REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Lekarz, Szpital

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co powinna zawierać recepta?

Zasady wystawienia recepty uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, w którym odnajdziemy przepisy wskazujące jak powinna zostać wypełniona recepta oraz jaki jest termin jej ważności. Co powinno znaleźć się na recepcie?

Na jakie przywileje może liczyć krwiodawca?

Osoba, która bezpłatnie oddaje krew może liczyć się z szeregiem przywilejów. Kiedy taka osoba może otrzymać tytuł „Honorowego Dawcy Krwi”?

Czy rehabilitacja w domu jest możliwa?

Rehabilitacja nie musi być koniecznie realizowana w warunkach szpitalnych. W określonych sytuacjach pacjenci mogą otrzymać świadczenia medyczne w ramach rehabilitacji, także w domu.

Tajemnica lekarska

Lekarz ma obowiązek zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu.

REKLAMA

Zmiany w europejskim i krajowym finansowaniu leczenia

Najpóźniej za trzy lata wejdzie w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego dotycząca wyboru przez pacjentów miejsca i kraju, w którym mogą się leczyć. Dyrektywa ta wywołuje wiele kontrowersji, szczególnie wśród państw członkowskich, których systemy zdrowotne są słabo rozwinięte i nierentowne.

Skierowanie do specjalisty z innego województwa

Co do zasady wizyta u lekarza specjalisty jest możliwa po wydaniu przez lekarza internistę odpowiedniego skierowania. Czy w przypadku skierowania można udać się do specjalisty z innego województwa, niż oddział NFZ w którym jesteśmy zapisani?

Jaka jest ważność dokumentu ubezpieczenia?

Skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych, które są finansowane ze środków publicznych, wymaga przedstawienia dowodu ubezpieczenia, uprawniającego nas do tych świadczeń. Jak długo taki dokument jest ważny?

Do szpitala tylko z dowodem ubezpieczenia?

Skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych, które są finansowane ze środków publicznych, wymaga przedstawienia dowodu ubezpieczenia, uprawniającego nas do tych świadczeń. Co jednak w sytuacji gdy takiego dowodu nie mamy ze sobą?

REKLAMA

Procedurę Niebieskiej Karty uruchomi lekarz

Specjalny druk „Niebieską Kartę” wypełnia dzielnicowy lub pracownik socjalny. Po zmianach takie uprawnienie będzie przysługiwało także lekarzowi.

Jakie zaświadczenie lekarskie do pracy młodocianego?

Na pracodawcy zatrudniającym pracowników młodocianych ciąży obowiązek poddawania pracowników młodocianych wstępnym badaniom lekarskim przed przyjęciem do pracy oraz badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia. Zgodnie z Kodeksem pracy wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy ukończyli co najmniej gimnazjum i przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.

Co powinno znajdować się w zaświadczeniu lekarskim?

Zaświadczenie lekarskie stanowi podstawę stwierdzająca czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny oraz pobyt w zakładzie opieki zdrowotnej. Zaświadczenie lekarskie jest niezbędne przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości.

Kto ma prawo do wystawiania zaświadczeń lekarskich?

W razie choroby po zaświadczenie lekarskie udajemy się do lekarza, najczęściej do lekarze rodzinnego. Okazuje się jednak, że nie tylko lekarze mają prawo wystawiania zaświadczeń.

Jak dochodzić odszkodowania od szpitala

W wyniku błędu, popełnionego w trakcie zabiegu straciłam sprawność i nie jestem już w stanie wykonywać dotychczasowej pracy. Czy i na jakich zasadach mogę domagać się odszkodowania od szpitala?

Kasy fiskalne w gabinetach lekarskich od 1 maja

Od 1 maja kasy fiskalne powinny pojawić się w prywatnych gabinetach lekarskich oraz przychodniach. Pacjenci, którzy w tych miejscach nie otrzymają paragonu nie powinni jednak odczuwać zdziwienia. Prawo przewiduje tu bowiem wyjątki, co oznacza, że w rzeczywistości tylko nieliczni lekarze będą zobowiązani do zaopatrzenia się w kasę.

Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne?

Studenci, którzy nie ukończyli 26. roku życia a kontynuują naukę są objęci ubezpieczeniem jako członkowie rodziny. Starsi studenci będą na wniosek ubezpieczeni przez uczelnię. Czy jednak po skończeniu studiów tracą automatycznie prawo do świadczeń?

Czy studenci mają ubezpieczenie zdrowotne?

Osoby studiujące, które przekroczyły 18. rok życia są nadal objęte ubezpieczeniem zdrowotnym na czas kontynuowania nauki. Nie dotyczy to jednak studentów powyżej 26. roku życia, którzy w przypadku braku innego tytułu, ubezpieczy na ich wniosek uczelnia.

Jakie pacjent ma prawa?

Prawa pacjenta są określone w różnych aktach prawnych. Pacjenci mają prawo do uzyskania świadczeń medycznych, wykonywanych z należytą starannością. W każdej sytuacji mają prawo do informacji i zasięgnięcia drugiej opinii lekarskiej.

Prawo do informacji - czego może żądać pacjent?

Prawo do informacji jest jednym z podstawowych praw pacjenta. Wiąże się ono z możliwością uzyskania informacji na temat swojego stanu zdrowia, co powinno nastąpić w sposób jasny i zrozumiały. Lekarz musi poinformować pacjenta w sposób wyczerpujący.

Co jest dowodem ubezpieczenia zdrowotnego?

Korzystanie z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych wiąże się z przedstawieniem dowodu ubezpieczenia. Jest nim każdy dokument, który potwierdza uprawnienia do świadczeń zdrowotnych.

Nagroda jubileuszowa dla pracowników szpitali

Szczególne uprawnienia pracowników zatrudnionych w samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej określają przepisy Ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

Za co płaci pacjent w szpitalu?

Dodatkowe opłaty od osób przebywających w szpitalach stały się niemal codziennością. Już teraz pacjenci muszą płacić za korzystanie z Internetu, dodatkowe znieczulenia np. przy porodzie czy za wynajęcie łóżka będąc rodzicem małego pacjenta.

Jak zmienić lekarza rodzinnego?

Każda osoba jest uprawniona do zmiany lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (lekarza rodzinnego). Należy jednak pamiętać, że istnieje limit takich zmian w jednym roku i za każdą kolejną należy płacić.

Ile opakowań leku może jednorazowo przepisać lekarz?

Chciałabym wyjechać na kilka miesięcy z kraju. Czy lekarz może wypisać mi większą dawkę leku, żebym mogła wziąć je ze sobą?

Jak uzyskać zaświadczenie lekarskie dla ofiary przemocy w rodzinie

Zaświadczenie osobie dotkniętej domową przemocą może wystawić każdy lekarz. Za jego uzyskanie nie ponosimy żadnych opłat.

Zwolnienia lekarskie na nowych drukach

Od 12 stycznia lekarze wystawią zwolnienie na nowym uproszczonym druku.

Sejm przyjął zmiany w ratownictwie medycznym

Parlament zadecydował o zmianach w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Na jej podstawie NFZ będzie mógł przedłużyć umowy ze stacjami ratowniczymi na następny rok.

Informacje o zablokowanych receptach dostępne w Internecie

Aptekarze w Internecie sprawdzą czy dana recepta nie jest skradziona, zgubiona lub sfałszowana.

Szpitale zapewnią lepsze warunki pobytu dla dzieci i rodziców

Dzięki ratyfikacji europejskiej karty dziecka hospitalizowanego poprawie ulegnie sytuacja dzieci w polskich szpitalach. Dokument obowiązuje w 13 krajach Unii Europejskiej. Rzecznik praw pacjenta chce, by kartę ratyfikowała też Polska.

Zmiany w przepisach dotyczących ratownictwa medycznego

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów dotyczących ratownictwa medycznego. Do 2013 r. nie ulegnie zmianie skład osobowy karetki.

Środowisko lekarskie protestuje przeciwko planom ministerstwa zdrowia

Ministerstwo zdrowia chce zmian w procesie kształcenia lekarzy. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna” zmiany nie podobają się jednak środowisku lekarskiemu.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarzy i lekarzy dentystów

Z początkiem 2010 roku, ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty rozszerzono obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności zawodowych. Obecnie obejmuje ono wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących zawód na terytorium Polski.

Zaświadczenie lekarskie dla ofiary rodzinnej przemocy

Trwają prace nad określeniem wzoru zaświadczenie lekarskiego, które może bezpłatnie uzyskać ofiara domowej przemocy.

Leczenie osób zatrudnionych przy produkcji wyrobów zawierających azbest

Osoby zatrudnione przy produkcji wyrobów zawierających azbest mogą skorzystać z leczenia uzdrowiskowego. Tryb kierowania na leczenie oraz rozliczania przez instytucje powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego kosztów z tytułu korzystania z leczenia reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 sierpnia 2004 r.

Wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego

Leczenie uzdrowiskowe jest prowadzone w określonych kierunkach leczniczych. Oznacza to, że w zależności od schorzenia danej osoby będzie ona mogła skorzystać z leczenia uzdrowiskowego bądź nie. Wskazania i przeciwwskazania do lecznictwa uzdrowiskowego są analizowane w sposób zindywidualizowany w odniesieniu do danego pacjenta. W przypadku istnienia przeciwwskazań lekarz kierując pacjenta na leczenie uzdrowiskowe, może skierować pacjenta na konsultację do właściwego lekarza specjalisty.

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest wystawiane przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Wymaga ono potwierdzenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który określa datę i czas trwania leczenia oraz wyznacza odpowiedni zakład lecznictwa uzdrowiskowego.

Gdzie odbywa się leczenie uzdrowiskowe?

Lecznictwo uzdrowiskowe polega na udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej w zakładach lecznictwa zdrowotnego przy wykorzystaniu właściwości naturalnych surowców leczniczych i klimatu. W zależności od tego jakie dana osoba ma schorzenie, zostanie skierowana do szpitala, sanatorium, prewentorium bądź przychodni uzdrowiskowej.

Czy pacjent zapłaci za wezwanie karetki

Jeżeli Ministerstwo Zdrowia nie przygotuje w terminie nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, to od stycznia wezwanie karetki może być płatne.

Jakie są kryteria tworzenia wykazów leków refundowanych?

Na to czy dany lek będzie refundowany wpływa wiele czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę jego koszty produkcji i skuteczność. To, które leki znajdą się na liście leków refundowanych jest szczególnie ważne dla grup uprzywilejowanych, które bezpłatnie zaopatrują się w leki refundowane.

Terminy realizacji recept

Recepty lekarskie są wystawiane według określonego wzoru. Co do zasady termin realizacji recept wynosi 30 dni od dnia wystawienia. Apteka ma obowiązek przechowywania recept przez okres 5 lat licząc od końca roku, w którym zostały zrealizowane.

Dla jakich chorób przepisuje się leki bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością

Wykaz chorób oraz leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością znajduje się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2009 r.

Odpłatność za leki - zasady

Zasady odpłatności za leki podstawowe, uzupełniające oraz recepturowe są określone w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W jaki sposób wydaje się leki refundowane

Istnieją pewne zasady według, których wydaje się refundowane leki i wyroby medyczne. Przepisy przewidują również przeprowadzanie kontroli, której podlega wystawianie i realizacja recept obejmujących leki refundowane.

Czy od orzeczenia lekarza orzecznika można się odwołać?

Postępowanie orzecznicze jest dwuinstancyjne. Organem orzekającym w I instancji jest lekarz orzecznik ZUS, zaś w II instancji orzekają komisje lekarskie Zakładu.

Lepsza ochrona pacjentów chorych psychicznie

Rząd zaakceptował projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Celem noweli jest lepsza ochrona praw pacjentów.

Będą kary za palenie papierosów w szpitalu

Państwowa Inspekcja Sanitarna uzyskała uprawnienia do nakładania mandatów. Za palenie w miejscu objętym zakazem, na przykład w szpitalu czy szkole, mandat może również wystawić sanepid.

Placówki zdrowotne zapłacą mniejszy podatek od nieruchomości

Każdy właściciel, posiadacz lub użytkownik wieczysty gruntu, budynku lub budowli związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej zobowiązany jest do zapłaty podatku od nieruchomości. W przypadku działalności związanej z udzielaniem świadczeń zdrowotnych mamy do czynienia ze stawką preferencyjną, czyli obniżoną, wynoszącą 4,16 zł/m² powierzchni użytkowej.

Szpitalne leczenie za granicą

Dnia 15 czerwca 2010 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym stwierdził, że zgodnie z przepisami unijnymi państwo członkowskie ubezpieczenia (tzn. takie, w którym pacjent jest ubezpieczony) nie jest zobowiązane do zwrotu pacjentowi kosztów, które w państwie, gdzie była świadczona opieka medyczna obciążają tego pacjenta, jeżeli są one efektem nieplanowanej opieki szpitalnej, która została zapewniona pacjentowi podczas jego pobytu tymczasowego w innym państwie członkowskim niż państwo ubezpieczenia.

Kara za podanie dopingu zawodnikowi

Zmiana kodeksu karnego przewiduje wprowadzenie odpowiedzialności lekarza lub trenera za podanie dopingu zawodnikowi. Jeżeli zrobi to bez wiedzy zawodnika grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności lub dwa lata więzienia.

Dodatek wyrównawczy dla pracownika u którego lekarz medycyny pracy stwierdził chorobę zawodową

Gdy przeniesienie pracownika z powodu choroby zawodowej do innej pracy spowoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy. Dodatek ten jest obowiązkowym świadczeniem do wynagrodzenia wynikającym z przepisów Kodeksu pracy.

Prawnicy z kasami fiskalnymi

Od 1 maja 2011 r. kasy fiskalne będą musieli stosować m.in. lekarze i prawnicy. Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia o kasach fiskalnych.

REKLAMA