| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Czy rehabilitacja w domu jest możliwa?

Czy rehabilitacja w domu jest możliwa?

Rehabilitacja nie musi być koniecznie realizowana w warunkach szpitalnych. W określonych sytuacjach pacjenci mogą otrzymać świadczenia medyczne w ramach rehabilitacji, także w domu.

Rehabilitacja to kompleksowe postępowanie, które ma na celu przywrócenie pełnej lub możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej, zdolności do pracy i zarobkowania oraz zdolności do brania czynnego udziału w życiu społecznym, czyli poprawę jakości życia.

Skierowanie na rehabilitację wiąże się zatem z sytuacją, w której następuje utrata lub obniżenie sprawności fizycznej, czy też zdolności do zdobywania środków utrzymania.

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

Sama rehabilitacja nie musi być koniecznie realizowana w warunkach szpitalnych. Możliwe jest również realizowanie rehabilitacji w domu pacjenta. Taka forma rehabilitacji jest przeznaczona dla pacjenta, który nie porusza się samodzielnie i nie ma możliwości dotarcia do placówki rehabilitacyjnej.

Otrzymywanie świadczeń w ramach rehabilitacji w domu następuje po wcześniejszym porozumieniu z zakładem rehabilitacyjnym. Polega to na tym, iż po otrzymaniu skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego pacjent ustala z zakładem rehabilitacyjnym termin wizyty fizjoterapeutycznej w domu. Może to dotyczyć także porad, czy zabiegów.

Czas tak przeprowadzonej rehabilitacji nie może wynosić dłużej niż 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym.

W trakcie rehabilitacji domowej wykonywane jest do pięciu zabiegów dziennie.

Otrzymanie świadczeń medycznych w ramach rehabilitacji jest możliwe na podstawie skierowania od lekarza specjalisty, jak również w określonych sytuacjach wszyscy lekarze ubezpieczenia zdrowotnego.

Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne straci ważność, jeżeli nie zostanie zarejestrowane w zakładzie rehabilitacji w terminie 30 dni od daty wystawienia.

Zobacz: Skierowanie do specjalisty z innego województwa

Źródło: www.nfz.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »