reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Czy studenci mają ubezpieczenie zdrowotne?

Czy studenci mają ubezpieczenie zdrowotne?

Osoby studiujące, które przekroczyły 18. rok życia są nadal objęte ubezpieczeniem zdrowotnym na czas kontynuowania nauki. Nie dotyczy to jednak studentów powyżej 26. roku życia, którzy w przypadku braku innego tytułu, ubezpieczy na ich wniosek uczelnia.

Osoby powyżej 18. roku życia, które nadal kontynuują naukę są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Zgodnie bowiem z przepisami powszechne ubezpieczenie zdrowotne obejmuje oprócz ubezpieczonego, także członków jego rodziny.

Polecamy produkt:Świadczenia z pomocy społecznej. Postępowanie administracyjne

Takim tytułem ubezpieczenia mogą jednak zostać objęte dzieci, które nie przekroczyły 26 lat życia. Starsi studenci wraz z przekroczeniem tego wieku utracą prawo do świadczeń zdrowotnych. Aby tego uniknąć będą musieli powiadomić o tym fakcie uczelnię, która jest obowiązana do ubezpieczenia studenta w NFZ.

Dzieci, będące obywatelami polskimi, poniżej 18. roku życia mają zagwarantowane prawo do świadczeń. W takiej sytuacji wystarczy potwierdzenie obywatelstwa poprzez dowód osobisty rodzica.

Wykazanie dowodu ubezpieczenia

Studenci poniżej 26. roku życia będą ubezpieczeni jako członkowie rodziny ubezpieczonego. W tej mierze konieczne będzie wykazanie dowodu potwierdzającego tytuł do ubezpieczenia.

W przypadku rodziny ubezpieczonego będzie to dowód opłacenia składki zdrowotnej przez osobę, która zgłosiła członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego (w przypadku pracownika do ubezpieczenia zgłasza pracodawca). Dodatkowo konieczne będą kserokopie zgłoszenia. Jeżeli nastąpiło ono po 1 lipca 2008 r. będą to zusowskie druki RMUA oraz ZCNA. Po tej dacie będzie to druk ZCZA.

Dzieci ubezpieczonego w wieku od 18. do 26. roku życia, które pozostają ubezpieczone z racji kontynuowania nauki będą musiały dodatkowo wykazać dokument potwierdzający fakt kontynuowania nauki (np. legitymację szkolną lub studencką).

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

Ubezpieczenie pełnoletnich studentów

Ubezpieczenie członka rodziny w przypadku dzieci obejmuje jednak okres nie dłużej niż do 26. roku życia. Dlatego też studenci, którzy przekroczą ten wiek automatycznie utracą ubezpieczenie z tego tytułu.

Nie oznacza to jednak, że niepracujący studenci, którzy nie posiadają innych tytułów uprawniających do korzystania z powszechnej opieki zdrowotnej pozostaną nieubezpieczeni. Konieczne będzie powiadomienie o takim fakcie szkoły lub uczelni wyższej, która jest zobowiązana zgłosić studenta do ubezpieczenia w NFZ. Tym samym ubezpieczenie zdrowotne zostanie zachowane.

Zobacz: Kiedy do lekarza specjalisty potrzebne jest skierowanie?

Kiedy wygaśnie prawo do świadczeń zdrowotnych

Prawo do świadczeń zdrowotnych ustaje zazwyczaj po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia ubezpieczenia. W przypadku studentów jest to dłuższy okres. Prawo do świadczeń dla absolwentów oraz osób skreślonych z listy studentów lub uczniów, ustaje po upływie 4 miesięcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama