reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Zmiany w europejskim i krajowym finansowaniu leczenia

Zmiany w europejskim i krajowym finansowaniu leczenia

Najpóźniej za trzy lata wejdzie w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego dotycząca wyboru przez pacjentów miejsca i kraju, w którym mogą się leczyć. Dyrektywa ta wywołuje wiele kontrowersji, szczególnie wśród państw członkowskich, których systemy zdrowotne są słabo rozwinięte i nierentowne.

Dyrektywa pozwala na swobodny wybór miejsca i kraju, w którym pacjenci chcą poddać się leczeniu. Obecnie by leczenie poza krajem zostało zrefundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, należy zwrócić się o zgodę do Prezesa NFZ. Na gruncie dyrektywy ubieganie się o zgodę nie będzie potrzebne. Silna pozycja Funduszu w tej kwestii zostania znacznie pomniejszona.

Prawodawca unijny tylko w dwóch przypadkach uzależnia refundację zagranicznego leczenia od zgody krajowego funduszu. Są to przypadki, gdy świadczenie nie będzie wiązało się z hospitalizacją oraz gdy pacjent będzie wymagał leczenia bardzo kosztownymi metodami.

Zobacz: Skierowanie do specjalisty z innego województwa

Tylko w trzech przypadkach Narodowy Fundusz Zdrowia będzie posiadał możliwość nie wydania zgody na leczenie zagraniczne. Są to przypadki, gdy w kraju, do którego pacjent chce wyjechać na leczenie panuje epidemia, jak również gdy chory równie dobrze może uzyskać świadczenie w Polsce w krótkim czasie oraz gdy przewóz pacjenta do innego państwa grozi pogorszeniem jego stanu zdrowia.

Dyrektywa zobowiązuje krajowy fundusz do zwrotu za zabieg tyle, ile dany fundusz płaci za niego podlegającej mu placówce krajowej.

Jeżeli Narodowy Fundusz Zdrowia za konkretny zabieg refunduje krajowej placówce 10 tys. zł, a w Niemczech koszt takiego samego zabiegu wynosi 15 tys., to NFZ jest zobowiązany do zwrotu 10 tys.

Różnicę w cenie pokrywa pacjent z własnej kieszeni.

Wraz z wejściem w życie dyrektywy pacjent będzie miał swobodę przy wyborze placówki leczenia również w kraju. Może to być nawet szpital czy przychodnia, która nie ma podpisanego kontraktu z Funduszem. NFZ zapłaci prywatnej placówce kwotę w tej samej wysokości co zapłaciłby placówce z podpisanym kontraktem. 

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dyrektywa zmniejsza silną pozycję NFZ.
Dyrektywa zmniejsza silną pozycję NFZ.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama