reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Kara za podanie dopingu zawodnikowi

Kara za podanie dopingu zawodnikowi

Zmiana kodeksu karnego przewiduje wprowadzenie odpowiedzialności lekarza lub trenera za podanie dopingu zawodnikowi. Jeżeli zrobi to bez wiedzy zawodnika grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności lub dwa lata więzienia.

Zmiana prawa - Lekarz lub trener, który poda zawodnikowi doping bez jego wiedzy, narazi się na grzywnę, karę ograniczenia wolności lub nawet dwa lata więzienia.

Właściciele wyciągów, samorządy, a także dyrekcje parków narodowych mają informować nie tylko o zagrożeniu lawinowym w górach, ale także o innych niebezpieczeństwach – taką poprawkę zaproponowała sejmowa komisja kultury fizycznej, sportu i turystyki w projekcie ustawy o sporcie. Propozycje te będą dzisiaj głosowane w Sejmie.

Komisja nie zmieniła surowych kar dotyczących podawania dopingu zawodnikowi. Dlatego jeżeli lekarz, trener lub inna osoba poda zawodnikowi doping bez jego wiedzy, to narazi się na grzywnę, ograniczenie wolności lub nawet dwa lata więzienia.

Zdaniem prof. Piotra Kruszyńskiego z Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie obecnych przepisów kodeksu karnego taka osoba również może zostać pociągnięta do odpowiedzialności.

– Zastosowanie może tu mieć przepis mówiący o narażaniu innej osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo zdrowia – zaznacza prof. Piotr Kruszyński.

Zgodnie z art. 160 k.k. za takie postępowanie grozi do trzech lat pozbawienia wolności. Projekt ustawy zaostrza także kary za ustalenie wyniku meczu czy walki bokserskiej. Za takie postępowanie będzie groziło od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia. Jeżeli łapówka w takiej sytuacji będzie miała dużą wartość, to maksymalny wymiar kary pozbawienia wolności wyniesie dziesięć lat.

– Samo zaostrzanie kar nic nie da, jeżeli nie będzie skutecznego działania organów ścigania – uważa prof. Piotr Kruszyński.

Zobacz więcej: Dwa lata za podanie dopingu

Zobacz również serwis: Sprawy karne

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama