Rząd przyjął projekt przygotowanej przez resort sprawiedliwości ustawy w sprawie przeciwdziałania lichwie. Jakie zmiany przewidują nowe przepisy?
Jak oznaczenie współpracy wpływa na zaufanie do influencera?
Konsumenci ufają influencerom oznaczającym współpracę z markami - wynika z badania LifeTube i IQS przeprowadzonego na platformie Omnisurv by IQS.
Czy uważniej sprawdzamy wpływy z wynagrodzeń? [BADANIE]
Jak wynika z badania ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, blisko 40 procent Polaków przyznaje, że sprawdza uważniej swoje wpływy z tytułu wynagrodzenia, niż miało to miejsce przed wybuchem pandemii.
Obostrzenia od 1 grudnia 2021 r.
Obostrzenia obowiązujące od 1 grudnia 2021 r. zawarto w nowym rozporządzeniu, które ukazało się w Dzienniku Ustaw.
Ostatni dzień na złożenie wniosku o świadczenie dobry start
Ostatni dzień na złożenie wniosku o świadczenie dobry start. Do 30 listopada 2021 r. rodzice mogą ubiegać się o wyprawkę.
Zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe - poprawki Senatu
Senat wprowadził poprawki do noweli zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Czego dotyczą?
Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o „Dobry start”
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina o terminie na złożenie wniosku o o świadczenie z programu „Dobry start”. Nabór trwa tylko do 30 listopada.