REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka jest ważność dokumentu ubezpieczenia?

Subskrybuj nas na Youtube
Aktualny dowód ubezpieczenia pracownika jest ważny przez 30 dni.
Aktualny dowód ubezpieczenia pracownika jest ważny przez 30 dni.

REKLAMA

REKLAMA

Skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych, które są finansowane ze środków publicznych, wymaga przedstawienia dowodu ubezpieczenia, uprawniającego nas do tych świadczeń. Jak długo taki dokument jest ważny?

Przy korzystaniu ze świadczeń ubezpieczenia zdrowotnego konieczne jest wykazanie się aktualnym dowodem ubezpieczenia.

REKLAMA

Dowód ubezpieczenia ważny jest w miesiącu, w którym go aktualizowano lub w którym zapłacono składkę oraz przez następne 30 dni. Zgłoszenie uprawnionego członka rodziny do ubezpieczenia nie ma wpływu na wysokość płaconej składki.

W przypadku pracowników dowodem odprowadzenia składki ubezpieczenia jest druk RMUA. Jest to miesięczny raport wystawiany przez pracodawcę dla osoby ubezpieczonej.

Przykładowo, jeżeli druk RMUA potwierdza opłacenie składek za miesiąc grudzień, wtedy też prawo do świadczeń na podstawie takiego dokumentu istnieje do końca stycznia.

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dowód ubezpieczenia

Korzystanie z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych wiąże się z przedstawieniem dowodu ubezpieczenia. Jest nim każdy dokument, który potwierdza uprawnienia do świadczeń zdrowotnych.

REKLAMA

To jaki dokument należy przedstawić zależy również od podstawy prawnej naszego ubezpieczenia. Przykładowo dla osoby zatrudnionej na umowę o pracę dowodami ubezpieczenia są legitymacja ubezpieczeniowa z aktualną datą i pieczątką pracodawcy, aktualne zaświadczenie z zakładu pracy, druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz aktualnie potwierdzony raport miesięczny ZUS RMUA wydany przez pracodawcę.

Dla dziecka pracownika dowodem ubezpieczenia jest aktualna legitymacja rodzinna (kserokopia), dla dziecka osoby prowadzącej działalność gospodarczą, kopia dowodu opłacenia składki zdrowotnej oraz zgłoszenia do ubezpieczenia (druku ZUS ZCZA). Uczeń lub student korzystając ze świadczeń, powinien okazać aktualną legitymację, lub inne zaświadczenie potwierdzające pobieranie nauki.

Zobacz serwis: Praca

Brak dokumentu ubezpieczenia

Czy jednak przedstawienie dokumentu, stanowiącego dowód ubezpieczenia jest konieczne jeżeli nagle musimy skorzystać z opieki medycznej? Nie. W sytuacjach nagłych, gdy nie mamy przy sobie dokumentu ubezpieczenia pacjenci powinni przedstawić taki dowód najpóźniej w ciągu 30 dni od dnia rozpoczęcia leczenia, o ile nadal przebywają w szpitalu lub w ciągu 7 dni od dnia zakończenia leczenia.

Przekroczenie tych terminów oznacza, że zaleczenie zapłacimy z własnej kieszeni.

Zobacz: Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne?

Na podstawie: Narodowy Fundusz Zdrowia

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

REKLAMA

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

Są 4 główne sposoby oszustw „na ZUS”. Emeryt i rencista muszą wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić. Jak nie dać się wkręcić?

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

REKLAMA

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

REKLAMA