Kategorie

Jakie pacjent ma prawa?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Prawem każdego pacjenta jest prawo do świadczeń zdrowotnych, które powinny być udzielane z należytą starannością.
Prawem każdego pacjenta jest prawo do świadczeń zdrowotnych, które powinny być udzielane z należytą starannością.
Prawa pacjenta są określone w różnych aktach prawnych. Pacjenci mają prawo do uzyskania świadczeń medycznych, wykonywanych z należytą starannością. W każdej sytuacji mają prawo do informacji i zasięgnięcia drugiej opinii lekarskiej.

Skąd czerpiemy prawa pacjenta?

Prawa pacjenta wynikają z rozmaitych aktów prawnych, od Konstytucji począwszy. Regulacje dotyczące uprawnień pacjenci znajdą również w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, czy wreszcie w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej.

Prawo do świadczeń, lista oczekujących

Podstawowym prawem każdego pacjenta jest prawo do świadczeń zdrowotnych, które powinny być udzielane z należytą starannością, jak również powinny odpowiadać wymogom aktualnej wiedzy medycznej.

Z uprawnienia tego bynajmniej nie wynika obowiązek świadczenia opieki natychmiastowej. Powszechność publicznej opieki zdrowotnej, a także ograniczenia finansowe oraz rzeczywiste skazują system służby zdrowia na funkcjonowanie w warunkach ograniczonej dostępności do świadczeń.

Z tego też względu uprawnienia pacjenta nie rozciągają się na prawo do natychmiastowego dostępu do świadczeń. Niemniej jednak każdy pacjent ma prawo do korzystania z rzetelnej, opartej na kryteriach medycznych listy oczekujących. Oznacza to, że dostępność do świadczeń nie może być reglamentowana na podstawie przesłanek innych, niż obiektywne oraz medyczne. W szczególności nie można regulować dostępności w oparciu o kryteria takie jak płeć, rasa, wyznanie itd.

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

Druga opinia

Otrzymując świadczenia medyczne jednym z podstawowych praw pacjenta jest prawo do rzetelnej informacji. Wiąże się to tak z informacją na temat przysługujących praw, jak również do informacji dotyczącej swojego stanu zdrowia. Prawo do informacji nie określa tylko zakresu treściowego, lecz również i jakościowy, jako że tak podana informacja ma być dla niego jasna i zrozumiała.

Lekarz ma obowiązek poinformować pacjenta o stanie zdrowia w sposób jasny i dla niego zrozumiały. Obowiązek ten nie jest realizowany jednorazowo, a pacjenta ma prawo do uzyskania odpowiedzi na dalsze wątpliwości.

Z prawem do informacji wiąże się również możliwość zażądania drugiej opinii medycznej dotyczącego własnego przypadku, jak również dostępu do dokumentacji medycznej.

Zobacz: Portal Zdrowie

Wyrażenie zgody

Co jednak najistotniejsze, to pacjent jest dysponentem własnego losu, a to oznacza, że ma on prawo do decydowania co do dalszego leczenia. Przejawia się to w obowiązku uzyskania zgody pacjenta na zastosowanie danego leczenia.

Inne prawa

Przedstawione wyżej prawa są jedynie częścią ogółu uprawnień, jakimi dysponuje pacjent korzystający ze świadczeń opieki zdrowotnej.

Zadaj pytanie: Forum

Źródło: nfz.gov.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  18 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.