reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Jaka jest ważność dokumentu ubezpieczenia?

Jaka jest ważność dokumentu ubezpieczenia?

Skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych, które są finansowane ze środków publicznych, wymaga przedstawienia dowodu ubezpieczenia, uprawniającego nas do tych świadczeń. Jak długo taki dokument jest ważny?

Przy korzystaniu ze świadczeń ubezpieczenia zdrowotnego konieczne jest wykazanie się aktualnym dowodem ubezpieczenia.

Dowód ubezpieczenia ważny jest w miesiącu, w którym go aktualizowano lub w którym zapłacono składkę oraz przez następne 30 dni. Zgłoszenie uprawnionego członka rodziny do ubezpieczenia nie ma wpływu na wysokość płaconej składki.

W przypadku pracowników dowodem odprowadzenia składki ubezpieczenia jest druk RMUA. Jest to miesięczny raport wystawiany przez pracodawcę dla osoby ubezpieczonej.

Przykładowo, jeżeli druk RMUA potwierdza opłacenie składek za miesiąc grudzień, wtedy też prawo do świadczeń na podstawie takiego dokumentu istnieje do końca stycznia.

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

Korzystanie z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych wiąże się z przedstawieniem dowodu ubezpieczenia. Jest nim każdy dokument, który potwierdza uprawnienia do świadczeń zdrowotnych.

To jaki dokument należy przedstawić zależy również od podstawy prawnej naszego ubezpieczenia. Przykładowo dla osoby zatrudnionej na umowę o pracę dowodami ubezpieczenia są legitymacja ubezpieczeniowa z aktualną datą i pieczątką pracodawcy, aktualne zaświadczenie z zakładu pracy, druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz aktualnie potwierdzony raport miesięczny ZUS RMUA wydany przez pracodawcę.

Dla dziecka pracownika dowodem ubezpieczenia jest aktualna legitymacja rodzinna (kserokopia), dla dziecka osoby prowadzącej działalność gospodarczą, kopia dowodu opłacenia składki zdrowotnej oraz zgłoszenia do ubezpieczenia (druku ZUS ZCZA). Uczeń lub student korzystając ze świadczeń, powinien okazać aktualną legitymację, lub inne zaświadczenie potwierdzające pobieranie nauki.

Zobacz serwis: Praca

Czy jednak przedstawienie dokumentu, stanowiącego dowód ubezpieczenia jest konieczne jeżeli nagle musimy skorzystać z opieki medycznej? Nie. W sytuacjach nagłych, gdy nie mamy przy sobie dokumentu ubezpieczenia pacjenci powinni przedstawić taki dowód najpóźniej w ciągu 30 dni od dnia rozpoczęcia leczenia, o ile nadal przebywają w szpitalu lub w ciągu 7 dni od dnia zakończenia leczenia.

Przekroczenie tych terminów oznacza, że zaleczenie zapłacimy z własnej kieszeni.

Zobacz: Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne?

Na podstawie: Narodowy Fundusz Zdrowia

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Saliński

Ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama