REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Za co płaci pacjent w szpitalu?

Jarosław Krasnodęmbski
Za co płaci pacjent w szpitalu?
Za co płaci pacjent w szpitalu?

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowe opłaty od osób przebywających w szpitalach stały się niemal codziennością. Już teraz pacjenci muszą płacić za korzystanie z Internetu, dodatkowe znieczulenia np. przy porodzie czy za wynajęcie łóżka będąc rodzicem małego pacjenta.

Szpitale pobierają również opłaty za lepsze warunki pobytu, dotyczy to przede wszystkim oddzielnych sal porodowych i pojedynczych sal poporodowych. Od pewnego czasu szpitale pobierają również opłatę za korzystanie ze sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

REKLAMA

Oświadczenie

Szpitale nie mogą pobierać od swoich pacjentów opłat za korzystanie z energii elektrycznej podczas trwania leczenia szpitalnego. Jednak od pacjenta, który podpisze oświadczenie, że w trakcie pobytu w szpitalu będzie korzystał np. z telefonu komórkowego czy suszarki, jest pobierana zryczałtowana opłata. Osoby, które nie mają zamiaru korzystać z takich urządzeń nie podpisują oświadczenia i nie są obarczone opłatą.

Nielegalne działanie

Sprawą zainteresował się rzecznik praw pacjenta, który wystąpił z pytaniem do Urzędu Regulacji Energetyki czy pobieranie tej opłaty jest dopuszczalne. Okazało się, że takie działanie jest nielegalne. By pobierać opłatę za energię wymagana jest specjalna koncesja.

Zobacz również: Jak zmienić lekarza rodzinnego?

Koncesja

Według Prawa energetycznego uzyskanie koncesji wymaga wykonywania działalności w zakresie obrotu energią. Ponadto wymagane jest dokładne wyliczenie, ile dana osoba zużyła prądu, co jest utrudnione w warunkach szpitalnych. Niespełnienie tych warunków wiąże się dla pobierającego opłatę z karą grzywny. W najbliższym czasie Urząd Regulacji Energetyki roześle pismo informujące o tym do wszystkich organów założycielskich szpitali.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pobyt opiekuna przy chorym

Pacjent ma prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej sprawowanej przez osobę bliską, jednak koszty tego uprawnienia nie mogą obciążać zakładu opieki zdrowotnej. Obecność takiej osoby nie powinna jednak powodować uciążliwości dla innych pacjentów. Zakład opieki zdrowotnej umożliwia takiej osobie korzystanie z urządzeń zakładu np. łazienki.

Finanse szpitali

Z drugiej strony drobne opłaty za usługi pozamedyczne odciążyłyby finanse szpitali i były dodatkowym źródłem dochodu. Duże zadłużenie polskich szpitali zmusza ich dyrekcję do poszukiwania alternatywnych źródeł dochodu, przez co często starają się naciągnąć lub ominąć przepisy prawne. Pewnym rozwiązaniem byłoby partnerstwo publiczno – prywatne w dziedzinie hotelarsko – gastronomicznej, jest to jednak temat do dłuższej dyskusji społecznej.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szkoły zamknięte w Dzień Nauczyciela, 14 października 2024 r. – czy to zgodne z prawem i co z opieką nad dziećmi?

W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Czy w tym dniu szkoły mogą być zamknięte i co, w takiej sytuacji, z opieką nad dziećmi? To ważne informacje dla wszystkich pracujących rodziców. 

Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia. Co z pozostałymi podmiotami z katalogu podmiotów ochrony ludności?

12 darmowych świadczeń z NFZ [katalog darmowych świadczeń stomatologicznych]

Co na NFZ u dentysty 2024? Jak skorzystać z dentysty na NFZ? Czy dentysta ma obowiązek przyjąć z bólem zęba? Za jakie usługi stomatologiczne płaci NFZ? Czy potrzebne jest skierowanie do dentysty? Nie wiele osób wie, ale np. w ramach NFZ, za darmo można usunąć raz w roku kamień nazębny. 

REKLAMA

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października. Świadczenie interwencyjne jest wsparciem finansowym dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Komu będzie przysługiwało? Gdzie i jaki wniosek należy złożyć?

Alkohol ma być w opakowaniu, które nie wprowadza w błąd. Do 200 ml tylko w butelkach lub puszkach [projekt]

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało, aby alkohol w opakowaniach do 200 ml był tylko w butelkach albo puszkach. Chodzi o to, aby opakowania nie wprowadzały w błąd. Alkohol powinien odróżniać się od innych środków spożywczych, tak aby nie doszło do pomyłki. 

Pracowniczka hotelu weszła do pokoju nowożeńców i ukradła pieniądze z kopert

Pracowniczka hotelu przywłaszczyła pieniądze nowożeńców. Jedna z pracownic hotelu w Krakowie ukradła część pieniędzy z kopert, które nowożeńcy dostali od gości weselnych. 

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale nie od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? Od kiedy? Sprawdź, jak zmieniają się przepisy

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale wszystko wskazuje, że nie nastąpi to od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? To zawsze jest uzależnione od tego, jakie priorytety mają strony umowy. Sprawdź, jak zmienią się przepisy.

REKLAMA

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek?

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek? Kto może ubiegać się o świadczenie wspierające? Gdzie i jak można uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia? Czy zmieni się w 2025 roku?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd? Czym jest opłata mocowa? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował stawkę opłaty mocowej na 2025 r. Jakie to będą stawki?

REKLAMA