REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie pacjent ma prawa?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Prawem każdego pacjenta jest prawo do świadczeń zdrowotnych, które powinny być udzielane z należytą starannością.
Prawem każdego pacjenta jest prawo do świadczeń zdrowotnych, które powinny być udzielane z należytą starannością.

REKLAMA

REKLAMA

Prawa pacjenta są określone w różnych aktach prawnych. Pacjenci mają prawo do uzyskania świadczeń medycznych, wykonywanych z należytą starannością. W każdej sytuacji mają prawo do informacji i zasięgnięcia drugiej opinii lekarskiej.

Skąd czerpiemy prawa pacjenta?

REKLAMA

Prawa pacjenta wynikają z rozmaitych aktów prawnych, od Konstytucji począwszy. Regulacje dotyczące uprawnień pacjenci znajdą również w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, czy wreszcie w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej.

Prawo do świadczeń, lista oczekujących

Podstawowym prawem każdego pacjenta jest prawo do świadczeń zdrowotnych, które powinny być udzielane z należytą starannością, jak również powinny odpowiadać wymogom aktualnej wiedzy medycznej.

REKLAMA

Z uprawnienia tego bynajmniej nie wynika obowiązek świadczenia opieki natychmiastowej. Powszechność publicznej opieki zdrowotnej, a także ograniczenia finansowe oraz rzeczywiste skazują system służby zdrowia na funkcjonowanie w warunkach ograniczonej dostępności do świadczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z tego też względu uprawnienia pacjenta nie rozciągają się na prawo do natychmiastowego dostępu do świadczeń. Niemniej jednak każdy pacjent ma prawo do korzystania z rzetelnej, opartej na kryteriach medycznych listy oczekujących. Oznacza to, że dostępność do świadczeń nie może być reglamentowana na podstawie przesłanek innych, niż obiektywne oraz medyczne. W szczególności nie można regulować dostępności w oparciu o kryteria takie jak płeć, rasa, wyznanie itd.

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

Druga opinia

Otrzymując świadczenia medyczne jednym z podstawowych praw pacjenta jest prawo do rzetelnej informacji. Wiąże się to tak z informacją na temat przysługujących praw, jak również do informacji dotyczącej swojego stanu zdrowia. Prawo do informacji nie określa tylko zakresu treściowego, lecz również i jakościowy, jako że tak podana informacja ma być dla niego jasna i zrozumiała.

Lekarz ma obowiązek poinformować pacjenta o stanie zdrowia w sposób jasny i dla niego zrozumiały. Obowiązek ten nie jest realizowany jednorazowo, a pacjenta ma prawo do uzyskania odpowiedzi na dalsze wątpliwości.

Z prawem do informacji wiąże się również możliwość zażądania drugiej opinii medycznej dotyczącego własnego przypadku, jak również dostępu do dokumentacji medycznej.

Zobacz: Portal Zdrowie

Wyrażenie zgody

Co jednak najistotniejsze, to pacjent jest dysponentem własnego losu, a to oznacza, że ma on prawo do decydowania co do dalszego leczenia. Przejawia się to w obowiązku uzyskania zgody pacjenta na zastosowanie danego leczenia.

Inne prawa

Przedstawione wyżej prawa są jedynie częścią ogółu uprawnień, jakimi dysponuje pacjent korzystający ze świadczeń opieki zdrowotnej.

Zadaj pytanie: Forum

Źródło: nfz.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA