REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prawo do informacji - czego może żądać pacjent?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Prawo do informacji jest podstawowym uprawnieniem pacjenta.
Prawo do informacji jest podstawowym uprawnieniem pacjenta.

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do informacji jest jednym z podstawowych praw pacjenta. Wiąże się ono z możliwością uzyskania informacji na temat swojego stanu zdrowia, co powinno nastąpić w sposób jasny i zrozumiały. Lekarz musi poinformować pacjenta w sposób wyczerpujący.

Prawo do informacji jest podstawowym uprawnieniem pacjenta, a zarazem obowiązkiem każdej placówki udzielającej świadczeń opieki zdrowotnej.

REKLAMA

Informacja o przysługujących prawach

W zakres informacji, do której pacjent ma prawo, wchodzi nie tylko kwestia powiadomienia o stanie zdrowia pacjenta. Oprócz tego pacjent ma prawo do informacji o swoich prawa.

Zakład opieki zdrowotnej powinien go poinformować o prawie do odmowy wyrażenia zgody na przeprowadzenie zabiegu. Co do zasady prawo do wyrażenia zgody na proponowane świadczenie medyczne ma każdy pacjent, w tym małoletni, który ukończył 16 lat. W przypadku pacjentów, którzy nie ukończył 18 lat, jest ubezwłasnowolniony oraz niezdolny do świadomej decyzji, wyrazić zgodę na świadczenie mogą przedstawiciele ustawowi lub też opiekun faktyczny.

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Informacja na temat stanu zdrowia

REKLAMA

Wyrażenie zgody lub odmowa przyjęcia świadczenia powinna być jednak poprzedzona wcześniejszą wyczerpującą informacją na temat stanu zdrowia pacjenta, jak również proponowanych działań i kierunku leczenia. Informacja taka powinna być dla pacjenta zrozumiała i jasna.

Pacjent powinien otrzymać informację prostą oraz jasną. Ma prawo prosić o wyjaśnienia tak długo, aż przekazana informacja będzie przez niego w pełni zrozumiała. Obowiązek udzielających świadczeń opieki zdrowotnej nie wyczerpuje się poprzez jednorazowe poinformowanie.

Zanim jeszcze pacjent podejmie decyzję, może skorzystać ze swoich uprawnień i zażądać drugiej opinii medycznej odnoszącej się do swojego przypadku. Sam również ma prawo do przeglądania dokumentacji medycznej dotyczącej swojej osoby.

Zobacz: Kiedy ustaje prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej?

Czy można zrezygnować z informacji?

Oczywiście otrzymanie takich informacji jest jedynie uprawnieniem a nie obowiązkiem pacjenta, dlatego też może on w każdej chwili zrezygnować z otrzymywania informacji. Powinien jednak w takiej sytuacji dokładnie wskazać z jakich informacji rezygnuje.

Pacjent rezygnując z prawa do informacji może określić, iż rezygnuje z prawa do informacji na temat przysługujących mu praw.

Informowanie małoletniego

Prawo do informacji jest uprawnieniem nie tylko pełnoletniego pacjenta, lecz również małoletniego. Pacjent do ukończenia 16. roku życia ma prawo do uzyskania od lekarza informacji w formie i zakresie niezbędnym do prawidłowego udzielenia świadczenia.

Źródło: nfz.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA