Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za co płaci pacjent w szpitalu?

Jarosław Krasnodęmbski

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowe opłaty od osób przebywających w szpitalach stały się niemal codziennością. Już teraz pacjenci muszą płacić za korzystanie z Internetu, dodatkowe znieczulenia np. przy porodzie czy za wynajęcie łóżka będąc rodzicem małego pacjenta.

Szpitale pobierają również opłaty za lepsze warunki pobytu, dotyczy to przede wszystkim oddzielnych sal porodowych i pojedynczych sal poporodowych. Od pewnego czasu szpitale pobierają również opłatę za korzystanie ze sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

REKLAMA

Oświadczenie

Szpitale nie mogą pobierać od swoich pacjentów opłat za korzystanie z energii elektrycznej podczas trwania leczenia szpitalnego. Jednak od pacjenta, który podpisze oświadczenie, że w trakcie pobytu w szpitalu będzie korzystał np. z telefonu komórkowego czy suszarki, jest pobierana zryczałtowana opłata. Osoby, które nie mają zamiaru korzystać z takich urządzeń nie podpisują oświadczenia i nie są obarczone opłatą.

Nielegalne działanie

Sprawą zainteresował się rzecznik praw pacjenta, który wystąpił z pytaniem do Urzędu Regulacji Energetyki czy pobieranie tej opłaty jest dopuszczalne. Okazało się, że takie działanie jest nielegalne. By pobierać opłatę za energię wymagana jest specjalna koncesja.

Zobacz również: Jak zmienić lekarza rodzinnego?

Koncesja

Według Prawa energetycznego uzyskanie koncesji wymaga wykonywania działalności w zakresie obrotu energią. Ponadto wymagane jest dokładne wyliczenie, ile dana osoba zużyła prądu, co jest utrudnione w warunkach szpitalnych. Niespełnienie tych warunków wiąże się dla pobierającego opłatę z karą grzywny. W najbliższym czasie Urząd Regulacji Energetyki roześle pismo informujące o tym do wszystkich organów założycielskich szpitali.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pobyt opiekuna przy chorym

Pacjent ma prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej sprawowanej przez osobę bliską, jednak koszty tego uprawnienia nie mogą obciążać zakładu opieki zdrowotnej. Obecność takiej osoby nie powinna jednak powodować uciążliwości dla innych pacjentów. Zakład opieki zdrowotnej umożliwia takiej osobie korzystanie z urządzeń zakładu np. łazienki.

Finanse szpitali

Z drugiej strony drobne opłaty za usługi pozamedyczne odciążyłyby finanse szpitali i były dodatkowym źródłem dochodu. Duże zadłużenie polskich szpitali zmusza ich dyrekcję do poszukiwania alternatywnych źródeł dochodu, przez co często starają się naciągnąć lub ominąć przepisy prawne. Pewnym rozwiązaniem byłoby partnerstwo publiczno – prywatne w dziedzinie hotelarsko – gastronomicznej, jest to jednak temat do dłuższej dyskusji społecznej.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    24 dni w sanatorium z ZUS. Kto może skorzystać z rehabilitacji?

    Rehabilitacja z ZUS może odbywać się w systemie ambulatoryjnym albo stacjonarnym. W przypadku tej drugiej- kuracjusz może spędzić ponad trzy tygodnie na wjeździe w sanatorium. 

    Mowa nienawiści

    Mowa nienawiści (tzw. hate speech) to zjawisko, które może występować zarówno w przestrzeni online, jak i offline. Ma ono poważne negatywne skutki społeczne. Na mowę nienawiści są szczególnie narażone dzieci.

    Czym jest świadczenie rehabilitacyjne i komu przysługuje?

    Zdarza się, iż z powodu długotrwałej choroby czy konieczności rehabilitacji powrót do pracy nie jest jeszcze możliwy. Wielu pracowników zastanawia się wówczas nad możliwością otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego. Co to za rozwiązanie? Komu przysługuje i na jak długo? Prezentujemy najważniejsze informacje.

    Minister Telus: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych

    Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus powiedział: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja.

    REKLAMA

    Wydatki związane z edukacją dziecka mogą być problemem, gdy brakuje alimentów

    Dla w sumie 6,446 mln młodych ludzi 1 września rozpoczął się rok szkolny 2023/2024. Wśród nich jest ok. 1,46 mln przedszkolaków oraz 4,66 mln uczniów szkół podstawowych i średnich. Dla zdecydowanej większości tych żaków nowy rok szkolny to czas potężnych wyzwań i sukcesów. Stres związany z edukacją pociech nie omija także rodziców, od których również w tym zakresie wymaga się bardzo dużo – od zaangażowania, wspierania szkolnych inicjatyw, po finansowanie m.in. wycieczek, licznych atrakcji czy dodatkowych lekcji lub zajęć pozalekcyjnych. 

    Trolling

    Trolling stanowi obecnie poważne zagrożenie w komunikacji pomiędzy użytkownikami Internetu. Jakie metody obrażania w sieci najczęściej spotykamy i w jaki sposób możemy się przed nimi chronić?

    "Następca tronu Dubaju" oszukał seniora na ponad 70 tys. zł

    Kolejna ofiara oszustwa "na legendę". 76-letni mieszkaniec Krakowa stracił ponad 70 tys. zł. Policja apeluje o rozsądek i zachowanie czujności.

    Zakończyła się wypłata czternastek przez ZUS

    We wrześniu 2023 r. do emerytów i rencistów trafiło łącznie blisko 17,5 mld zł. Większość seniorów pobiera swoje świadczenia, w tym czternastą emeryturę, na konto w banku.

    REKLAMA

    Zasiłek dla bezrobotnych - co wpływa na jego wysokość?

    Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? W jakiej wysokości? Co wpływa na wysokość zasiłku dla bezrobotnych? Które okresy nie są brane pod uwagę przy jego wyliczaniu?

    Catfishing

    Na czym polega catfishing w Internecie? Jak go rozpoznać i w jaki sposób można się przed nim chronić?

    REKLAMA